מוטי שטיינמץ
מוטי שטיינמץ צילום: שלומי יוסף

התחלה// הרביעי מתוך תשעה ילדים. ההורים התגוררו ברחובות, וכשהיה בן שנתיים עברה משפחתו לקריית ויז'ניץ בבני ברק. "אנחנו משפחה של חסידים שורשיים, שמונה דורות לחסידות ויז'ניץ".

אבא// הרב משה שטיינמץ, סופר סת"ם. "אבא חסיד אמיתי, כל כולו התבטלות לקב"ה ולכל אדם. רוב חייו היה אברך ומשפיע בישיבות. לפני שנים סבי, ניצול מחנה ההשמדה אושוויץ, עלה לארץ. אז עזב אבא את הכולל כדי לסעוד אותו. כעבור שנתיים סבא הלך לעולמו ואבי פנה ללימוד סת"ם, ובזה הוא עוסק כשעתיים ביום. רוב יומו מוקדש ללימוד תורה וחסידות".

אמא// רבקה שטיינמץ, לבורנטית מעבדה. "לוקחת דמים לבדיקות. יש לה ידיים מיוחדות, אנשים מכל האזור באים אליה במיוחד. כמובן שבעת הזו היא עושה גם בדיקות קורונה".

חסיד// משפחתו של שטיינמץ גרה צמוד לבית הכנסת של החסידות. מאז חתונתו הוא גר במרחק עשר דקות הליכה משם. "החסידות שלנו היא קודם כול התבטלות בפני כל אדם, אהבת ישראל, ושבתות מיוחדות עם תפילות וטיש עם זמירות מרוממות נפש".

שתלתם ניגונים// שטיינמץ נולד למשפחה של 'בעלי מנגנים' עם היסטוריה מכובדת בחסידות. "סבא רבא שלי היה האיש הכי קרוב לאדמו"ר 'אהבת ישראל' זכותו תגן עלינו. הוא היה שר אצלו שירים מיוחדים שבוויז'ניץ רק המשפחה שלנו שרה. מאוחר יותר הוגלה עם משפחתו לאושוויץ, שם נרצח על קידוש השם עם 21 נפשות ממשפחתו, הי"ד. סבי היה משורר בוויז'ניץ, אבי שר במקהלה של החסידות ואחי הבכור חזן בלונדון".

ילד עם כוחות// את לימודיו החל ב'חיידר' של ויז'ניץ בבני ברק. "הייתי תלמיד בינוני כזה, ציונים טובים אבל עושה בלגן".

עולה לבמה// הפעם הראשונה שהופיע הייתה בבר מצוות של חבריו לכיתה. "אצלנו נהוג שבסעודה אחד החברים של החתן עושה גראמען - חרוזים לחתן. היה חבר שעשה זאת באופן קבוע, ואני עשיתי מדי פעם. מאוד נהניתי מזה".

דור המייסדים// עם המעבר לישיבה קטנה, חיפש את המקום שבו יוכל למצות את יכולת לימודיו. "התקבלתי לישיבות המובחרות של ויז'ניץ, אבל לא התחברתי לסגנון החברתי שהיה שם. כשהוקמה ישיבה חדשה, הייתי במחזור הראשון שלה. אחד מתוך 13 נערים שהקימו את המקום. זו הייתה חוויה".

התחלות קשות// אחרי הישיבה הקטנה, הגיע לישיבה הגדולה המרכזית בבני ברק. "השנה הראשונה הייתה מאוד קשה. הבחורים הגיעו בקבוצות מגובשות מהישיבות האחרות של ויז'ניץ, והתקשיתי למצוא את מקומי. בשנה ב' ה' שלח לי חבר טוב, ועם השנים הצטרפו עוד כמה".

