אוושויץ
אוושויץצילום: iStock

עומאר פארוק, נער בן 13 מניגריה, נידון לעונש של 10 שנות מאסר עם עבודת פרך על ידי בית דין השריעה בעיר קאנו בניגריה, לאחר שהורשע כי במהלך שיחה עם חבר בחודש אוגוסט האחרון הוא השתמש בביטויים לא ראויים כלפי אלוקים.

הנער הורשע ב"חילול השם" ונידון לעונש המאסר הממושך. כעת, מציע מנהל מוזיאון אווויץ-בירקנאו, פיוטר ציווינסקי, למלא את מקומו של הנער ולשבת במקומו בכלא יחד עם עוד 119 בני אדם בוגרים, שכל אחד מהם מוכן לשבת במשך חודש אחד בכלא.

במכתב ששלח לנשיא ניגריה, מוחמדו בוהארי, כתב מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו כי "לא משנה מה אמר, לא ניתן להתייחס אליו כמודע ואחראי לחלוטין לדבריו, בהתחשב בגילו. הוא לא אמור להיות נדון לאובדן של נעוריו, להימנע מההזדמנויות, ולהיות נדון לדעות קדומות פיזית, רגשית וחינוכית למשך שארית חייו". לאחר מכן הוסיף ציווינסקי, כי יהיה מוכן לשבת בכלא במקומו של הנער הצעיר.

"עם זאת, אם יתברר כי דבריו של הנער הזה זה דורשים מאסר של 120 חודשי מאסר, ואפילו אתה אינך מסוגל לשנות זאת, אני מציע שבמקום הנער, 120 מתנדבים מבוגרים מכל רחבי העולם שנאספו על ידינו, כולל אני אישית ביניהם, נשב כל אחד במשך חודש בכלא הניגרי.

בסך הכל, מחיר העבירה של הילד יהיה זהה, וכולנו נמנע מכל הגרוע ביותר", כתב ציווינסקי. עורך דינו על עומאר פארוק ערער על פסק הדין הקשה וטען כי "הוא מפר את זכויות הילדים ואת החוקה הניגרית". עדיין לא נקבע מועד לדיון הערעור. קאנו היא אחת מ-12 מדינות בניגריה המפעילה עדיין את חוקי השריעה לצד החוקים החילוניים במדינה.