הקהילה היהודית בצל המלחמה בקווקז

הקרבות בקווקז מתלהטים. עשרות חיילים הרוגים. מעורבות רוסית וטורקית במאבק בן 200 שנה, ובתווך הקהילה היהודית שהקשר עימה כמעט נותק.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשפ"א

הקהילה היהודית בצל המלחמה בקווקז-ערוץ 7
קרבות מתלהטים בקווקז
צילום: רויטרס

המלחמה באזור נגורנו-קרבאך שבקווקז מתלהטת. חילופי האש בין כוחות ארמניה ואזרבייג'אן נמשכים ואיתם הדאגה מהתלקחות אזורית. עד כה ידוע על עשרות חיילים הרוגים בקרבות. על המניעים למערכה שם ועל מצב היהודים בקווקז שוחחנו עם איש העסקים הקווקזי ברוך לוייב.

"זה סכסוך של יותר ממאתיים שנה על הטריטוריה של נגורנו קרבאך, אזור הררי אסטרטגי שנמצא במרכז השטח שבין ארמניה, אזרבייג'אן וטורקיה", מספר לווייב. "לפני למעלה ממאתיים שנה האזור היה בשליטה רוסית אחרי המלחמה עם פרס, וכשהקומוניסטים נכנסו החליטו להעביר את השטח לרפובליקת אזרבייג'אן".

"הבעיה התחילה עם התפרקות ברית המועצות. היו עימותים שנבלמו על ידי הרוסים. בשנת 1991 הם קיבלו עצמאות והתחילה מלחמה מאוד קשה שנמשכה כשנה. יש שטוענים שלרוסים היה חשוב לתמוך יותר בלוחמים הארמנים, כי הם סומכים עליהם יותר מאשר על האזרים שקשורים בברית עם הטורקים".

במלחמה זו ניצחו הארמנים והשתלטו על רוב השטח של נגורנו-קרבאך. "האזרים לא סלחו ומאז הארמנים שחיו באזרבייג'אן גורשו ונאלצו לעזוב. אזרים שחיו בארמניה ברחו גם הם והסכסוך החריף, ומאז ועד היום האזור לא מתוח".

עוד מוסיף לווייב בהתייחסו למערכה הנוכחית ואומר כי הדברים אינם ברורים והגרסאות סביב האירועים שונות. "יש שאומרים שהאינטרס הוא טורקי. ארדואן רוצה להחזיר את האימפריה העותומאנית לקדמותה, כפי שגם אנחנו הישראלים מרגישים את זה. יש שאומרים שהרוסים מעוניינים במתיחות הזו כי יש הרבה בעיות ברוסיה ופוטין מנסה להסיח את דעת העולם מהבעיות בבלארוס לכיוון הקווקז".

"כיהודי מה שחשוב לי זה מה קורה עם הקהילה היהודית הלא קטנה שחיה שם. בדרך כלל הם חיים שם בביטחה. אין שם אנטישמיות, אין בעיה להסתובב עם כיפה על הראש ועם מגן דוד. הם חיים שם בכבוד. ריכוז היהודים הוא בעיר קובה ובבירה באקו. זו קהילה סגורה עם בתי כנסת ורבנים, שומרים על המנהגים שלהם, הקהילה מאוד מסורתית ודתית".

לווייב מספר כי גודלה של הקהילה הקווקזית ברחבי העולם הוא כמאתיים אלף בני אדם, כאשר יוצאי אזרבייג'אן בישראל הם כשישים עד שבעים אלף ומכלל קהילות הקווקז מספרם נאמד בכ-120-130 אלף. מספר היהודים שנמצאים בקהילה היהודים שם עומד על 6,000-7,000. "הם היו חיים שם בשקט ובשלווה בעיקר באזרבייג'אן. הם תמיד הזדהו עם העם האזרי. יש לי חברים שנלחמו יחד עם האזרים נגד הארמנים, יש חיילים ויש קצינים בצבא האזרי. היהודים הזדהו עם העם האזרי המוסלמי-שיעי. רוב היהודים שנמצאים כאן גם הם מזדהים עם האזרים".

על מקור ההזדהות היהודית עם העם האזרי מוסיף לווייב ומספר כי "היהודים זוכרים היטב את הג'נוסייד שבו נהרגו אלפי יהודים ב-1918. זה היה כאשר המפלגה הארמנית הנאצית טבחה ביהודים ובאזרים. כלומר ליהודים יש היסטוריה עצובה שם".

עוד הוא מספר כי "האנטישמים הגדולים נמצאים יותר בארמניה. המקרה האחרון שהרמתי את הקול סביבו היה כשניסיתי להפנות את תשומת ליבם של יהודי העולם נגד הקמת פסל לזכרו של ארמני שהיה יד ימינו של היטלר. הארמנים רואים בו גיבור לאומי וטוענים שאת התואר הוא לא קיבל בגלל הקשר עם היטלר אלא בגלל מה שהוא עשה למען העם הארמני, אבל בעיניי זה רק תירוץ".

להערכתו היהודים אינם חוששים שהמלחמה תדלוף לאזור שלהם, שכן אזור נגרונו קרבאך הוא אזור שהכריז על עצמאות כשמאחוריהם הארמנים. "נכון לעכשיו היהודים לא מוטרדים כי הם לא שם, אבל צריך להיות עם יד על הדופק ולשמור על קשר איתם כי המלחמה יכולה לגלוש בתוך זמן קצר".

לווייב מספר כי בימים אלו של מערכה גוברת נותקו קווי האינטרנט מהאזור על מנת שלא לפגוע במאמצי הלחימה ושמירת המידע הביטחוני, והקשר הקיים הוא אך ורק טלפוני המקשה לקבל מידע של ממש על מצבם של היהודים ועל הנפגעים בשטח, "אין מידע מדויק".