מקדמי הדבקה

תקנות החירום להגבלת הפגנות שעברו השבוע בכנסת התקבלו בזעם רב בקרב הגרעין הקשה של משתתפי המחאות, אך יש גם לא מעט שנשמו לרווחה

שילה פריד , י"ג בתשרי תשפ"א

"אנחנו יודעים על שוטרים שנדבקו במהלך אכיפה בשטח פתוח". שוטרים מול מפגינים בבלפור
"אנחנו יודעים על שוטרים שנדבקו במהלך אכיפה בשטח פתוח". שוטרים מול מפגינים בבלפור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפני כשבוע, בין אלפי נדבקים יומיים בנגיף הקורונה, דווח על נדבק אחד שעורר סערה. ניצב משנה קובי יעקובי, שלב פעילותו בשבועות האחרונים הוא פיקוד על הכוחות המאבטחים את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, נמצא חיובי לנגיף הקורונה. הידיעה הזאת ערערה את הקביעה שעליה נשענים המפגינים, ולפיה ההפגנות אינן גורמות להדבקה בנגיף. כל צד בוויכוח האמוציונלי הזה פירש את העובדה הזו לשיטתו, ובמשטרת ישראל החלו להביע חשש מפני גל הדבקה של שוטרים באירועים המוניים מן הסוג הזה.

"כששוטר נכנס לאירוע הומה אדם כדי לאכוף את החוק, הוא יודע שהוא מסתכן ומעמיד בסיכון גם את בני משפחתו", אומרים ל'בשבע' גורמי משטרה, כשברקע עומדת ההתעקשות של מתנגדי נתניהו להמשיך את ההפגנות בנות מאות ואלפי המשתתפים גם במצב של אלפי נדבקים מאומתים שמתגלים מדי יום.

השבוע העבירה הממשלה חוק ייחודי שמאפשר לה להכריז על מצב חירום מיוחד כדי למנוע את אחד מאתגרי הקורונה - ההפגנות. מאז תחילת ההגבלות, כבר לפני חצי שנה, נמנעה הממשלה מלאסור התקהלויות לצורך מחאה - גם בתקופה שבה נאסר להתפלל במניין או להתחתן בהשתתפות יותר מעשרה אנשים. בימים האחרונים החליטה הממשלה כי גם התקהלויות לצורך הפגנה, כאלה שהתאפשרו לאורך כל תקופת משבר הקורונה, צריכות להיות מותאמות למצב.

לא ראינו אינה ראיה

מארגני המחאות, שממשיכים להתעקש על קיומן, מסתמכים על הנחה שלפיה באוויר הפתוח לא מתרחשת הדבקה. "ממחקר אפידמיולוגי שאנחנו קיבלנו יש אפס נדבקים. יש פה הפגנות כבר יותר מחודשיים וחצי. בואו נוודא שהן נעשות כמו שצריך במקום להגיד 'הן מקור הדבקה'", אמרה לפני שבועות אחדים יושבת ראש ועדת הקורונה של הכנסת, יפעת שאשא־ביטון, ומארגני המחאה מיהרו להסתמך על נתון זה. אלא שבהמשך דבריה אמרה שאשא־ביטון כי לא ברור אם הנתון משקף את המציאות. בנוסף, משרד הבריאות כבר הודיע כי מקור ההדבקה של קרוב למחצית מכלל הנדבקים אינו ברור.

