ריבלין ספד למרים לוינגר: ''האם הראשונה של שבי חברון''

נשיא המדינה ספד לרבנית מרים לוינגר ז''ל, ''יחד עם הרב התמסרה לאתגר החזרת העם היהודי לחברון, לא כאורחים אלא כבנים השבים הביתה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשפ"א

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד בצהריים (שלישי) לרבנית מרים לוינגר, אשת חברון ואלמנתו של הרב משה לוינגר זצ''ל, שהלכה לעולמה בגיל 83.

''אני כואב את לכתה של האם הראשונה של שבי חברון, הרבנית מרים לוינגר ע"ה", אמר הנשיא. ''‏הרבנית חיה חיים של שליחות. יחד עם הרב התמסרה לאתגר החזרת העם היהודי לחברון, לא כאורחים לרגע וכמבקרים, אלא כבנים השבים הביתה. ‏משפחת לוינגר יקיריי, מי יתן ובבניין חברון וירושלים תנוחמו''.

שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת ימינה נפתלי בנט ספד: ''אני משתתף בצער המשפחה על פטירתה של הרבנית מרים לוינגר. אישה מופלאה ואופטימית, מחלוצות ההתיישבות המחודשת בעיר חברון. כמו החלוצים לפני 100 שנה, עזבה את חיי הנוחות יחד עם בעלה הרב משה, ובתנאים קשים ותוך הקרבה גדולה, גידלה את משפחתה בעיר האבות. אהבה את משפחתה, את עמה ואת ארצה''.

הרבנית לוינגר הובאה למנוחות בבית העלמין העתיק בחברון. רק המשפחה הקרובה השתתפה בהלוויה לאור הנחיות הממשלה בתקופת הסגר.

אפרים, אחד מ-11 ילדיהם של בני הזוג לוינגר, ספד: ''התרגשת מכל עשרות אלפי היהודים שמגיעים בפרשת חיי שרה לחברון. היית אומרת 'זה חלום, אני ואבא חלמנו שנגיע לרגע הזה'. היית אמא של הכלל ושל הפרט. תמיד אמרת לי שכל יום את מודה לה' שגידלת דור ישרים. הייתה לי הזכות להיות בנך בכורך''.

בתה של הרבנית לוינגר, רחלי, ספדה: ''אמא, אמא יקרה ואהובה כל כך. אנשי אמונה אבדו. אמא שכולה מסירות נפש לכלל ישראל. אמא, עזבת את משפחתך כדי לקיים את מצוות ישוב הארץ. את אבא היכרת כי ראית שהוא מחובר לתורה ובעל מידות טובות ומשם פעלתם לשיבת עם ישראל בכל מרחבי ארצנו.

''הבאת את המקרר למלון פארק ואמרת 'כאן אני נשארת', והכל באמונה בצדקת הדרך. לא נתת לנו לברוח למקום הפרטי, רק חשבת על הכלל ומה ששימח אותך זה עוד בית שנגאל כאן בחברון. היית אמא שיודעת לאהוב בלי תנאי ובלי גבול ולהוסיף טעם לכל התמודדות", סיפרה. ''גם במצב עכשיו אמרת שזכית לחיות בתקופה הזאת למרות המצב הפוליטי והבריאותי. קחי עכשיו את האימהות שרה רבקה רחל ולאה ותעמדו לפני ה' ותבקשו שנחזור למרחבי ארצנו".

ראש ישיבת ההסדר ניר בקריית ארבע, הרב אליעזר ולדמן, ספד בהלוויה: ''מרים היתה אישה של מאבקים. היית צריכה להיאבק על החינוך היהודי שלך לפני 80 שנה בחו"ל כאשר היה קשה להגיע לבית ספר יהודי והיית נאלצת ללמוד בבית ספר של גויים אבל לא ויתרת על הקשר לאמונה, לקדושה ולתורה ומצוות''.טוען....

בנה מלאכי לוינגר ראש מועצת קרית ארבע חברון לשעבר ספד: "אימא הייתה מגדלור של אמונה שלימדה דור שלם מהו ביטול עצמי ומהי אהבת ארץ. היא הייתה סמל ומופת של מסירות נפש וחלוציות ובמו ידיה הביאה לגאולת עיר האבות. אין ספק שמעשיה החלוציים יכתבו לנצח בספר תולדות ארץ ישראל והעם היהודי".

לרבנית מרים ולבעלה הרב משה 11 ילדים ועשרות נכדים ונינים. בשנת 2019 זכתה מרים בפרס ירושלים "על פועלה המבורך בעשרות השנים במסירות רבה למען ההתיישבות היהודית בעיר חברון".