עתירה לבג"ץ: דורשים להפגין בהר הבית

העתירה הוגשה על ידי פעילי הר הבית לאחר שמפקד מחוז ירושלים אסר לקיים הפגנות בהר הבית בחג הסוכות הקרוב.

ערוץ 7 , י"א בתשרי תשפ"א

עליית נשים להר הבית
עליית נשים להר הבית
צילום: מטה ארגוני המקדש

פעילי הר הבית, עו"ד אביעד ויסולי ועו"ד הלל וייס, עתרו לבג"ץ בערב יום כיפור בדרישה להתיר ליהודים להפגין בהר הבית בכל שמונת ימי חג הסוכות, החל מיום החג הראשון שחל בשבת הקרובה ועד שמחת תורה.

העתירה הוגשה לאחר שמפקד מחוז ירושלים הודיע לעותרים כי בקשתם לקיים הפגנות בהר הבית נדחית באורח גורף, ללא שימוע וללא הנמקה.

בעתירה נטען בין השאר כי "הלכה למעשה המשיבים [משטרת ישראל] מתייחסים למפגינים – יהודים המבקשים למחות על האפליה הגזענית והפוליטית של ממשלת ישראל ומשטרת ישראל נגדם, באפליה בוטה, בהתעלמות, בזלזול בזכויות האדם ובביטול, משל היהודים המבקשים להפגין בהר הבית הם אזרחים נחותים ומשוללי זכויות אדם".

''משטרת ישראל מפלה יהודים העולים להר הבית לרעה הן גזענית והן פוליטית", נכתב בעתירה. ''בעוד המשטרה שומרת בקפדנות יתרה על כל זכויות האדם של המוסלמים בהר הבית, הרי שביחס ליהודים היא פועלת הפוך לגמרי – היא שוללת את כל זכויות האדם של יהודים – חופש הדת והפולחן, חופש הביטוי, חופש התנועה וחופש ההפגנה.

''המשטרה מתירה ליהודים 'פירורי זכויות אדם' בהר הבית על מנת לנקות מעצמה טענות לגזענות מוחלטת כנגד יהודים. ואולם, אותם 'פירורי זכויות אדם' המותרים ליהודים דווקא מוכיחים את האפליה הגזענית של משטרת ישראל כנגד יהודים בהר הבית", טענו העותרים.

עו"ד אביעד ויסולי מסר: "בג"ץ שומר בקנאות על זכותם של מפגיני השמאל להפגין בכל מקום וזמן שהם רוצים. כולנו ניווכח עתה האם בג"ץ ישמור גם על זכות ההפגנה של יהודים המבקשים להפגין, במחאה על כך שמדינת ישראל מונעת כניסת יהודים באורח חופשי 24/7 להר הבית, שוללת מיהודים זכויות אדם בהר הבית ומפלה לרעה יהודים בהר הבית באורח גזעני. בינתיים המשטרה מתייחסת אל היהודים בהר הבית כאל אזרחים סוג ג', חסרי כל זכויות אדם בסיסיות".