הרב עמיחי גורדין:
נתפלל על הקורונה

כאן בקורונה קשה יותר. כאן בקורונה אנחנו צריכים גם להילחם וגם להתפלל. כל הזמן להשתדל וכל הזמן להתפלל.

הרב עמיחי גורדין , ט' בתשרי תשפ"א

נתפלל על הקורונה-ערוץ 7
תפילה בעידן קורונה. למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: ISTOCK

בימים האחרונים תהיתי בני לבין עצמי למה אני כמעט ולא מתפלל על הקורונה. למה כשאני מתפלל זה רק כי השכל אומר ולא כי אני מרגיש מצוקה. למה על מצוקות פחות נוראות הלב זועק ועל המגפה הקשה הזאת הוא מחריש. 

אתמול נפל לי האסימון. בכניסה לחדר הניתוח, אומר הפתגם המוכר, אין אתאיסטים. כולם מתפללים. אבל מה עם חדר הניתוח עצמו? עד כמה הצוות הרפואי שם מרגיש צורך להתפלל? פחות. הרבה פחות. כשאתה מעורב בתוך האירוע ומרגיש שזה בידיך אתה לא מרגיש את הצורך בעזרה מלמעלה. העיסוק למטה פוגע ביכולת להרגיש את אפסותנו לנוכח הבורא.

כנראה שזה מה שקרה לי. מתוך העיסוק החשוב מאין כמותו במסכות ובריחוק חברתי, בסגר ובנהלי בידוד, הנפש שנמצאת בתוך חדר הניתוח ולא בכניסה אליו, לא מספיק מרגישה את הצורך בסייעתא דשמיא. בין הגרפים למספרי החולים, ובתוך סבך הדיונים החשובים על איך להתפלל בבית הכנסת, אם בכלל, שכחה נפשי את הקב"ה.

במלחמת השחרור, מספרים בצפת, ניצלה העיר בדרך הטבע ובדרך הנס. בדרך הטבע כי זקני צפת אמרו תהילים, ובדרך הנס כי הפלמ"ח הגיע בזמן. הסיפור המתוק הזה ממחיש את השניות הזאת שבה אנו חיים בין השגחה להשתדלות, בין מעשה אנוש למעשי א-לוהינו. 

בסיפור של צפת היו שתי קבוצות, קבוצה של יהודים זקנים וצדיקים שנשאה למרום עיניה וקבוצה של לוחמים אמיצים ונועזיםבהנהגתוו של אלעד פלד מפקד מחלקת הפלמ"ח שהייתה עסוקה במלחמה. כאן בקורונה קשה יותר. כאן בקורונה אנחנו צריכים גם להילחם וגם להתפלל. כל הזמן להשתדל וכל הזמן להתפלל. 

ואז הבנתי כמה גדול יעקב אבינו שהצליח גם להתכונן למלחמה וגם להתפלל. גם להיערך טכנית ומבצעית לעימות עם עשו וגם לדעת שהכל בידי שמים ומידך הכל ניתנו.

נלבש מסכות, נמנע מהתקהלויות, ונקפיד על הוראות משרד הבריאות. ובצד כל זאת נזכור שלמרות ש-9 מיליארד אנשים משקיעים את כל המאמצים שלהם בניסיון לפצח את סוד המאבק בקורונה אף אחד לא מבין מה קורה עם הנגיף הזה, מתי ולמה הוא מתפשט ואיך ניתן לעצור אותו. וכאן זה הזמן לזכור את בוראנו ולשפוך את ליבנו בתפילה ובתחנונים. אולי יחוס עם עני ואביון אולי ירחם.