בני גנץ
בני גנץ Flash 90

מחר (רביעי) אמור להיכנס לתוקף הצו המגדיר גם את הבנקים בהם מופקדות משכורות עבור מחבלים ובני משפחותיהם כעבריינים. זאת לאחר שבהוראת שר הביטחון, בני גנץ, נדחה המהלך כבר שלוש פעמים.

סא"ל במיל', עו"ד מוריס הירש, בעבר מבכירי התביעה הצבאית במינהל האזרחי, מסופק אם יאזור השר גנץ אומץ ויפעיל את הצו מבלי לדחות אותו בתואנה כלשהי.

על מהות הצו הוא מסביר: "עוד בפברואר נחתם באיו"ש אימוץ חוק המאבק בטרור. החוק נכנס לתוקף בתשיעי במאי ובין היתר קבע שאסורה כל פעולה ברכוש שיש בה משום תגמול על מעשה טרור. במילים פשוטות, מי שמשלם כסף למחבל בתמורה לביצוע מעשה טרור מבצע עבירה, וכך גם כל הבנקים מבצעים עבירה אם הם משתפים פעולה עם התשלומים הללו".

ממשיך עו"ד הירש ומספר כי כראש המחלקה המשפטית של ארגון מבט לתקשורת הפלשתינית פנה ארגונו לבנקים הפלשתינים והבהיר להם כי בתשיעי למאי החוק יכנס לתוקף "ובמידה והם ימשיכו לשתף פעולה עם העברת המשכורות הם יהיו צפויים להליכים פליליים, אולי גם אישיים נגד מנהלי הבנקים וגם להליכי תביעה של נפגעי טרור בגין סיוע לטרור".

"התגובה של הבנקים הייתה פנטסטית. הם מיד כתבו מכתב לשר האוצר הפלשתיני וקבעו שהם לא רוצים להסתכן, לא רוצים לקבל את המשכורות הללו. כל זה רק על בסיס החקיקה שאמורה להיכנס לתוקף ועל בסיס המכתב שלנו", מספר עו"ד הירש ומוסיף: "הרשות הגיבה וכפתה על הבנקים להמשיך ולקבל את הכספים. הבנקים עמדו על שלהם. הגורם המתערב היה דווקא שר הביטחון בני גנץ שהחליט להקפיא את החקיקה הזו, זו הפעם השלישית.

''בפעם הראשונה הוא הקפיא ל-45 ימים כדי ללמוד את הסוגיה, 43 ימים נוספים כי הוא טרם הבין את הסוגיה ואז עוד חודש ימים שיפוגו מחר הצטרפו כי כנראה קשיי ההבנה שם גדולים מאוד...".

עו"ד מוריס הירש
עו"ד מוריס הירש צילום: חזקי ברוך

ואולי חושש גנץ מקריסת הכלכלה הפלשתינית בעקבות הפגיעה הצפויה לבנקים הפלשתינית? "אין שום מכה בבנקים,, קובע הירש. "הם יכולים לתפקד, רק לא יכולים לקבל כספים עבור מחבלים. יש עשרות אלפי חשבונות בנק והם כשרים ויכולים לתפקד. הבנקים הבינו את הרעיון ואמרו שהם לא רוצים את החשבונות הללו. אין לטענה של קריסת בנקים על מה להסתמך. כך גם הטענה על קריסה של הרש"פ שהושמעה בעבר על חוק הקיזוז, החוק נכנס לתוקף והופעל לפחות פעם אחת ושום דבר לא קרה".

להערכתו של הירש בהחלט יתכן ונשמע שהשר גנץ ידחה שוב את המהלך. "להערכתי לגנץ אין את האומץ האריך את הצו שנכנס בתקופת קודמו, נפתלי בנט. לצערי השר גנץ יקפיא שוב את הצו ויתן למחבלים לחגוג במקום לתת לנפגעי הטרור ואזרחי ישראל להיות גאים בפעולה של שר הביטחון. זו לא פעולה כוחנית אלא ניטרול הגורם שבאמצע העברת הכספים".