ההפגנות נגד נתניהו בירושלים
ההפגנות נגד נתניהו בירושליםצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ועדת החוקה אישרה היום (שלישי) בתום דיון מרתוני לקריאות שנייה ושלישית את הצעת תיקון חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש, בנושא הגבלת הפגנות.

החוק ייכנס לתוקפו הלילה בחצות (בכפוף לאישור המליאה) ובמועד זה תיכנס לתוקף הכרזה סטטוטורית על "מצב חירום מיוחד" כפי שמוצע בחוק.

הממשלה תוכל להכריז על "מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה" למשך שבוע, אם שוכנעה בהתפשטות רחבה של הנגיף הגורמת לפגיעה חמורה בבריאות הציבור ובתנאי שתקנות הסגר עומדות בתוקף.

את ההכרזה תוכל הממשלה להאריך לתקופות נוספות של שבוע עד סה"כ 21 ימים, והיא תובא לוועדת החוקה בסמוך להחלטה על ההארכה, והוועדה תוכל לבטל את ההכרזה בדיעבד; הממשלה באישור ועדת החוקה יכולה להאריך את ההכרזה לתקופות נוספות של שבועיים כל עוד תקנות הסגר בתוקף.

הממשלה נענתה לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר, לפיה גם ב"מצב חירום מיוחד" שיוכרז בעת סגר לא ניתן יהיה למנוע לחלוטין תפילות, הפגנות או טקס דתי, אך ניתן יהיה לקבוע הגבלות על ההתקהלות בהם, לרבות הגבלה על מספר המשתתפים.

כמו כן ב"מצב חירום מיוחד", ניתן יהיה להגביל את היציאה של אדם להפגנה עד למרחק המותר ליציאה ממקום המגורים, העומד בתקנות הנוכחיות על 1000 מטר.

לבקשת משרד הבריאות ובהסכמת כל חברי הוועדה הובהר כי ניתן יהיה לצאת לטיפול רפואי גם אם אינו "טיפול רפואי חיוני" וכן כי אדם עם מוגבלות השוהה במסגרת חוץ ביתית יוכל לבקר את הוריו או את האפוטרופוס שלו.

9 ח"כים תמכו בחוק: חברי הכנסת יעקב אשר (יהדות התורה) והח"כים טלי פלוסקוב, עמית הלוי, עוזי דיין (הליכוד), איתן גינזבורג, עינב קאבלה, מיכל וונש, תהלה פרידמן (כחול לבן), מיכאל מלכיאלי (ש"ס)

6 ח"כים התנגדו: יואב סגלוביץ', מאיר כהן (יש עתיד תל"ם), אוסאמה סעדי, וליד טאהא, (הרשימה המשותפת), אלי אבידר (ישראל ביתנו), ניצן הורוביץ (מרצ)

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה): "עשרות רשויות צהובות הפכו אדומות תוך שבועיים שלושה ללא קשר לערבים או חרדים. אכיפה להמונים, למדינה שלמה, היא דבר קשה עד בלתי אפשרי, ולכן לא שייך שיעשו החרגות. באכיפה להמונים לא צריך חיסון עדר אלא תופעת עדר. כל מי שהיה מורה בכיתה יודע שאי אפשר להגיד לילד אחד כן ולילד שני לא".

לדבריו, "אנחנו בהתפשטות מחלה שמתעתעת בכל גדולי המלומדים בעולם. אני מתפלל לקדוש ברוך הוא, וחרדים ודתיים התפללו על שכניהם יהודים, ערבים, חילונים, ודתיים לאומיים, כולם, "מנע מגיפה מנחלתך", זה מה שעומד לנגד עינינו. אין לנו ברירה, בואו נעבור את הניתוח הזה מהר ונכון ככל האפשר ונוכל לומר שידנו לא תשפוך את הדם הזה".

"הבטחתי שלא אתן מנוח לנושאים בריאותיים ולנושאים של אנשים עם מוגבלות והדברים תוקנו. כראש העיר בני ברק ידעו שהמשוגע'ס שלי זה לדאוג לענייני רווחה, לאנשים עם מוגבלויות, ואני אמשיך כך", הוסיף.

לאחר דברים אלו פנה לשר האוצר בקריאה: "אני יודע שהתנגדת לסגר אבל יש לך תפקיד גדול, תנצל את הבולדוזריות שלך כדי להיכנס לדקויות של אנשים שנופלים בין כיסאות ומאבדים פרנסתם. תביא הצעות טובות, ואני אומר לך שגם האופוזיציה תתמוך בכך".

את דבריו סיים באומרו: "אני מקווה שהניתוח יהיה קצר ומועיל, שנוכל לחזור בהדרגתיות לחיים של נורמליות, שהקדוש ברוך הוא ישלח רפואה שלמה לכולם".