תשובה מתוך עוצמה

הסכם השלום בין ישראל להאמירויות שנחתם בערב ראש השנה מעניק לנו שיעור חשוב גם בנוגע לתשובה שאנחנו צריכים לעשות בעשרת ימי תשובה.

יאיר אמזל , ט' בתשרי תשפ"א

יאיר אמזל
יאיר אמזל
צילום: יחצ המרכז האקדמי לב

לפני כחודש התבשרנו על נירמול היחסים בין מדינת ישראל לבין איחוד האמירויות. רבות האריכו בחשיבות ההסכם החשוב הזה, אך ברצוני לקחת אותו כפרפרזה לחיי התשובה וכן לתנועת תשובה חיובית ואקטיבית. 

לדעתי קשה עלינו התשובה כי אנחנו שבויים בדוגמאות של מושגים ישנים. כל שנה אנחנו חוזרים לאלול עם אותה ההרגשה מחניקה של חוסר כוחות. האלול שלנו נראה לא שמח, למרות שבתוכנו אנו משננים שוב ושוב שאלו 40 ימי רצון של לוחות שניים.

אם נתבונן באותו הסכם השלום שנחתם עם האמירויות ניתן להפנים מספר לקחים לעולם התשובה. ראשית עלינו להפסיק לראות את עצמנו כמו מתאבקים ומתגוששים עם יצר הרע, או עם החטאים שלנו. הכוחנות שהייתה שיח לפני ההסכם הנוכחי דיברה על ריבונות וסיפוח. הן מילים של שליטה של מאבק של עמידה חד צדדית על האינטרסים שלי. ממקום כזה בעולם התשובה לא נגיע רחוק. במקום זאת ננסה למצוא בעצמנו פנימה מקומות שיתנו לנו כוח מקומות שנוח לנו להיות בהם ואותם להזין ולטפח. חשוב שנעשה שלום בפנימיות . 

איך עושים זאת? נתאמץ לחפש את הטוב שעשינו השנה במידות במחשבות במעשים. נעשה חיפוש זה בחשאי .לא נפנף בזה אלא נשאר עם זה נעמיק בשורשי הטוב ההוא שעשינו. נזרים לזה הרבה חוכמה הרבה ידע. במקום ללכת חזיתית מול האויב מדינת ישראל אימצה לעצמה את החוזקות שלה ומנפה את זה לטובתה. תוך כך החלישה וקעקעה את מקור כוחו של האויב הראשי שלה. 

כאשר יש חשיבה מחוץ לקופסא כאשר זנחנו לרגע את התבניות הישנות שלנו ורעננו אותם, גילנו שאין השפעה וכוח לאויב. כוחו הוא פיקציה רשעות שסופה להתנדף. כמו שנאמר בתפילת עמידה של ימים נוראים " וכל הרישעה כעשן תיכלה". הפסוק במשלי אומר: ראשית חכמה קנה חוכמה ובכל קניינך קנה בינה. יש כאן אמירה שתחילה האדם צריך להתמלאות בחכמה אחר כך לקנות בינה כלומר חבר שיחד התבוננו ויישמו את החוכמה לחיים מעשיים חברתיים. 

זה בדיוק מה שעשתה מדינת ישראל עסקה בחוכמה. העצימה את עצמה במדעים: ברפואה, בחקלאות מדברית, בהתפלת מים. עכשיו היא חיפשה ומצאה חבר כדי ליישם את החוכמה והקידמה. 

לכולנו יש חוזקות יש מי שיש לו מבט שמח על המציאות יש אדם שאיננו ביקורתי יש מי שיודע לקחת סיכונים, יש מי שכאוב מכל עניין ונפשו רגישה, נחשוב על מעשה טוב שנובע מחוזקות נבין עד כמה התגברנו כמה מעגלים של טוב זה עשה לעולם. וניבנה מזה.  

 יאיר אמזל, ספרן הספרייה התורנית בבית המדרש של המרכז האקדמי לב