הרב יעקב רוז׳ה
הרב יעקב רוז׳ה צילום: פייסבוק הרבנות הצבאית

אחת מהמשימות החשובות והרגישות ביותר של הרבנות הצבאית מאז הקמתה היא הטיפול בזיהוי חללי צה"ל, ובהבאתם בכבוד הראוי לקבר ישראל.

זאת מתוך חיבוק גדול ואמיץ למשפחות השכולות בשעותיהם הקשות, ותוך גילוי רגישות ואנושיות ברמות הגבוהות ביותר.

משימה זו, שאולי אין קשה ממנה בהקשר המעשי והרגשי, מוטלת על הרבנות הצבאית וכל החיילים והמפקדים במערך הטיפול בחללי צה"ל, נושאים אותה על כתפיהם באחריות גדולה ומתוך תחושת שליחות.  

כמו כל עם ישראל, גם אנחנו הופתענו במלחמת יום הכיפורים. הרבנות הצבאית סבלה באותה עת מכוח אדם דל, וממחסור באמצעים, מול כמות בלתי נתפסת של חללים, אשר חלקם הגיעו פגועים קשות, והקשו על הזיהוי המדוייק שלהם. זכורני כי באותה מלחמה רופא שניים בשם פרופסור נח שטרן, ששירת בבית העלמין הארעי בקיבוץ בארי, הלין על כך שהמערכת אינה מאפשרת לו לבצע צילומי רנטגן איכותיים, והוא נאלץ לפנות למכונים פרטיים.

הכלים המקצועיים שעמדו לרשות סגלי הרבנות הצבאית במלחמת יום כיפור היו דלים, והביאו לידי כך שבחלק מהמקרים היו מודיעים למשפחת הנופל באיחור הודעה סתמית על נפילתו.

אמנם לכל חייל יש שם ויש דיסקית, אבל בסערת הקרב הדברים היו הופכים למסובכים ולמורכבים הרבה יותר: לעיתים לא היה ניתן לדעת בוודאות את שמו של החלל, וגם על הדיסקית לא ניתן היה לסמוך בצורה חד משמעית, מכיוון שייתכן והיא הוחלפה או נשרה מהגופה המונחת בשדה המערכה.

אולם חובה עליי לומר, שלמרות הכלים הדלים והאמצעים המועטים שעמדו לרשות העוסקים במלאכת הקודש, הרי שהנחישות והיצירתיות הביאו באותה עת לזיהוי מוחלט ואמין של כל חללי המלחמה. הרגשנו את מלוא האחריות במשימה הזאת, הרגשנו שאנו שלוחי המשפחות אשר ממתינות בעורף בדאגה עמוקה לבשורה הקשה. חשנו כאילו אומה שלמה מציצה מעבר לכתף שלנו וממתינה לראות מה יקרה.

מאז מלחמת יום הכיפורים התחוללו שינוי עצום ומהפכה של ממש בכל הקשור לטיפול בחלל ובזיהוי ועד הבאתו לקבורה במלוא הכבוד הראוי. מאז מלחמת יום הכיפורים, שקדו ראשי הרבנות הצבאית, ללא הרף, על קידום והתמקצעות אמצעי הזיהוי השונים. עידן המחשוב, כלי ההדמיה המשוכללים ופיתוח המחקר בעולם הדנ"א הביאו למהפכה של ממש בתחום מאגרי מידע ואמצעי הזיהוי.

בעיניי, השיתוף מבורך שבין פוסקי ההלכה ובין אנשי מדע מתחומי דעת שונים מציב היום את הרבנות הצבאית בין המקומות הראשונים בעולם בנושא זיהוי מקצועי, מהיר ואמין הן מבחינה הלכתית והן מבחינה מדעית.

סגלי הרבנות הצבאית וקצינות הנפגעים פעלו ופועלים מתוך הבנה שכבוד המת כמו כבוד החי הם אדני יסוד עליהם מושתתת החברה הישראלית.

הדאגה לנפטר ולמשפחתו מרגע האסון, ולאורך כל תהליך הזיהוי, הקבורה, וליווי המשפחות במשך השנים מצריכים תעצומות נפש, רגישות גבוהה, אמונה ותחושה של שליחות. אלו הכלים איתם יוצאים סגלי הרבנות הצבאית וקצינות הנפגעים למשימות הקודש שלהם, מדי יום ביומו.

תחושה מיוחדת זו יונקת מנאמנות כלפי הנופלים, שמסרו את נפשם עבורנו ופעלו בשליחותנו, והרי לא ייתכן שלא נשיב להם כגמולם הטוב, ולא נוודא שסיום מסע חייהם יתקיים באופן המכובד ביותר עם הבאתם לקבר ישראל. תחושת השליחות נובעת גם ממעיין האחריות לעוצמתו העתידית של הצבא, כדי שיידע כל חייל שאם חס ושלום ייפול בקרב - הוא לא יופקר, ומפקדיו, חבריו והדרג המדיני יעשו כל שביכולתם כדי להביא אותו לקבר ישראל.

זו אחריותנו, זו חובתנו, ובעזרת ה', נוסיף ונעמוד בה אם נידרש לכך.
בכאב גדול, ובמסירות היונקת מרעות הלוחמים.

הרב יעקב רוז'ה הוא חבר מועצת הרבנות הראשית, רב העיר בת ים, וממייסדי מערך זיהוי החללים בצה"ל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו