פסק הלכה: צוותי מחלקות הקורונה פטורים מצום

הפסק, של רב המרכז האקדמי לב הרב יוסף צבי רימון, ניתן בעקבות שאלתו של בוגר קורס הסיעוד במרכז האקדמי לב העובד במחלקת קורונה.

ידידיה בן אור , ט' בתשרי תשפ"א

הרב יוסף צבי רימון
הרב יוסף צבי רימון
צילום: מרכז אקדמי לב

לקראת יום כיפור יוצא רב בית המדרש של המרכז האקדמי לב, הרב יוסף צבי רימון, בפסק הלכה המיועד לאחים ולאחיות שעובדים במחלוקות הקורונה בבתי החולים.

על פי הפסק, מכיוון והאחים והאחיות נמצאים ב"קו האש" של הלחימה בקורונה מותר להם שלא לצום, אך אם יספיק להם לשתות לשיעורים, זה עדיף.

בפסק ההלכה מסביר הרב רימון כי אין ספק שמציאות זו היא מציאות של פיקוח נפש, גם מצד החולים וגם מצד הצוות. מצד החולים, הצוות הרפואי צריך להיות בעל יכולת ריכוז מספקת כדי לטפל בצורה נכונה, וכבר כתבו הפוסקים בכמה מקומות שהצום פוגע בריכוז, וזו בוודאי גם המציאות המעשית.

במקרה של טיפול בחולי קורונה, כשהדברים גובלים בפיקוח נפש ויש צורך בריכוז רב, ברור שאסור לצוות המטפל לצום. גם המציאות שבה אתם לבושים בסרבל בצורה מלאה, מזיעים ומאבדים נוזלים, מחייבת שתייה.

כמובן, מדגיש הרב רימון, כאשר אפשר לשתות לשיעורין יש להעדיף זאת, אולם לפי התיאור מרופאים ומאחיות רבים, ישנה בעיה לשתות לשיעורין, כיוון שבתוך המחלקה הצוות לא יכול לשתות, ומחוץ למחלקה, אם השתייה תהיה רק בהפסקות (כפי ששותים לשיעורין), לא תהיה זו כמות מספיק משמעותית של נוזלים. לכן למעשה במציאות של היום, הצוות במחלוקות הקורונה נחשב כחיילים בקו האש, וחייבים להיות חזקים.

בפנייה לצוותים אומר הרב רימון, "לפני המשמרת, השתדלו לשתות לשיעורין, לכתחילה כל 9 דקות, במקום צורך כל 4 דקות או 2 דקות, וכשלא הסתפקתם, אפילו כפית אחר כפית, וטוב לשתות גם מיץ ענבים או מרק מרוסק וכדומה כדי שתהיה לכם אנרגיה מספקת לעבודתכם. תוך כדי המשמרת או בהפסקה – ניתן לשתות כרגיל, ואם ההפסקה ארוכה יותר, יש מקום לשקול לכתחילה שתיית כפית אחר כפית. לאחר המשמרת, תשתו לשיעורין, ואם יש חשש התייבשות, ניתן לשתות כרגיל".

כמו כן, עוסק הרב רימון בפסק ההלכה גם בשאלה האם מותר לצוותים להתקלח בעיצומו של יום כיפור, כפי שעושים בסוף כל משמרת במחלוקות הקורונה. לשאלה זו עונה הרב כי נמצאנו למדים שכדי להתיר רחצה ביום הכיפורים אין צורך לטעם של "פיקוח נפש". גם אם מדובר על צורך רפואי, ואולי אפילו "רפואה קצת" ניתן להתיר.

במקרה של מחלוקות הקורונה, מדובר הן על חשש הדבקה, ואולי יש בכך ממש חשש פיקוח נפש, והן על זיעה מוגברת מאוד. לכן, כיוון שהמטרה היא היגיינה רפואית וגם הסרת לכלוך משמעותי של הזיעה מסרבל הקורונה אתם צריכים לעשות מקלחת עניינית ומהירה עם תכשירי ניקוי מתאימים כגון סבון רפואי, שאין בו צד של תענוג.

פסק ההלכה מגיע בעקבות שאלה שהפנה אל הרב רימון בוגר מסלול הסיעוד במרכז האקדמי לב שעובד כיום כאח באחת ממחלוקות הקורונה ותיאר בפני הרב את המציאות הקשה שבה הם עובדים עם סרבלים כבדים ומסיכות שמקשות עליהם לנשום וגורמות להם להזעה רבה.

הרב מציין כי בימים האחרונים מגיעים אליו לא מעט שאלות של צוותים רפואיים ומהם הוא למד על עבודתם הקשה, אך מתקשרים גם רופאים שהיו אומרים להיות בביתם במהלך יום הכיפורים ובעקבות כניסה של אנשי צוות לבידוד הם נאלצים לעבוד והם מתקשרים לבקש עידוד מהרב.