השר יולי אדלשטיין: עלייה בחולים קשה תצמצם את שירותי הרפואה

שר הבריאות קורא לציבור להישמע לסגר המחמיר שלדעתו יימשך שבועות ארוכים. להערכתו, מספר משמעותי של חולים קשה יפגע ברפואה בישראל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשפ"א

השר יולי אדלשטיין: עלייה בחולים קשה תצמצם את שירותי הרפואה-ערוץ 7
השר יולי אדלשטיין
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר הבריאות יולי אדלשטיין מבהיר כי ישראל תשהה בסגר במתכונות שונות עוד שבועות רבים.

"אני לא יכול עכשיו לומר בוודאות באיזו מתכונת, אבל אנחנו נכנסים לשבועות ארוכים של הגבלות לא פשוטות שמכבידות מאוד על הציבור. אין שום דרך אחרת להוריד את התחלואה המשתוללת", מסביר אדלשטיין בראיון לערוץ 7.

לדבריו לפי שעה עדיין לא מורגשת השפעת הסגר. גלוי וידוע לציבור שההשפעה מתחילה בעוד 12 עד 14 יום. אני מקווה שבשבוע הקרוב נתחיל להרגיש את השפעת ההגבלות שהוטלו ערב ראש השנה ובהמשך גם ההגבלות החמורות יותר של ערב יום הכיפורים. אני מקווה מאוד שהצעדים האלה שאנחנו עושים עכשיו יובילו אותנו להורדת התחלואה, החולים הקשים והתמותה".

"כאן חשוב מאוד להזכיר שבלי שיתוף הפעולה של הציבור לא נוכל לעשות כלום. אני מאוד מקווה שאחרי שבועיים נוכל בצורה מאוד הדרגתית ואיטית, ובפרקי זמן של כל שבועיים להתחיל לשחרר עוד ענפים בתעשייה ואולי גם דברים אחרים נוספים", מוסיף השר.

הוא מציין כי "לא יעזור לאף סקטור או ענף ללחוץ. אני אחסום כל ניסיון להחזיר אותנו לטעויות שנעשו ביציאה מהסגר הקודם, כולל גם על ידי כשר בריאות חדש. הפעם זה יהיה אחרת".

גם מערכת החינוך תצטרך להתרגל בקרוב בעיקר ללימודים מרחוק. "ברור לנו שלא נוכל לפתוח את המשק בלי לפתוח מעונות, גנים וכיתות נמוכות, אבל זה ייעשה בהדרגה – לא ביום אחד – ולא בשבוע אחד. לגבי הכיתות הגבוהות ביותר נשקול אם נתוני התחלואה יאפשרו לחזור".

הוא מתייחס לתוכנית היציאה מהסגר ואומר, "אנחנו מתכננים תכנית מאוד מסודרת שתאושר בקבינט הקורונה. יחד עם זאת, גם התכנית הזו תהיה בסיס למדיניות שלנו בהתאם לנתוני התחלואה ועדיין יש המון נעלמים".

לשאלה האם שיא ההדבקה לפנינו עונה השר אדלשטיין, "אולי בימים הקרובים נראה עליה, אבל לא צפויה התפרצות דרמטית. אנחנו כן עוקבים בדאגה אחרי מספר החולים הקשים כי שם ישתקפו המספרים של 7,000 ו-8,000 נדבקים ביממה. על פי הוראות ראש הממשלה אנחנו נערכים לקליטת 1,500 חולים קשה כפי שביקש ראש הממשלה וצריך לזכור שאם יהיו מספרים כאלה, נרגיש צמצום בכל שירותי הרפואה האחרת. מי שחיכה חודשיים לניתוח ברך לדוגמה, יצטרך להמתין ולחכות עוד חודשיים".

לדעתו בעת הזאת יש חובה לעצור הפגנות המוניות. "אותי לא מעניין מה דורשים המפגינים ומאיזה צד הם באים. אני כשר הבריאות חייב למנוע כל התקהלויות. לצערי לא הצלחתי להסדיר את הנושא בתקנות לשעת חירום אך אני סמוך ובטוח שבכנסת יחוקק החוק שמגביל את ההפגנות לתקופה הזו. אני קורא לכל מי שיש לו טיפת אחריות, שלא להשתתף בשום התקהלות ולא חשוב עם זה הפגנה או בית כנסת".

שר הבריאות מתייחס לפטירתה של הרבנית מרים לוינגר, מהנשים הראשונות שהובילות את מפעל ההתיישבות. "אני בקשר ארוך שנים עם המשפחה, עוד מימי הרב לוינגר המנוח, עם הרבנית ועם הילדים. אני זכיתי לא פעם לשבת עם הרבנית לוינגר ולשמוע מפיה את הסיפורים על תחילת היישוב היהודי בחברון. כשאתה שמעת אותה הבנת שכל הצרות שלנו עם ההתיישבות כיום היא כאן וכאפס של מרים וחברותיה בימים ההם. אני כואב ומחכה גם ילדיה שכולם ממשיכים במפעלי חייה בצורות שונות".