"תפקידה העיקרי של המשטרה בימים אלו הוא לאכוף את תקנות הבריאות שנחקקו על ידי הכנסת או נקבעו בהחלטות ממשלה", אומרים לנו גורמים בכירים בארגון. "מטבע הדברים, כשמדובר בהוראות על רקע נגיף שנמצא באוויר, וכשהמשטרה צריכה לאכוף את הכללים באוכלוסיות שיש בהן הדבקות - השוטרים המגיעים לאכוף הנחיות, על אף שהם מצוידים במיגון הנדרש, עלולים להידבק. אחד ממקדמי הסיכון בכל המקומות הללו הוא ההתקהלויות, שעל פי כל גורמי הרפואה עלולות לגרום להדבקה, ואנחנו עושים מאמצים גדולים על מנת לפזר אותן - בחוץ או בפנים, הפגנות, התאספויות או תפילות שמתקיימות בניגוד להנחיות. מפקד תחנת בני ברק נדבק בקורונה אחרי שעבר מישיבה לישיבה ומאדמו"ר לאדמו"ר לשם פעילות הסברה ותיאום. מפקד מרחב מוריה של המשטרה, שמרכז הפעילות שלו הוא אזור בלפור - נדבק, ואפשר להעריך שיש קשר בין זירת הפעילות להדבקה. זה סיכון גדול מאוד.

"יש אנשים שחולים ללא תסמינים, והם מגיעים להתקהלויות בלי לדעת שהם מדביקים אנשים. וכששוטרים מגיעים להתקהלויות כאלה, הם נדבקים. אנחנו יודעים על עשרות שוטרים שנדבקו, ואלו שוטרים שהגיעו לבצע אכיפה מול אזרחים. אחר כך הם חוזרים הביתה ומסכנים את המשפחה שלהם. על פי הסקרים והבדיקות האפידמיולוגיות, אנחנו מעריכים שיש שוטרים שנדבקו בהתקהלויות".

לחששות שהביעו הגורמים ששוחחו עימנו מצטרפת גם אביגיל שררה, מנכ״לית ארגון נשות השוטרים והסוהרים. "לצערנו, אנחנו וכל משפחות השוטרים חוששים מאוד", אומרת שררה. "לשוטרים ולשוטרות ממשק קרוב ויומיומי עם האזרחים, ואנחנו יודעים על שוטרים רבים מאוד שנדבקו בקורונה וכמובן נכנסו לבידוד בעקבות מגע עם אזרחים. יש לשוטרים יכולת מוגבלת להגן על עצמם. אומנם הם ממוגנים ומצוידים במסכות, בכפפות ובכל הדרוש, אבל שוב - הממשק הקרוב עם האזרחים אינו מאפשר להם שמירה מלאה על שלומם ובריאותם, ואת התוצאות אנחנו רואים בשטח. כמובן, השוטרים והשוטרות מביאים את העבודה הביתה לא רק במובן המטאפורי, אלא גם מעמידים בסכנה של ממש את חיי יקיריהם, בין אם אלה בת הזוג או הילדים ובין אם אלה ההורים המבוגרים או קרובי משפחה אחרים שבסיכון".

שררה מתייחסת לחשש בקרב בני המשפחות של השוטרים, שעלולים להיפגע ממעגלי הדבקה שיגיעו גם לבני קבוצות סיכון שבקרבתם. "משפחות השוטרים מקריבות בכל יום מימות השנה, ובתקופת הקורונה במיוחד, קורבן כבד, ונושאות בעול יחד עם השוטרים והשוטרות".

לסיום מתייחסת שררה ליחס הכללי כלפי כוחות הביטחון בתקופה האחרונה. "לצערנו הרב, בתקופה האחרונה התחושה המוצדקת בקרב השוטרים והשוטרות היא כי הם הפכו להיות שק החבטות של גורמים שונים", היא אומרת. "כל אחד והאג׳נדה שלו. שיימינג, שימוש בקללות ובשפה לא נאותה כלפי השוטרים, הכפשות שונות ועוד - כל אלו מלווים את עבודת היומיום של השוטרים בשטח. אנחנו מתקוממים כנגד הפגיעה הנוראה בשוטרים ובשוטרות, העושים לילות כימים בשמירה ובהגנה על מדינת ישראל ואזרחיה, ולאחרונה אף ניהלנו קמפיין בנושא, תחת הכותרת: 'בלי משטרה - אין דמוקרטיה'. אנחנו קוראים לכל אזרחי מדינת ישראל להישמע לשוטרים ולשוטרות שבשטח ולשמור על כבודם ועל שלומם. השוטר או השוטרת הם האח, האחות, האב או האם, השכן או השכנה של כולנו. בואו נשמור גם עליהם, למען לכידותה ושלומה של מדינת ישראל".

