הנשיא ריבלין חותם על החנינה
הנשיא ריבלין חותם על החנינה צילום: דוברות

נשיא המדינה ראובן ריבלין העניק היום (רביעי) את החנינה הראשונה במסגרת מתווה החנינות עבור בעלי חובות בגין קנסות, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בנגיף הקורונה.

הבקשה הראשונה לה נענה הנשיא הגיעה מאם חד הורית לשלושה ילדים, מתוכם שניים נכים, שחוותה אלימות במשפחה, אשר הוטלו עליה קנסות תעבורה בתקופה בה היתה מכורה לסמים ומצויה במעגל הזנות. כיום הפונה נתמכת על ידי קצבת נכות ונמצאת בהליך שיקום ארוך שנים.

בשל הצורך להתמודד עם השלכות נגיף הקורונה, הוצאותיה של הפונה גדלו, חובות שצברה האמירו, היא עמדה בפני איום פינוי מביתה ונאלצה להסתמך על תרומות שקיבלה. הפונה עמדה בכל מאפייני המתווה, ונוכח העובדה כי עשתה מאמץ לפרוע את חובה ואף שילמה חלק מן התשלומים, החליט נשיא המדינה לבטל את יתרת חובה שעמדה על אלפי שקלים.

לפני כשבוע הכריז נשיא המדינה יחד עם שר המשפטים אבי ניסנקורן, על מתווה חנינות ייחודי עבור בעלי חובות בגין קנסות, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בנגיף הקורונה.

המתווה גובש על ידי עו"ד אודית קורינלדי סירקיס, היועצת המשפטית של בית הנשיא, ועו"ד נוחי פוליטיס, מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, על רקע ההשלכות כבדות המשקל במישור הכלכלי שחווים רבים מאז התפרצות הקורונה. ביניהם, בעלי חובות בגין קנסות שהוטלו עליהם בעבר, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בנגיף הקורונה ומתקשים לשלם את חובם בתקופה זו.

המתווה, יוזמת נשיא המדינה ושר המשפטים, מיועד עבור בעלי חובות אלו, על מנת להקל עליהם בתקופת משבר קשה זו. במסגרת המתווה, השימוש בסמכות החנינה ביחס להקלה בעונשי הקנסות יהיה רחב מן הרגיל ויינתן משקל מיוחד למצוקה הכלכלית אליה נקלעו החייבים בשל המאבק בנגיף הקורונה והשלכותיו הכלכליות.

יודגש כי במסגרת המתווה לא יבחנו בקשות להקלה בקנסות שהוטלו בגין הפרת ההוראות למניעת התפשטות הקורונה, קנסות חניה, אגרות וחובות שאינם מצויים בסמכות הנשיא.

המתווה חל רק על בקשות להקלה בקנסות פליליים ותעבורתיים שהוטלו בעבר, וצברו פיגורים, ונעשה על ידי הפונה מאמץ לשלמם במסגרת הסדר בהליכי הגביה, שמצבו הכלכלי הורע בשל המאבק בקורונה.