מוטי שטיינמץ – יהיו לרצון בנט הפקות

הנער העובד// לצד לימודיו בישיבה, אחרי סדרי הלימוד היה עובד בלילות לפרנסתו. "חברים לא היו לי יותר מדי. כדי לא להיות בשעמום, התחלתי לעבוד בבית הכנסת הגדול של החסידות בקיבוץ הספרים והשבתם למקום. בזמן הזה ובכל זמני הבדידות הייתי מקשיב הרבה למוזיקה. מעבר לכך, הייתי גם לומד בישיבה עם בחורים צעירים שהיו חלשים בלימוד ומקבל על כך תשלום. בדרך זו יכולתי גם ללמוד וגם לעזור להוריי בפרנסת הבית".

קול ייחודי// במהלך לימודיו בישיבה נקרתה לפניו הזדמנות להופיע מול כל החברים. "בשבע ברכות שערכו לנכד של ראש הישיבה, קיבלתי הזדמנות להופיע בתור סולן במקהלה של הבחורים. הסולמות והמנעד של הקול שלי גבוהים מכל השאר. אפילו הטון הגבוה של כולם, הוא טון נמוך מאוד אצלי. זה היה מורכב ופחות הסתדר, וכך הסתיים הפרק שלי במקהלה".

מנסה שוב// בחתונות של חסידי ויז'ניץ, בזמן קבלת הפנים לחתן לפני החופה, נהוג שאחד מחברי החתן מקבל עשרים דקות לפייט לחתן כדי לעורר את ליבו להתפלל ולבקש על הפרט והכלל ביום גדול זה. "זה היה החלום שלי, לגשת לשיר את החרוזים לפני החתן. אבל התפקיד הזה היה שמור לבחור אחר שתמיד הוזמן לשיר. בחתונה של חבר טוב מאוד, ביקשתי את הזכות לעלות לשיר בקבלת הפנים. החתן הסכים לתת לי את האפשרות לעוררו בכינוס שעושים לחתן ערב לפני החתונה".

פריצת דרך// "אחרי אותו ערב עם החבר החתן, החתן והחברים כולם התרגשו מאוד. עוד ועוד בחורים ביקשו ממני לעלות לקבלת הפנים בחתונתם. זה הגיע לבחורים שכלל לא הכרתי קודם, כאלה שרצו להתרגש וביקשו שאבוא. גם קלידנים ששמעו אותי באותו מעמד רצו לצרף אותי אליהם".

זמיר חתונות// הקלידן החרדי הרשי סגל היה הראשון לעבוד עם שטיינמץ. "הרשי ניסה מאוד לקדם אותי. הוא היה הראשון לתת לי לשיר בסעודת החתונה ולא רק בקבלת הפנים. השם שלי ראה אור ובקטנה עלינו על הגל".

החצי השני// בגיל 23 הכיר בשידוך את אשתו, מלכה. "היא בתו של ראש מערך הגיור בבית הדין של הרב קרליץ בבני ברק ורב קהילת 'חניכי הישיבות' במודיעין עילית. השדכן היה הגאון הרב שלום בער סורוצקין, ראש ממלכת התורה 'עטרת שלמה', שאני מאוד קרוב אליו. מלכה היא הראשונה לשמוע כל שיר שיוצא, מעודדת ותומכת".

אור ושמחה// לזוג שטיינמץ שתי בנות. "הן מוסיפות לי הרבה אור ושמחה לחיים. אני אבא מאוד מעורב. מחליף טיטולים, מכין מטרנות, ובכל יציאה להופעה בחו"ל אני עושה מסע קניות ופינוקים מהדברים הטובים ביותר".

הקול של ויז'ניץ// בעקבות הגראמען בחתונות וקצת שירה באירועים, הוזמן שטיינמץ להופעה באירוע התרמה למוסדות החסידות. "בדרך לחזרות לכנס בירושלים נסעתי עם המלחין והמעבד רובי בנט, שהפיק וניצח על האירוע. ההיכרות בינינו הובילה לשיתוף פעולה מוזיקלי ולחברות יוצאת דופן".

