שוטרים אוכפים את הסגר
שוטרים אוכפים את הסגר צילום: דוברות המשטרה

אני מנסה להבין את התנהגותם של רבים מהחרדים, שמפרים את הסגר באופן מאורגן ומזלזלים בהוראותיו; ואני מקבל את הרושם שמבחינתם יש כאן סכנה קיומית: אם בחורי הישיבות לא ילמדו כמה חודשים בישיבה - הם עלולים לנטוש בהמוניהם; אם החסידים לא יתכנסו לטישים במשך כמה חודשים - החסידות תקרוס.

ובשביל זה, כך חושבים כנראה לא מעטים, שווה להסתכן. ואני לא מבין את החשש הזה. גם אני חושש לתלמידים, אבל רק לשלושה אחוזים שממילא התנדנדו על הקצה. הם אכן ישלמו מחיר, וזה כואב ומדאיג.

אך אני מתרשם שרבים החרדים לא דואגים לשלושה אחוזים, אלא לתשעים ושבעה אחוזים; כאילו כל מפעלם הרוחני, שנבנה כאן במשך שבעים שנה, עומד לקרוס. ואני אומר: ממה אתם פוחדים? לתורה יש כוח.

אם במשך כמה חודשים הישיבות יהיו סגורות, ברגע שהן ייפתחו שוב כמעט כל התלמידים יחזרו ללמוד בשקיקה. גם לחסידות יש כוח. החסידויות שלכם השתקמו כאן כמעט מאפס אחרי השואה. כמה חודשים של סגר ישברו אתכם? צריך לעשות מה שצריך כדי להגן על כולנו מפני המגפה, ובמקביל נעשה כולנו מאמץ גדול - גשמי, חינוכי ורוחני - כדי לסייע לאלו שמתקשים במיוחד בתקופה הזו. לא נסתכן בגלל זה במוות המוני.

כאמור, אני לא מצליח להבין את ההתנהגות הזו של רבים מהחרדים. מהצד של המדינה, לא בטוח שצריך להשקיע עוד הרבה אנרגיה בהבנה. הרבה זמן כתבתי שצריך הידברות עם מנהיגי החרדים, צריך הסברה בשפה חרדית, צריך מודעות, צריך סבלנות. את כל זה עברנו. עכשיו צריך אכיפה של הסגר; אכיפה נוקשה, ברורה וחד-משמעית. בשביל זה יש משטרה.

(פורסם בדף הפייסבוק של הרב חיים נבון)