יו"ר הכנסת: "לנהל שיח מכבד ולא להעמיק קרעים"

יו"ר הכנסת ח"כ ריב לוין: על חברי הכנסת כולם מוטלת אחריות כבדה לנהל שיח מכבד ולא להעמיק את הקרעים בחברה הישראלית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשפ"א

יו"ר הכנסת: "לנהל שיח מכבד ולא להעמיק קרעים"-ערוץ 7
יריב לוין
צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

יו״ר הכנסת יריב לוין הגיב הערב (רביעי) לחילופי הדברים הקשים במליאה הלילה בין מיקי זוהר לחברת הכנסת ע'דיר כמאל מריח (יש עתיד).

"על חברי הכנסת כולם מוטלת אחריות כבדה לנהל שיח מכבד ולא להעמיק את הקרעים בחברה הישראלית", אמר.

"בתקופה האחרונה אנו עדים לשיח ציבורי אלים ומקטב, אשר אינו פוסח על הכנסת. רק בשבועיים האחרונים נאמרו מעל דוכן הכנסת כלפי ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת הגידופים הבאים: ראש משפחת פשע, שטן, שפחה נרצעת, חיילי הפשע, גנב, מושחת, משתלב במרחב של רודנים, אנרכיסט, קומיסר, נוכל ועוד.

יתרה מכך, חריצת דין בהתעלמות מזכויות אדם בסיסיות ובהן חזקת החפות, הפכה בכנסת למעשה של יום ביומו".

לוין סיפר כי שוחח עם סגן יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי זוהר. הדגשתי את החובה להקפיד, דווקא בזמנים מתוחים אלה, על האיזון העדין שבין שמירת חופש הביטוי של חברי הכנסת לבין שמירת כבוד הכנסת וכבוד כל חבריה. הבהרתי, כי על אף הקושי, כל עוד הדובר אינו תוקף באופן אישי או ישיר את יו״ר הישיבה, נכון להימנע מהתייחסות שאין תכליתה אמירה עניינית לגופו של נושא, תיקון עובדתי או ניהול תקין של הישיבה.

בנוסף, בכוונתי לשוחח עם מספר חברי כנסת אשר לצערי, דרך התבטאותם במליאה והתנהגותם במהלך ההצבעות הינם חריגים ובלתי מקובלים. על חברי הכנסת כולם מוטלת אחריות כבדה לנהל שיח מכבד ולא להעמיק את הקרעים בחברה הישראלית".

עימות חריף נרשם הלילה במליאה בין יו"ר הקואליציה מיקי זוהר (הליכוד), לבין ח"כ ע'דיר כמאל מריח (יש עתיד).

לאחר שסיימה את נאומה במליאה אמר לה זוהר שניהל את הדיון: "קראת נאום באמת שקט, רגוע ונינוח לבנך הקטן, שהיה אחד הנאומים הדוחים והמגעילים ששמעתי בכנסת ישראל".

כמאל מריח אמרה לו בתגובה: "אתה חושב שזה מכבד את המעמד שלך? תגיד אתה לא מתבייש?! אתה מבייש את המעמד שלך".

ח"כ זוהר ענה לה: "אני מתבייש שהבן שלי ישמע אותי מדבר ככה כנבחר ציבור. מילים כל כך דוחות, כל כך לא מכובדות, בטח לא דמוקרטיות".

כמאל מריח השיבה, "ביום שאני אצטרך שאחד כמו מיקי מכלוף זוהר יחלק לי ציונים, זה לא יקרה. חמוד שלי התבלבלת. תכבד את המקום שאתה יושב בו. להגיד לי שהמילים שלי דוחות? התבלבלת".