עובר את הגבול// אחרי ההצלחה בארץ, הגיע שטיינמץ להופיע ברחבי העולם. "האירוע הראשון היה כנס גדול של ויז'ניץ במונסי. בניו יורק בנט הצמיד אליי את המפיק יוסי רובין, שאחרי האירוע הציע לי לבוא לשיר בבר מצווה לאחיינו של איש העסקים שלמה רכניץ. לאותו אירוע הלחין רכניץ את הלחן הידוע 'אל הנער הזה התפללתי', שהפך ללהיט עולמי גדול. מאז נוצר בינינו קשר מיוחד".

מסביב לעולם// אחרי ההופעה בארצות הברית הופיע מספר פעמים גם באירופה, ולאחר מכן נערכה הופעה נוספת בניו יורק. "הייתי בשבת חנוכה אצל רכניץ, והוזמן לשם גם הזמר מרדכי בן דוד. זה היה מפגש מרגש, לא האמנתי שאני יושב בסעודת שבת יחד עם מרדכי ושר איתו שירי שבת".

ותערב// "במוצאי שבת רכניץ השמיע לנו לחן שלו (שבוצע לראשונה על ידי הזמר אוהד מושקוביץ) על מילות 'ותערב'. אהבנו מאוד את השיר, ורכניץ שכנע את מרדכי בן דוד לבצע את השיר בדואט משותף איתי. מרדכי, ששמע אותי בשבת, הסכים בשמחה. השיר יצא לאור בחתונת בתו של רכניץ והתפרסם מאוד. משם השמיים הפכו להיות הגבול".

בין דורות// "עם הזמן הקלטנו עוד דואטים משותפים עם מרדכי בן דוד, כמו 'עץ חיים היא' ו'פתח לנו שער', שהפכו ללהיטי ענק. לאחר מכן יצאו לאור עוד להיטים כמו 'כאייל תערוג' עם תזמורת המנגנים, 'צאינה וראינה' ועוד".

תקליט פלטינה// לפני כשלוש שנים הוציא אלבום בכורה עם להיטים רבים. הדיסק זכה להצלחה גדולה ונמכר בלמעלה מ־30,000 עותקים. הוא גם נבחר בכל המדיות וערוצי הרדיו החרדיים כאלבום השנה.

עולה לכותרות// בקיץ שעבר עלה שטיינמץ לכותרות, כאשר ארגונים שונים דרשו מבית המשפט לא לאפשר קיום הופעה שלו עבור הציבור החרדי בעפולה בהפרדה בין גברים לנשים. "הסיפור הניח על השולחן תמונה כואבת. הדת נתונה למרמס. הליברליזם והפתיחות נעצרים כשזה מגיע לחרדים".

לא יכרע// "אני שמח שזכיתי לקדש שם שמיים גם בכך שבזכות הסערה עוד ועוד יהודים נחשפו למוזיקה חסידית ושירי קודש. שמחתי שעם ישראל ראה שאפשר להיות כוכב גדול מבלי להתפשר על הערכים כהוא זה. ערכים חשובים לי יותר מהקריירה".

פייק ניוז// "עד היום ארגונים שונים מנסים לשנות בוויקיפדיה את המציאות, ומספרים למשל שהופעתי מול שלושה מתחמים - גברים, נשים ומעורב. זה שקר וכזב, ההופעה הייתה בהפרדה מלאה, ובצד ישבו שני זוגות של אנשים ממש מבוגרים באופן מתריס. כל הקריירה אני הולך יד ביד עם ריבונו של עולם, והכול לטובה. שבוע וחצי אחרי עפולה היה אמור להתקיים מופע משותף עם מרדכי בן דוד בחיפה. בית המשפט אסר על העירייה לממן את האירוע. כשניסינו לקיים את האירוע במימון פרטי, בית המשפט השיב שהדיון בנושא הסתיים. עובדה זו מראה שלא הדאגה כביכול לשוויון בכסף ציבורי הייתה בראש מעייניו של השופט, אלא התערבות בוטה באורח חיינו וניסיון להשליט את השקפת עולמו עלינו. בכל מקרה, הכול מאיתו יתברך והכול לטובה".

