זוכרים את טבח באבי-יאר

המרכז להנצחת השואה באבי יאר חתם על הסכם לשיתוף פעולה עם ממשלת אוקראינה. נשיא אוקראינה: "הטרגדיה של באבי יאר היא של העולם כולו".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשפ"א

הטקס בבאבי יאר
הטקס בבאבי יאר
צילום: Evgeniy Borisovskiy

במלאת 79 שנה לטבח בבאבי יאר, ממשלת אוקראינה חתמה על מזכר הבנות ושיתוף פעולה עם המרכז להנצחת השואה באבי יאר, לקידום והאצת תהליכי הבנייה של המוזיאון שיקום לזכר קורבנותיו.

במסגרת המזכר, שעליו חתם שר התרבות של אוקראינה טקצ'נקו אולכסנדר וחבר הוועדה המייעצת של מרכז ההנצחה, נשיא הקונגרס היהודי, רון לאודר, נקבע כי שימור ושחזור זיכרון הטרגדיה של באבי יאר מהווים מרכיב בלתי נפרד מזיכרון העם היהודי, הזיכרון הלאומי של העם האוקראיני ועמים אחרים שנפלו קורבנות לפשעי המשטר הנאצי. שני הצדדים הכירו בצורך לאחד את המאמצים המופנים לשימור ושיקום הזיכרון ההיסטורי.

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, שהשתתף בטקס האזכרה הרשמי אמר: "אסור לנו לשכוח את הטרגדיה של באבי יאר. אנו מבינים שזו ההיסטוריה לא רק של אוקראינה ושל העם היהודי, אלא טרגדיה היסטורית כל העולם. אנשים, במיוחד בני נוער, צריכים להיות מסוגלים לבוא לראות את המקום בו נורו אלפי יהודים, כדי לזכור באמת את אחת הטרגדיות הגדולות ביותר של המאה העשרים. כולנו חייבים להבין שזה לא יכול לקרות בעולם המודרני, או בעתיד. לעולם לא עוד”.

הרצח ההמוני שאירע בבאבי יאר גבה את חייהם של 33,771 קורבנות יהודים שנורו ביריות בתוך יומיים בלבד בשנת 1941. עשרות אלפי אוקראינים, צוענים, חולי נפש ואחרים נורו לאחר מכן במהלך כל כיבוש קייב על ידי החיילים הנאציים.

חבר המועצה המייעצת של המרכז להנצחת השואה באבי יאר ונשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, אמר: "כמעט 80 שנה אחרי שהאירוע התרחש, הנשמות המעונות ייזכו סוף סוף במשכן זיכרון - מוזיאון שיספר גם את ההיסטוריה של השואה. אוקראינה עושה היום צעד ענק - לעבר זיכרון ולקראת צדק. מעולם לא שכחנו, ועכשיו גם העולם כולו, בזכותכם, לא ישכח".

במשדר מיוחד שנערך במהלך היום לציון רצח יהודי אוקראינה, קרא נשיא המדינה (רובי) ריבלין לשמר את זכר אחד הפרקים האפלים בתולדות האנושות, אותו ניסו שלטונות ברית המועצות לטשטש: "לא היה מוות אכזרי מרוכז ומנוכר יותר מהמוות בבאבי-יאר. עשרות אלפי יהודים, בהם תינוקות, נשים, ילדים וזקנים, נטבחו במשך יומיים בגיא ההריגה", ספד הנשיא.

''שני חטאים ידע העמק הנורא ההוא: חטא השמדת האדם וחטא השמדת הזיכרון. חטא ההשמדה כבר נעשה. לא נוכל להשיב את המתים לחיים. אסור לנו להיות שותפים לפשע השני, אותו אנחנו חייבים למנוע. אסור לנו לקחת חלק בחטא השכחה וההכחשה", הוסיף ריבלין.

יו"ר המועצה המייעצת של מרכז ההנצחה, נתן שרנסקי, יליד אוקראינה תיאר במשדר כיצד "שיחקנו ליד המקומות בהם מאות אלפי יהודים נרצחו רק שנים ספורות קודם לכן ולא ידענו על זה".

שעריו של המוזיאון יפתחו ב-2026 אך כבר היום מפעיל המרכז להנצחת השואה באבי יאר 12 תוכניות מחקר, חינוך והנצחה. במהלך המשדר הוצגו מבחר יוזמות מחקר עדכניות, שהניבו תגליות חדשות על הטבח כגון פרויקט השמות שאותו המרכז מוביל הביא לזיהוי של 907 קורבנות מגיא ההריגה שלא היו ידועים בעבר.

מחקר נוסף של המרכז המשלב טכנולוגיות טופוגרפיות הצליח להגיע למיקומם המדויק של אזורי הירי של הטבח באמצעות מודל תלת ממדי. בשטח הוקמו בשבועות האחרונים אנדרטאות, מיצגים קוליים וויזואליים, המאפשרות למבקרים לשמוע, לראות וללמוד, על חייהם של היהודים שנרצחו בקייב לפני ובמהלך המלחמה.

"מרכז הנצחת השואה בבאבי-יאר נבנה כדי לספר את סיפור השואה במזרח אירופה", הסביר היום מנכ"ל המרכז, מקס יאקובר. "בנינו את המוזיאון הייחודי הזה בדיוק היכן שהתרחשו זוועות באבי יאר. המוזיאון משמר את סיפורי העבר כדי שנוכל להפיק לקחים לעתיד ונבטיח שהזוועות האלו לא יחזרו. זו החתיכה שהייתה חסרה בפאזל של סיפור השואה".

המנהל האומנותי של מרכז ההנצחה, איליה חרז'נובסקי, הדגיש במשדר: "המוזיאון הזה שאנחנו מקימים הוא מרכז הנצחת השואה הגדול הראשון שיוקם בתקופת מעבר מאחר ואנחנו נמצאים בעשור האחרון שבו ניצולי השואה חיים. האחריות שלנו לבצע את המעבר הזה בצורה שלא נאבד כלום, ונוכל לתת לדורות הבאים אפשרות לחוש את העבר כמו ההווה, והטכנולוגיה מאפשרת לנו להשאיר את הזיכרון חי".

המרכז להנצחת השואה באבי יאר מוקם בקייב על מנת להנציח את קורבנות טבח באבי יאר, 33,771 במספר שנרצחו בשתי יממות בשלהי ספטמבר 1941, וכדי לספר את סיפורם של 1.5 מיליון יהודים שנרצחו על ידי הנאצים בשטחי מזרח אירופה בשואה. במרכז ההנצחה מתקיימות כבר כיום, עד להקמתו בשנת 2026, פעילויות זיכרון, חינוך ודיאלוג לצד פעילות היסטוריונית ענפה אודות הטבח הנורא.