שה' יקבל את העצב שלנו במקום התפילות

ישי לפידות, משה ליאון, משה חבושה ויוהנה ביסראור תיארו את התחושות למראה רחבת הכותל הריקה במעמד הסליחות של ערב יום הכיפורים.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט' בתשרי תשפ"א

ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר אתמול (מוצ"ש) לאחר מעמד הסליחות המרכזי ברחבת הכותל כי מעולם "לא הכרנו כזו שנה שרחבת הכותל ריקה בערב יום הכיפורים".

"אין ספק שזאת שנה מיוחדת במינה", אמר ליאון בשיחה עם ערוץ 7. "אני חושב שאנחנו מעולם לא הכרנו כזו שנה, שרחבת הכותל בערב יום הכיפורים ריקה יחסית, אני מקווה שבעזרת ה' זאת תהיה שנה אחרונה".

לדבריו, "אנחנו צריכים להתפלל הרבה לרפואה שלימה, למנע מגיפה מנחלתך ואני מקווה שבעזרת ה' שנה הבאה אנחנו נחזור עוד פעם לרוב עם הדרת מלך ונזכה לומר סליחות ברוב עם".

הפייטן משה חבושה, מי שבכל שנה עובר לפני התיבה מול מאות האלפים שמגיעים למעמד הסליחות, אמר כי השנה "זה לא זה".

"ה' יקבל תפילותינו ברצון", אמר חבושה. "זה לא זה, אתם יודעים מה שהיה כאן, היו כאן מאות אלפים, אבל מה לעשות, כל זמן בזמנו. מקווים ששנה הבאה בעזרת ה' שנחזור לשגרה".

הזמר והשדרן ישי לפידות תיאר "תחושות מעורבות", לדבריו. "מצד אחד עצב גדול מאוד על כך שבשנים אחרות לא היינו יכולים לעמוד ככה ולצלם", אמר. "לראות פה את הרחבה שוממת יחסית זה מעציב ושובר לב. אבל מצד שני, מרגש מאוד ששומרי הכותל ונוטרי ירושלים נמצאים כאן ויש שידור ישיר בכל ערוצי התקשורת, מה שלא היה אף פעם אני חושב".

"יושבים אנשים בבית ורואים דרך ערוצי התקשורת את הסליחות של הכותל, את הרב עדס ואת הרב הראשי לישראל, את הראשון לציון. זה מרגש ומרומם. אין לי אלא לומר, שהקב"ה יקבל את הצער הגדול שלנו השנה במקום התפילות והחזנות ושתהיה גמר חתימה טובה לעם ישראל", כך לפידות.

יוהנה ביסראור, דוברת הקרן למורשת הכותל, אמרה כי "השנה זאת שנה קצת יותר דופן בחזות ובפנים של הכותל המערבי".

לדבריה, "בדרך כלל בשנה רגילה עומדים פה בשעה הזאת 100,000 איש, עומדים צפופים ומשתחווים רווחים, והשנה היא באמת שנה אחרת. שנת קורונה גרמה לכולנו להיערך אחרת. ערב ראש השנה היינו רק עם 2,500 איש והלילה אנחנו עומדים עם כמה מאות בודדים, תושבי העיר העתיקה שגרים ברדיוס של 1,000 מטר שמותרים להגיע לכאן על פי ההנחיות".

"החלטנו בקרן למורשת הכותל לא לוותר", אמרה, "להקפיד על המסורת ועל המנהג שיש כל שנה, שמגיעים לכאן למעמד המרכזי לפני ערב יום הכיפורים, וגם לפה הגיעו השנה הרבנים הראשיים, רב הכותל המערבי, שר הדתות, שר הפנים, ראש עיריית ירושלים ותושבים רבים מכל האיזור. כמה שהרחבה יכולה להכיל בקפסולות וכמה שמותר על פי ההנחיות".