ביקורת על החשד לחריגות הבנייה של ליאת בן ארי

נציב תלונות הציבור על הפרקליטות החליט שלא להתערב בסוגייה: "משרת ציבור מצווה להקפיד ולהיזהר. על הבכירים לשמש דוגמה".

ערוץ 7 , י"א בתשרי תשפ"א

ביקורת על החשד לחריגות הבנייה של ליאת בן ארי-ערוץ 7
ליאת בן ארי שווקי
צילום: Marc Israel Sellem/POOL

נציב הביקורת על הפרקליטות, השופט בדימוס דוד רוזן, התייחס הבוקר (שלישי) לקובלנה נגד המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי, והחליט שלא להתערב בפרשת עבירות הבנייה שביצעה לכאורה.

השופט רוזן מתח ביקורת על בן ארי ועל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעקבות החשד לביצוע עבירות בנייה על ידי בן ארי בבית מגורים השייך לה ולבעלה.

"משרת ציבור, בטח ובטח משרת ציבור המכהן במשרה בכירה, מצווה להקפיד ולהיזהר בהליכותיו קלה כבחמורה, שלא רק בעת עשייתו בתפקידו הציבורי", אמר נציב הביקורת על הפרקליטות, "על הבכירים לשמש דוגמה".

הנציב קובע כי אין בסמכותו לדון בטענות המועלות בתלונה, אשר אין חולק כי עליהן להיבחן כראוי, וללא משוא פנים, בידי הגורמים המוסמכים לכך - הועדה המקומית וגופי האכיפה על פי חוק, ויש לאפשר לגורמים אלה לבצע את פעולתם כדין בלא הפרעה או התערבות.

ליאת בן ארי אמרה לשופט רוזן כי ראוי היה שהשינויים המסוימים שנעשו בבית כמו גם הפיצול לשתי יחידות דיור, ייעשו רק לאחר קבלת היתרים כנדרש, ועל כך היא מצרה.

הנציב כתב בהחלטתו כי "לא ניתן שלא לומר בקול רם וברור, כי משרת ציבור, בטח ובטח משרת ציבור המכהן במשרה בכירה, מצווה להקפיד ולהיזהר בהליכותיו קלה כבחמורה, שלא רק בעת עשייתו בתפקידו הציבורי. עיני הציבור נשואות אליו ואל כלל התנהגותו ואופן קיום החוק על ידו, והכל, ובצדק, ללא הנחות ומחילות. לאמור, שלהבת בארזים, אף אם מדובר בשלהבת קטנה ואפילו גץ, עלולה להשתלהב ולהבעיר אחרים, הרואים בעיניהם ועושים כמותם".

עוד כתב הנציב רוזן: "דברים נכוחים אלה יפים, ביתר שאת, בימים אלה, בהם המערכת המשפטית מהווה מטרה לחץ לשונם של המבקשים, על פני הדברים, לערערה ולכרסם במעמדה. מעמדה ועוצמתה של מערכת המשפט הינם בבחינת אבן פינה במדינה מתוקנת המוסדת על שלטון החוק. על משרתי הציבור לנהוג ולילך בזהירות, פן יראו כמי שנאה דורשים ולא נאה מקיימים, ובכך יסייעו, שלא מדעת, לדורשים לכרסם בכוחה של המערכת הנתון לה על פי חוק".

בהמשך לדברים אלה המליץ הנציב רוזן ליועץ המשפטי לממשלה לקבוע בהנחיות היועמ"ש כללי התנהגות למשרתי הציבור, שלא במסגרת תפקידם הציבורי.