דואט בין־מגזרי// לפני מספר שנים פגש באירוע של זק"א את הזמר והיוצר ישי ריבו. נעמי בנט, שעובדת בהפקה יחד עם בעלה רובי, המנהל המוזיקלי של שטיינמץ, העלתה רעיון לשיתוף פעולה עם האומן המצליח. דואט שיביא לחיבור ואחדות בין מגזרים. ריבו, שנחשף לשירתו של שטיינמץ, נענה בשמחה. "אחרי שנתיים של חיפוש אחר שיר טוב, זה קרה ובגדול. הוצאנו את הלהיט 'נפשי', שיר מרגש של המלחין שמואל יפת. זה היה תקדים של חיבור בין זמר אולטרא־חסידי עם זמר שפונה אל כל המגזרים".

צריך לעבוד יחד// "כששמעתי את הטקסטים של ישי ריבו נדהמתי. אלו תכנים שיש להם לגמרי מקום גם בציבור החרדי. הוא עושה קידוש השם בכך שכל אדם בישראל, כולל הציבור החילוני, מכירים ושרים שירים שנכתבו לקדוש ברוך הוא. מושגים שהקהל הזה לא זכה להכיר קודם".

בסיומי הש"ס// המחצית הראשונה של תש"פ הייתה מגוונת עבור שטיינמץ, שליווה את אירועי סיום 'הדף היומי' ברחבי העולם. "היו אירועי ענק של חיבור לתורה מסביב לעולם. זכינו לשיר ולהיות חלק משמעותי ביותר בשני שירים חדשים - 'יענקל'ה הכונס', דרמה מוזיקלית שחיברה הרבה אנשים ללימוד התורה, וכן בלהיט 'בזכות התורה יינצל העולם' - שיר בלחנם של איצי ברי ואלי קליין, שהוא תפילה שכך יקרה".

קורונה// בחג הסוכות תשפ"א לא יוכל שטיינמץ למלא אולמות. "הקורונה דורשת מאיתנו לגייס תעצומות נפש. מאז פורים לא הייתה שום הופעה משמעותית, חוץ מזום או מופעי רשת מדי פעם. אנחנו מצפים לחסדי שמיים, שנוכל לשוב לעבודה בקרוב".

יאתיו כול// קליפים שמעלה שטיינמץ זוכים למיליוני צפיות והשמעות בארץ ובחו"ל. "אנחנו רואים את התגובות האוהדות, מדהים לראות כמה יהודים נחשפים לשירי קודש. גם כמות מכובדת של קהל לא יהודי מתחברים לשירה הטהורה ושולחים תגובות על גדלות הבורא. אלו תגובות שממש מחזקות ומשמחות כי זו המטרה - קידוש השם והמלכתו בעולם".

אם זה לא היה המסלול/ "אין תוכנית אחרת. ה' מנהל את המסלול".

במגרש הביתי:

בוקר טוב// "טבילה במקווה, שחרית בשטיבלך, יושב עם רובי לעבודה על הופעות ודיסקים".

פלייליסט// "מוזיקה חסידית. תחנות המוזיקה 'קול חי מיוזיק', 'קול פליי' וחזנות. בייחוד אוהב את החזן מוטי בויאר".

השבת שלי// "הולך כל שבוע לטיש של האדמו"ר מוויז'ניץ, אוהב מאוד את התפילות ושירי השבת של החסידות, שמרוממות את הנשמה".

דמויות מופת// "אבא שלי, שאין בעולמו שום דבר מלבד הקדוש ברוך הוא. מורי ורבי מרן האדמו"ר מוויז'ניץ שליט"א, איש האמת וגאון הדור במידות".

מפחיד אותי// "אני מרגיש אצל הקדוש ברוך הוא כמו תינוק בידיים של אמו, משתדל לא לפחד משום דבר".

משאלה// "רוצה להגיע עם המוזיקה לכמה שיותר יהודים בעולם, ולקדש שם שמיים".

כשאהיה גדול// "להיות כל כולי לה' לבדו".

לתגובות: shilofr@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו