שר הבריאות מזהיר:
בלי התחכמויות, סוכה שבנויה כהלכה זה חלל סגור

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ומ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן סיירו בתל אביב.

ערוץ 7 , י"א בתשרי תשפ"א | עודכן: 19:31

שר הבריאות יולי אדלשטיין ערך הערב (שלישי) תדרוך לתקשורת והתייחס להפרות ההנחיות. "ההפרות שראינו בבני ברק ובהפגנות מסכנות אותנו. לא יעזרו הלחצים, נשחרר את המשק בזהירות".

"ייקח שבועות ארוכים עד שנראה את הירידה בתחלואה. זה לא פשוט, אנחנו נבוא מחר לקבינט הקורונה עם תוכנית יציאה הדרגתית. לא נחזור על טעויות והפעם נהיה זהירים מאוד. לא יעזרו שום לחצים ושום לובי. אנחנו נשחרר את המשק שלנו בזהירות הנדרשת מבחינה רפואית", הצהיר השר.

"יציאה של חולה מאומת ביודעין מן הבידוד והגעה לבית הכנסת או ששוטרים תפסו אנשים במכוניות בדרך ללא יודע לאן זה משגע אותי", אמר השר אדלשטיין.

השר התייחס לתפילות בבתי הכנסת במהלך ראש השנה, "בעקבות תפילות ראש השנה שהתקיימו בניגוד למתווה שאישרו משרד הבריאות ופרויקטור הקורונה יהיה לנו גל תחלואה באותן חצרות ובתי כנסת - איפה שהצטופפו מאות ואולי אלפי אנשים. זה חמור ביותר".

לקראת סוכות הזהיר השר אדלשטיין כי "בעם ישראל בוודאי במדינת ישראל אין חג יותר משמח מחג הסוכות - ושמחת בחגך. אני אומר לכם בצורה חד-משמעית: שלא נראה התחכמויות. סוכה שבנויה כהלכה זה חלל סגור. כפי שאסור לארח אנשים בבית כך אסור לארח בסוכה. אנחנו צריכים לסמוך על הציבור, לא יהיה שוטר שייכנס לחצר הפרטית או לבית, לא יהיה שוטר לכל סוכה".

אדלשטיין אמר כי כחלק מפעולות הממשלה תוחמר הענישה כלפי מפרי ההנחיות. "שוחחנו עם השר וממלא מקום המפכ"ל על הצורך בהגדלת הקנסות. לא נלך לפעולה שטחית וכוללת, אלא איפה שצריך להחריף את הענישה על ההפרות החמורות ביותר כמו למשל יציאה של חולה מאומת מהבית. על דברים כאלה צריכים לשאת בעונש אמיתי, וצריכים לחשוב מה דינם של עסקים שמפרים את ההנחיות".

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה אמר כי המאבק בקורונה הוא הקרב על חיינו, כלשונו. "אנחנו במלחמה, מדינת ישראל נמצאת במלחמה וזוהי מלחמת עולם. זאת לא מלחמה נקודתית, כל העולם במאבק הזה, זאת מלחמה קשה מאוד עם נזק לנפש ולא פחות מזה לכלכלה" אמר השר.

"אין ממשלה בעולם שיכולה לעשות זאת בלי שיתוף הפעולה של הציבור. אני בטוח שיש לנו את היכולת לעשות זאת, ידענו להתלכד בשעות משבר וחירום, ואם זאת לא עת משבר וחירום - אני לא יודע מה היא", קבע השר.