בני גנץ:
אני מבקש מכם - אל תתנו ידכם לפילוג

לא עוד שיח הפגנות ותפילות. לא עוד שיח הם ואנחנו. אלא שיח של שותפות גורל ומלחמה משותפת.

בני גנץ , ט' בתשרי תשפ"א

בני גנץ
בני גנץ
צילום: שמוליק עלמני

ערב יום הכיפורים תשפ׳׳א, מבקש מכם לרגע, לחרוג ממנהגי ולא לדבר רק על הקורונה.

אני מבקש לרגע לחשוב עליהם, על אותם גיבורים, שנלחמו בגבורה ובאומץ, שאי אפשר לתאר במילים, והצילו את מדינת ישראל מכיליון לפני 47 שנים.

השנה, בשונה מיום הזיכרון, משפחות חללי יום הכיפורים יוכלו לעלות ולהתייחד עם זכר הנופלים. הגיבורים. בהתאם לכללים, בהתאם למגבלות שהקורונה מכתיבה לנו.

אני חושב על אותם לוחמים, שפשוט עזבו הכל ברגע אחד, ויצאו להילחם, מי שצם ומי שלא. מי שדתי ומי שחילוני. שמאלנים וימנים. זה לא עניין אף אחד כשהתקבלה הפקודה.

היום, 47 שנים אחרי, צה׳׳ל הוא הצבא החזק במזרח התיכון, אך אתגרים ביטחוניים רבים עוד לפנינו. יש מי שעדיין לא השלים עם היותנו כאן, ולנצח.

ביום הכיפורים הזה אנו מתמודדים עם אויב נעלם, שאיננו מכירים מספיק, אויב שלא מבדיל בין חזית לעורף, שפוגע בכל מה שהוא יכול.

ואותם צעירים שהגנו עלינו לפני 47 שנים, זקוקים כעת שאנו נגן עליהם מהנגיף שמסכן אותם יותר מכל.

השיח הקשה שמתקיים כאן בימים האחרונים, שיח של פילוג ושנאה, שיסוי, כואב לי ברמה שאי אפשר לתאר. הרי ברגעים כל כך קשים, כפי שאנו חווים עכשיו, לא הפילוג הוא מה שהציל אותנו אלא שותפות הגורל ומלחמה משותפת אויב. סולידריות, רעות.

אני מבקש מכם - אל תתנו ידכם לפילוג, לשנאת חינם ולשיח אלים. אם מישהו לידכם מקדם זאת, עצרו אותו. לא עוד שיח הפגנות ותפילות. לא עוד שיח הם ואנחנו. אלא שיח של שותפות גורל ומלחמה משותפת.

ברגע שנשים בצד את המחלוקות, ונתמקד כחברה אחת במאבק אחד – לחסל את הנגיף מתוכנו, נצליח. כל אחד וחלקת האלוהים הקטנה שלו. יהיו עוד קשיים, יהיו עוד מהמורות, אבל ננצח. כמו שהעם הזה ניצח כל אתגר שניצב בפניו.

גמר חתימה טובה וצום קל לכולם.

שנהיה ראויים להורינו, לילדינו, למדינתנו.
בני