נפתלי בנט: לבנות את ארץ ישראל, להפסיק לפחד מעצמנו

שר הביטחון לשעבר שאישר את שיפוץ מערת המכפלה בירך את החלטת המנהל האזרחי לקדם את פרויקט ההנגשה.

ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשפ"א

נפתלי בנט: לבנות את ארץ ישראל, להפסיק לפחד מעצמנו-ערוץ 7
הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
צילום: א. סטודיו בשיתוף קזס אדריכלים

שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט, יו"ר מפלגת ימינה, מברך על החלטת הוועדה לתכנון של המנהל האזרחי לתת ''אור ירוק'' לשיפוץ והנגשת מערת המכפלה בחברון.

בנט שאישר את הפרויקט בתקופתו כשר הביטחון, אמר כי "אחרי שנים רבות של הססנות, אישרתי מתוקף סמכותי כשר הביטחון את הנגשת מערת המכפלה לאנשים עם מוגבלויות.

''מערת המכפלה שייכת ומחוברת לכל עם ישראל. הנגשת המערה תחבר רבים שהתקשו להגיע לקברי אבות, להתפלל ולשפוך את ליבם. אני מברך על ההחלטה הראויה אשר עושה צדק במקום שמאז ותמיד היה חלק מכיסופי הדורות לארץ ישראל״, הוסיף בנט וקרא ''לבנות את ארץ ישראל, להפסיק לפחד מעצמנו''.

כאמור, ועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי אישרה אתמול את היתר הבנייה לטובת קידום פרויקט הנגשת מערת המכפלה.

הפרויקט יכלול בניית מעלית בסמוך למבנה מערת המכפלה וכן שביל גישה אשר יאפשר לאנשים עם מוגבלות לעלות מהחניה אל רחבת האתר.

במשרד הביטחון ציינו כי מדובר בפרויקט הומניטארי בעל חשיבות, אשר מטרתו לאפשר לאנשים עם מוגבלות להגיע למערת המכפלה. תכנית ההנגשה תוכננה על ידי צוות מקצועי ייעודי, תוך הקפדה על סטנדרט מקצועי גבוה של נגישות ומתן משקל למורכבות ההנדסית, הדתית והארכיאולוגית באתר.

נציין כי התכנית אושרה לאחר שנים של מאבק משפטי וציבורי, ולמרות התנגדויותיהן של עיריית חברות והרשות הפלסטינית, שטענו שהמערה היא וקף מוסלמי ואין למדינת ישראל סמכות לבצע במקום פעולות הנגשה.

ארגון ''בצלמו'' שדחף לשיפוץ והנגשת מערת המכפלה מסר בתגובה: "מדובר ביום היסטורי לזכויות אדם, יום בו נקבע כי זכויות האדם הן לכולם, גם לתושבי יהודה ושומרון. חופש הפולחן וחופש הנגישות הנם מאבני היסוד של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".