האחים לבית משפחת הולמס
האחים לבית משפחת הולמס ALEX BAILEY/LEGENDARY ©2020

אני לא קהל היעד של הסרט הזה. לקח לי כמעט חצי שעה להגיע לתובנה הזו, חצי שעה בה השתעשעתי לי במחשבות לעבור לסרט אחר מהמגוון שיש לנטפליקס להציע, אבל ברגע שהבנתי שמדובר בסרט לבני נוער, התפיסה שלי את הסרט השתנתה לחלוטין.

בכנות, לא הגעתי ל'אנולה הולמס' עם ציפיות גבוהות מדי. חבר שראה את הסרט לפני אמר שהוא מאוד מאכזב, ולא לקחו לי יותר מכמה דקות לתוך הסרט בכדי להבין על מה הוא דיבר: גרפיקה מצועצעת, תיאטרליות מוגזמת ועלילה בינונית. אבל מה שעצבן אותי ואת חבר שלי, יכול להיות בדיוק הדבר שימשוך את המתבגר/ת שלכם.

'אנולה הולמס' מציג את סיפורה של נערה בשם אנולה הולמס (באופן מפתיע...), שהיא אחותו הצעירה של הבלש הספרותי הידוע מאת קונן דויל – שרלוק הולמס. שרלוק עצמו, וגם אחיו מייקרופט המוכר למעריצי הבלש, מקבלים מעט זמן מסך בסרט, אבל הם לא הסיפור כאן. הסיפור הוא אנולה ויודרינה, אמם של השלושה.

העלילה של הסרט פשוטה וכוללת בחורה במסע חיפושים אחר אמא שנעלמה ומרקיז (תואר אצולה בריטי) צעיר שבורח מהבית. כמובן שדרכם של השניים יצטלבו בהמשך, אבל בשביל זה יש לכם את הטריילר שיציג את הסיפור יותר טוב ממני.

כשראיתי את הסרט היו לא מעט דברים שהפריעו לי, החל מצירופי מקרים לא אמינים ועד לשבירת קיר רביעי מעצבנת (כשהדמות הראשית מסתובבת למצלמה ומדברת לצופים בבית) שחזרה שוב ושוב, אבל כל פעם כזו שאלתי את עצמי אם לאריאל של לפני עשר שנים זה היה מפריע, ואני מניח שהתשובה היא לא, אז נניח לזה.

בכל זאת, שלוש נקודות חשובות:


א. ילדים הם לא מטומטמים. הסרט מכיל מסרים פמיניסטיים, שחוזרים פעם אחר פעם. אחר פעם. אחר פעם. דקרתם את הנקודה? מעולה. תתקדמו הלאה. אין צורך לעשות לה וידוא הריגה.

ב. הדמות של מייקרופט. כל מי שקרא את ספריו המקוריים של ארתור קונן דויל, יודע שמייקרופט הוא הדמות הכי מסקרנת ומעניינת בסדרה, הרבה יותר משרלוק וד"ר ווטסון. גם בסדרת המופת 'שרלוק' הוא דמות מרשימה. לא מובן לי למה בסרט הנוכחי הם מנסים לעשות לו רצח אופי. אגב, ווטסון כלל לא מוזכר.

אנולה ויודורינה הולמס
אנולה ויודורינה הולמס ALEX BAILEY/LEGENDARY ©2020

ג. התיאטרליות. באחת הסצנות בסרט המרקיז הצעיר שואל את אנולה אם הוא נשמע פתטי, והיא עונה שלא. שניהם נשמעים שם, ובכל הסרט, פתטיים להפליא. ברור לי שבאנגליה של המאה ה19 לא דיברו והתנהגו כמונו, אבל הסרט מגזים עם זה לחלוטין. במקום לעשות סרט שמדמה את אנגליה במאה ה19, הם עשו סרט שמדמה סרטים על אנגליה במאה ה19. חבל.

אני לא יודע האם שרלוק עצמו היה מרוצה מהסרט הזה, אבל שרלוק הוא גבר בשנות השלושים לחייו, כך שגם הוא כנראה לא קהל היעד. ושרלוק ידידי, הסרט על אנולה כבר נעשה, עכשיו לך תוכיח שאין לך אחות...