תושבי העיר העתיקה:
"אנחנו מתפללים בשביל כולם"

תושבי העיר העתיקה ומעט תלמידי ישיבות היו במעמד הסליחות המרכזי בכותל המערבי. "זכינו להתפלל בשביל כולם".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט' בתשרי תשפ"א

תושבי העיר העתיקה ובחורי הישיבות הסמוכות לכותל המערבי הגיעו במוצאי שבת למעמד הסליחות המסורתי בכותל המערבי, ותיארו את התחושות כשנתקלו במראה החריג של רחבת הכותל הריקה יחסית.

"אני רגיל להיות כאן כבר כמה וכמה שנים", אמר תושב העיר העתיקה. "אני עדיין זוכר את הרב עובדיה יוסף שמגיע למעמד הסליחות כל שנה ושנה".

לדבריו, "בדרך כלל, כל שנה יש פה עשרות אלפים ואי אפשר בקושי להכנס. לצערינו השנה, עקב המצב זה הרבה יותר מצומצם, אבל אנחנו תושבי האיזור, הייתה לנו גם את הזכות וגם את החובה להגיע לכאן ולייצג את עם ישראל".

"אני מקווה שייצגנו אותם בצורה טובה ומכובדת", הוסיף. "לפחות זכינו להתפלל בשביל כולם ערב יום כיפור בכותל".

בחור ישיבה הסמוכה לכותל אמר: "אני מרוגש מהמחזה הזה שאנחנו רואים עכשיו, לילה אחרון של סליחות, ערב יום כיפור, לפני שהחטאים שלנו נסלחים. נקווה ששנה הבאה לא נצטרך את זה ונהיה בבית המקדש במהרה בימינו אמן".

מספר בחורי ישיבה הגיעו לרחבת הכותל על מנת לחלק פיצה וחיוך גדול לחיילים ולשוטרים הנמצאים בכותל. "הלכנו לכותל לתת פיצה לכל החיילים", אמר אחד מהם. "חסד לפני יום כיפור. לומר תודה על כל מה שהם עושים. הם שמחו מאוד לקבל את הפיצה".

תושבת הרובע המוסלמי סיפרה: "התחושות פה עכשיו, להיות פה כשממש ריק, קצת קשה אבל אנחנו נהנים מהפריוולגיה להיות כאן בנוחות. מתפללים ששנה הבאה יהיה פה עמוס ומלא ושלא נוכל להכנס מרוב אנשים וזה זכות להיות פה".

היא הוסיפה: "אני חושבת על זה שהייתי פה כל יום כמעט בשבוע האחרון. זכות להיות כאן. היו ימים שהיינו ממש 30-40 אנשים, משהו שלא ראינו אף פעם. אנחנו מתפללים בשביל כולם".