"החרדים בעקבות גור, ושם הרימו ידיים"

איש יחסי הציבור ברל'ה קרומבי: הציבור החרדי ראה שאמצעי ההגנה לא עזרו בגל הקודם והרים ידיים. חסידות גור היא המודל לחיקוי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשפ"א

ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומבי
צילום: באדיבות המצולם

ברל'ה קרומבי, איש יחסי ציבור וקמפיינים במגזר הדתי והחרדי, מתייחס בראיון לערוץ 7 להתנהלות המגזר החרדי מול מגבלות הקורונה והנגיף בכלל ובפער המשמעותי בין ההתנהלות מול הגל הראשון לזו של הגל הנוכחי.

בפתח דבריו מדגיש קרומבי כי הוא עצמו "שומר על ההנחיות בצורה הדוקה, אני רק מפרשן את מה שקורה במגזר החרדי".

לדבריו "יש שני שלבים קריטיים במגזר החרדי, בין הגל הראשון לגל השני. בגל הראשון הייתה ביקורת רבה, אנשים לא שמרו בגלל חוסר ידע, חוסר הבנה וזלזול. הדבר השתפר בצורה דרמטית והגענו למצב שקהילות הגיעו לאדיקות על שמירת הנחיות הבריאות הרבה יותר מאשר על כשרות".

קרומבי רואה בהתנהלותה של חסידות גור מודל למתרחש בחסידויות רבות אחרות שראו במתרחש בחצר גור מודל לחיקוי. "התפללתי הרבה עם חסידי גור וכשמגיעים לגינה לתפילה אם יש חשש שהמסיכה לא על האף גוערים בך, עומדים במרחק ולא מדברים אחד עם השני". לעומת זאת "עכשיו, בגל השני, זה דבר אחר לגמרי".

"החסידות שהכי שמרה על ההנחיות, חסידות גור, מי שהשקיעה 7 מיליון שקלים למתווה הקפסולות, בנו מקוואות חדשים כדי שיהיה מקווה לכל קפסולה בנפרד, בראש השנה בנו אוהלים מחוץ לבית המדרש כדי שיתפללו בחוץ ורק בהגרלה נכנסו בפינצטה לבית המדרש, כל אדם התפלל בניילונית בנפרד וכו'. לאחר כל זאת מיד אחרי ראש השנה הייתה התפרצות גדולה, ככל הנראה בגלל משהו שקרה שבועיים קודם. היו מאות חולים ואנשים אמרו שמרימים ידיים.

''הם מסתכלים על חסידויות כמו בעלז והחסידויות הקיצוניות שהתקהלו בל"ג בעומר במאה שערים ובאירועים דומים למרות איומים של מאות מתים וזה לא קרה ברוך ה', הם מסתכלים על כל זה ואומרים שיכול להיות שבמצב היום בצפיפות החיים ובתנאי המחיה המציאות חזקה יותר מכל מתווה ולא משנה אם נשמור או לא. בסופו של דבר כולנו נידבק".

קרומבי סבור כי בחצרות המגזר החרדי יש כיום החלטה מודעת, בדומה לזו של בוריס ג'ונסון בבריטניה ולזו של טראמפ, להגיע לחיסון העדר. "יש שינוי דרמטי של החלטה מודעת לשמור על המבוגרים ולהגיע להדבקת עדר המונית. עשו את זה בהרבה ישיבות אחרי שמתווה הקפסולות קרס בהן והישיבות הפכו למלוניות קורונה, חבר'ה היו קצת חולים, משהו כמו שפעת ועברו את זה ועכשיו הישיבה מחוסנת".

על החשש מהידבקות חוזרת אומר קורומבי כי גם בניו יורק אין חשש כזה ושם "טוענים שעברו את הקורונה כי ארגון הבריאות העולמי אמר ששבעים אחוז נדבקו. לכן בעצרות הבחירות של טראמפ לא שומרים ולא חובשים מסיכות, לבית הלבן אסור להיכנס עם מסיכה. זה נובע מתפיסה שלא ברור כמה היא נכונה, שמי שנדבק פיתח נוגדנים ואין סיכוי להידבקות נוספת".

לטעמו של קרומבי קיים בין שיקולי המגזר החרדי גם השיקול שקרס בעניין חילול ה'. "הרבה אנשים בציבור החרדי אומרים שלמרות שהתרחקנו, חבשנו מסיכות, לא היינו עם המשפחה בסדר, האשימו אותנו ורואים בנו מפיצי המחלות, אז אם ממילא מאשימים אותנו ואין סיכוי לצאת טוב מהסיפור אז נעבור את זה כמו שאנחנו מבינים".

"הנקודה המשמעותית היא להבין את מה שקורה דרך חסידות גור שהיא המודל. זו חסידות ששמרה בקנאות וכשזה קרס שם כל החברה החרדית שהסתכלה על חסידות גור אמרה שאם אצלם הרימו ידיים כנראה שאין מה לעשות".

ובכל זאת, שאלנו את קרומבי, מה יהיה נכון להנהגת משרד הבריאות לעשות כדי להביא את המגזר החרדי לשינוי גישה, והוא משיב: "בציבור החרדי זה מאוד פשוט. מדובר בציבור מאוד צייתן. כשתשכנע את האדמו"רים הציבור יילך אחריהם. זו עבודה לא פשוטה לשכנע מאות אדמו"רים אבל ראינו את שיחת ראש הממשלה עם האדמו"ר מוויז'ניץ. בעיני האדמו"רים סיפור חילול ה' הוא משמעותי ואם ההנהגה תצליח לדבר עם האדמו"רים יתכן ויצליחו להזיז את ההגה, גם אם קשה להניח שזה יקרה".