הגרעין הקשה

ההנחה שהפגנות באוויר הפתוח אינן מביאות להדבקה הופרכה גם במדינות אחרות.

בכתב העת האמריקני Journal of Public Health פורסם מחקר שלפיו לפחות בשמונה ערים בארצות הברית נרשמה עלייה בתחלואה בקורונה בעקבות הפגנות המחאה על הריגתו של ג'ורג' פלויד.

בארגנטינה מוטל על כלל האזרחים סגר מלא כבר חצי שנה. בתי עסק אינם פעילים ואין אפשרות לצאת מהבית למעט הפגנות. זוהי ההתקהלות היחידה המותרת - ואף על פי כן רף הבדיקות החיוביות עומד על חמישים וארבעה אחוזים מכלל הבדיקות.

ההתפרצות המקורית בפלורידה התרחשה בעקבות פסטיבל האביב שהתקיים שם, שבו סטודנטים חזרו למדינה מכל רחבי ארה"ב וחגגו ברחובות בפסטיבל השנתי. שבועיים אחר כך התחלואה במדינה זינקה פלאים, בעיקר בקרב צעירים שהשתתפו בפסטיבל.

ההתפרצות המחודשת בספרד מתרחשת בעיקרה בקטלוניה. אומנם לא ברור עדיין מאין מגיעים רוב הנדבקים, אבל הערכות רבות מדברות על החופים המלאים בחבל הארץ, שמשמשים מוקד הדבקה מרכזי.

חבר הכנסת עפר שלח מסיעת יש עתיד, ממובילי התמיכה במחאה בקרב הפוליטיקאים, צייץ כבר לפני כשבועיים בחשבון הטוויטר שלו: "אין דבר מוצדק יותר מעצירת ההפגנות ההמוניות ברגע הקריטי הזה. מי שהמטרה יקרה לליבו צריך להגיד עכשיו: עוצרים עד סוף הסגר, ממשיכים בדרכים אחרות". גם אנשי הדגלים השחורים הודיעו כי יימנעו מהגעה לירושלים בתקופת ההגבלות: "מתוך אחריות חברתית, לא נשתתף בהפגנות בלפור בזמן הסגר. ההפגנות בגשרים ובצמתים מתקיימות בצורה בטיחותית לפי הוראות צו הבריאות".

אולם בגרעין הקשה של אנשי ההפגנות סירבו להקפיא את הפעילות למשך מספר שבועות. אור־לי ברלב, מהקולות הבולטים של המחאה, אמרה ל'בשבע': "אין שום קשר בין נתוני התחלואה בקורונה לבין הצעת החוק להגביל הפגנות. כבר בנתונים שביקשה חברת הכנסת יפעת שאשא־ביטון ממשרד הבריאות אפשר לראות שאין הדבקות בבלפור בשבועות האחרונים. הדיבור על הדבקות במחאה הוא ספין שהוא שקר. הדבקות קיימות, על פי כל גורמי הרפואה, בחללים סגורים, לא באוויר הפתוח. בהפגנות האחרונות אפילו ביקשנו מהמשטרה שתגדיל את שטח המחאה כדי שנוכל לעמוד במרחק זה מזה".

לדברי ברלב, הממשלה מנסה בכוח למנוע את ההפגנה, ומשתמשת בקורונה כתירוץ. "חברי הכנסת מכחול לבן ומהליכוד הצביעו נגד האפשרות של הפגנה במכוניות. כשאדם ברכב לבד הוא לא יכול להדביק אף אחד, אבל מה שמעניין את חברי הכנסת משתי המפלגות הללו הוא לא למנוע את שרשראות ההדבקה, אלא לעצור את ההפגנות שמאיימות על שלטון נתניהו. כשאנשי הציונות הדתית ירצו להפגין על זה שבוטל הסיפוח או לתמיכה בהתיישבות הם לא יוכלו, כי בקצב הזה לא תישאר כאן דמוקרטיה".