תלמידי הישיבה וחברי הקיבוץ
תלמידי הישיבה וחברי הקיבוץ צילום: אלישמע סנדרמן

בשקט בשקט, הרחק מאור הזרקורים, גרים יחדיו אנשי הקיבוץ העירוני ותלמידי ישיבת ההסדר בנוף הגליל.

שתי הקבוצות, אשר על פניו מייצגות את השסע בחברה הישראלית, משדרות חיים של שיתוף מלא וחברות קרובה כמו משפחה.

איך הצליחו חניכי ישיבת ההסדר הציונית דתית לגשר על הפערים האידיאולוגיים עם חברי הקיבוץ העירוני?

הרב דני סגליס, ראש הישיבה, וניר הרבורגר, ממובילי הקיבוץ העירוני, סבורים שהתשובה הרבה יותר פשוטה מהשאלה. "הקשר שלנו עם חניכי הישיבה נובע מחיבור שהוא עמוק יותר מכל דעה או מחשבה פוליטית, דתית או אחרת", אמר הרבורגר.

"הוא נובע מדאגה גדולה יותר לעתידה של החברה הישראלית ועתידה של מדינת ישראל", הוסיף.

לדבריו, לא מדובר בסיסמאות ריקות מתכן אלא באורח חיים יומיומי, המבוסס על חברות אמתית. "במפגשי הלימוד עם ישיבת ההסדר אנחנו מבררים סוגיות שונות יחד", אמר. "מדברים על הכל ומשתפים בערוץ קשר ישיר ופתוח. לרוב אנחנו לא מסכימים בדעותינו, אבל תמיד מסכמים בחיבוק כי בסוף לא הדעה מנצחת אלא בני האדם".

שיעור משותף בנוף הגליל
צילום: מתנאל בן גיגי

הרב סיגליס אמר כי הוא לא היה מחליף את שכניו בקיבוץ העירוני בשום אופן. "יש בינינו שותפות אמתית לבניין הארץ על בסיס ארבעת הערכים המובילים: ענווה, יושרה, אמון וכלליות", אמר.

"על הדברים שאנחנו לא מסכימים אנחנו לא מסכימים, אבל יש וודאות גדולה של אמון ואנחנו יודעים לגשר על הפערים מתוך הודאה לקב"ה על הזכות להיות שותפים בנס קיבוץ גלויות שקרה לנו אחרי 2000 שנות גלות".

הרב סגליס לא מאמין באמרה "חיה ותן לחיות", כי לשיטתו היא נותנת לגיטימציה לחיים של פירוד שבהם כל אחד עושה מה שנכון לו ואין תקשורת בין הצדדים. "חיה ותן לחיות זו אולי הדרך הקלה להתמודד עם המציאות אבל היא לא הדרך הנכונה", אמר, "כי זה לא יעזור אם אני אעזוב אותך ואתן לך לחיות איך שאתה רוצה מבלי שיהיה שום קשר בינינו. 'אם אני אוהב אותך אסור לי לשתוק כשאני חושב שאתה טועה. אתה יקר לי מידי בכדי שאתעלם ממך. ובאותה מידה אני רוצה שגם אתה תתקן אותי אם אתה סבור שאני טועה'. בדיבור ישיר וכן מתוך ארבעת הערכים שציינתי נבנה חברה טובה יותר".

הרב סגליס מוצא את הקשר במקורות. "בספר יהושוע אנחנו כובשים את ארץ ישראל אבל בספר שופטים שבא אחריו 'איש הישר בעיניו יעשה' וזאת הסכנה הכי גדולה לקיומנו, לחיות במציאות שבה כל אחד מפרש את הדברים כראות עיניו ועושה מה שהוא רוצה מבלי להתחשב באחר".

ראש העיר נוף הגליל רונן פלוט בירך על החיבור. "נוף הגליל היא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית", אמר. "הנוף האנושי של העיר מגלם בתוכו את כל השבטים והקבוצות השונות בחברה ולמרבה הפלא כולם חיים יחד כמו בתזמורת פילהרמונית משובחת מפיקים את הצילים הנכונים לחיים טובים".

הרב סגליס והרבורגר סיכמו: "היכולת שלנו להגיע למקום הזה שבו הם נמצאים כרוך בלקיחת אחריות ויציאה מנקודת מבט שרואה של חיבור עמוק יותר מכל ויכוח".

"הדבר היפה שאחרי ספר שופטים, אחרי 'איש הישר בעיניו יעשה' מגיע ספר שמואל ומתחיל מהסיפור של אבא של שמואל שמסתובב מעיר לעיר ומחבר את כל עם ישראל. זאת המשימה שעומדת לפתחנו וככל שנצליח בה כך בע"ה נצליח וננצח מכשול ומגיפה", כך הרב סגליס והרבורגר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו