דני דנון: נתניהו ייתן בנאומו באו"ם דגש על הסנקציות ועל תקווה לעוד הסכמים

שגריר ישראל באו"ם לשעבר, דני דנון, מעריך כי נתניהו יעסוק בנאומו בעצרת הכללית בשני נושאים: איראן והידוק היחסים עם מדינות המפרץ

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשפ"א

דני דנון: נתניהו ייתן בנאומו באו"ם דגש על הסנקציות ועל תקווה לעוד הסכמים-ערוץ 7
דני דנון
צילום: שחר עזרן

ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא הערב את נאומו המסורתי בעצרת הכללית של האו"ם, אך זה יהיה נאום שונה מהרגיל.

שגריר ישראל באו"ם לשעבר דני דנון מסביר בערוץ 7 על האתגר שיעמוד בפני ראש הממשלה. "אנחנו בתקופת הקורונה והעצרת הכללית מתקיימת בצורה שונה של נאומים מוקלטים של מנהיגים ואין את ההתרחשויות של המשלחות והשיחות. יהיה הרבה יותר קשה להשפיע על דעת הקהל. לכן הוא ישים דגש על התוכן וימקד את המסר העיקרי באיראן ולצד זאת מסר חיובי של תקווה להסכמים עם מדינות נוספות באזור".

"זה ודאי לא יהיה אותו דבר. באולם ישבו מספר נציגים מצומצם, לא יהיו ראשי מדינות ואני מניח שלא יצפו בכל הבירות השונות בנאומים, אבל כן ידווחו על הכל ולכן יש משמעות גדולה לנאמר בעצרת", מוסיף דנון.

לדבריו, "נתניהו ירצה להדגיש את הצורך בסנקציות על איראן. אנחנו נמצאים בעיצומו של מהלך אמריקני בנושא ומדינות רבות בעולם מתעלמות מהמהלך הזה. ייתכן שהוא יחשוף מידע מודיעיני שיחזק את הדרישה האמריקנית ובארה"ב מאוד יעריכו אמירה כזו, שתביע שהדבר לא חשוב רק להם אלא לאזור כולו. אני מניח גם שראש הממשלה ירמוז לגבי לוחות הזמנים לכינון יחסים עם מדינות ערביות נוספות".

בהקשר זה, משתף דנון בחלקו מאחורי הקלעים, בהידוק היחסים עם מדינות המפרץ. "אנחנו רואים עכשיו את הפירות של עבודה מאומצת בחמש השנים האחרונות גם של ראש הממשלה, גם של משרד החוץ וגם שלי. עשינו דברים בצורה שקטה ושיטתית. מירב המגעים נעשו בפגישות חשאיות, לעתים במקומות מוסתרים. גם נסיעה שלי למדינות השונות נעשתה בצורה שקטה ואנחנו שמחים לראות שכיום הדברים יוצאים לאור".

"השאיפה היא שזה לא ייעצר בבחריין ואיחוד האמירויות, אלא שבשנה החדשה יתחיל גל חדש של מדינות מוסלמיות – לא רק באזור שלנו – שיפעלו מולנו בצורה גלויה ויספרו לעולם על היחסים איתנו".

דנון גם מתייחס לעימות הראשון לקראת הבחירות לנשיאות בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן.

"ככל שנתקרב לתאריך הבחירות אנחנו נראה את המתח גואה וההתבטאויות יהיו יותר חריפות. הפעם, בגלל הקורונה, יש הרבה מאוד סימני שאלה לגבי ההצבעה – לגבי קולות שיגיעו או לא יגיעו בדואר -ולכן נראה הלילה הצגה מעניינת מאוד של טראמפ וביידן. צריך לזכור שמבחינת מספרים ביידן נמצא במקום טוב יותר ולכן חובת ההוכחה על הנשיא המכהן. הוא צריך להעיר את הבסיס שלו, להביא את קולות המתלבטים ולכן אני בטוח שהוא יהיה מאוד חריף ובוטה".

לדעתו של דנון, הכל עדיין פתוח. "יש הרבה מאוד אנשים שלא מודים בסקרים שהם מצביעים לטראמפ. הביטחון האישי שנפגע במקומות רבים מחזק את טראמפ ומצד שני הכלכלה במשבר וזה מה שיכול לפגוע בנשיא מכהן. טראמפ כבר הוכיח שהוא יודע להתגבר על הסוקרים והסקרים ולנצח בחירות".