הרבנית מרים לוינגר הלכה לעולמה

רעייתו של הרב משה לוינגר זצ"ל פונתה בליל יום כיפור במצב קשה לבית החולים. היא נפטרה בגיל 83.

ערוץ 7 , י"א בתשרי תשפ"א

הרבנית מרים לוינגר
הרבנית מרים לוינגר
צילום: באדיבות המשפחה

הרבנית מרים לוינגר, רעייתו של הרב משה לוינגר זצ"ל, פונתה בליל יום כיפור במצב קשה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, והלילה (שלישי) הלכה לעולמה בגיל 83.

הלוויה צפויה להיות בשעה 11:00 בבית העלמין העתיק בחברון.

בנה מלאכי לוינגר ראש מועצת קרית ארבע חברון לשעבר ספד: "אימא הייתה מגדלור של אמונה שלימדה דור שלם מהו ביטול עצמי ומהי אהבת ארץ. היא הייתה סמל ומופת של מסירות נפש וחלוציות ובמו ידיה הביאה לגאולת עיר האבות. אין ספק שמעשיה החלוציים יכתבו לנצח בספר תולדות ארץ ישראל והעם היהודי".

בני משפחה של הרבנית לוינגר ספדו "אישה צדיקה שלימדה דור שלם מהו ביטול עצמי, אהבת אין קץ לעם ישראל, תורת ישראל, ארץ ישראל ועיר האבות חברון. השיבה נשמתה לבוראה במוצאי יום הכיפורים".

דובר הישוב היהודי בחברון נעם ארנון מסר "היישוב היהודי בחברון וכל אוהבי חברון וארץ ישראל מבכים את לכתה של הרבנית מרים לוינגר שנפטרה במוצאי יום הכיפורים תשפ"א. היא היתה סמל ומופת של מסירות נפש וחלוציות, ובמו ידיה הביאה לגאולת עיר האבות והאמהות.

''מנהיגותה ועוצמתה של הרבנית לוינגר הובילו את ההתיישבות בלב חברון ואת השיבה ההיסטורית של העם היהודי לעיר מולדתו הראשונה. מעשיה החלוציים יכתבו לנצח בספר תולדות ארץ ישראל והעם היהודי. תנחומינו למשפחתה הענפה, בבניין הארץ ובהמשך מפעלה תנוחמו".

תנועת הריבונות פרסמה גם היא הודעה מטעמה ובה נאמר כי התנועה "מבכה את לכתה של הרבנית מרים לוינגר, ליבה הפועם של ההתיישבות מראשיתה, לוחמת אמיצה ללא חת למען ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל.

הרבנית מרים ניצבה כצוק איתן לצד בעלה המנוח, הרב משה לוינגר זצ"ל, מאז ימי הכניסה למלון פארק והובלת הכניסה ההרואית לבית הדסה בחברון, בכך חידשו את הישוב היהודי בעיר האבות. הרבנית מרים הייתה לנו למגדל אור של אמת ברורה ונכוחה. גם אם לא תמיד היו דבריה פופולאריים לא נרתעה מלומר אותם מתוך נחישות ונחרצות של אהבת הארץ והעם.

הרבנית הנחילה למפעל ההתיישבות וההתנחלות את העיקרון לפיו עלינו לצעוד את הצעד הראשוני הקטן והקב"ה יסייע בצעדי ההמשך. כך פעלנו וכך פעלו אוהבי הארץ ומיישביה ההולכים בדרך אותה סללה עבורנו, ומכוחה אנו זוכים להתיישבות המפוארת והמרהיבה בארץ ישראל".

את הודעתה חותמת תנועת הריבונות במילים: "בנחמת ציון, חברון וירושלים ובבניינן תנוחם משפחתה של הרבנית. יהיו דרכה וזכרה ברוכים, יהיו אורחותיה ומסירותה למען ארץ ישראל לצוואת נצח עבור כולנו".

הרבנית לוינגר בת ה-83 הובילה את השיבה לבית הדסה ואת פריצת ההתיישבות היהודית בחברון.

לרבנית מרים ולבעלה הרב משה 11 ילדים ועשרות נכדים ונינים. בשנת 2019 זכתה מרים בפרס ירושלים "על פועלה המבורך בעשרות השנים במסירות רבה למען ההתיישבות היהודית בעיר חברון".

ארגון חוננו מבכה את לכתה של הרבנית לוינגר "שיצאה מהעולם בקדושה וטהרה במוצאי יום כיפור, כשהיא עמוסה במצוות פרטיות וכלל ישראליות אשר הן הן שבאמת מלוות את האדם אל בית עולמו".

"הרבנית הייתה אימא למופת שגידלה איש גדול וצאצאים רבים, כולם ספוגים מאישיותה הנעלה.
מרים ז"ל שפרצה לבית הדסה בראש קבוצת נשים והיא שהקימה את הישוב היהודי בחברון הייתה סמל לנאמנות לדרכו המיוחדת של בעלה כאבי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. מרים אהבה מאד את חוננו, תמיד דאגה והתעניינה בשלומם של נעזרי הארגון וכיבדה אותנו בנוכחותה כחברת המועצה הציבורית של הארגון. עבורנו היא דוגמא ומופת", נכתב בהודעת הארגון.

שרת התפוצות, עומר ינקלביץ' הביעה צער בעקבות פטירתה של הרבנית לוינגר. "הרבנית הייתה אישה פורצת דרך וסמל לאומץ, מנהיגות, מסירות ואהבת הארץ".

"הרבנית הקדישה את חייה להתיישבות, הובילה את השיבה ההיסטורית לעיר האבות חברון והוכיחה שחרף כל הקשיים ניתן להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי. אני שולחת את תנחומי למשפחתה", הוסיפה השרה ינקילביץ'.