מארק צל: אם ביידן ייבחר - היהודים וישראל ייפגעו

יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל לא מבין את יהודי ארה"ב שנותרים נאמנים לדמוקרטים. "בישראל היהודים מבינים מי באמת נאמן להם".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בתשרי תשפ"א

מארק צל: אם ביידן ייבחר - היהודים וישראל ייפגעו-ערוץ 7
מארק צל
צילום: קמפיין טראמפ בישראל

מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, מספר בראיון לערוץ 7 על היערכות מפלגתו בישראל לקראת הבחירות בארה"ב ומתייחס לסקרים שרובם לא מחמיאים לנשיא, דונלד טראמפ.

"היינו בסרט הזה כבר לפני ארבע שנים כשהמצב היה הרבה יותר גרוע וראינו מה קרה בסוף, כך שאני לא חסיד גדול של סקרים", אומר צל ומספר על פעילות מלגתו בישראל: "יש לנו קרוב לשלוש מאות אלף מצביעים פוטנציאליים בישראל ואנחנו עוזרים להם להירשם ולהגיש את פתקי ההצבעה. היום פעלתי מול חברה גדולה שתעביר את פתקי ההצבעה כי השגרירות לא פועלת", הוא מספר.

לדבריו "התגובות מהשטח זה משהו שלא ראיתי במשך כל השנים. אנשים שלא הצביעו שנים רבות החליטו לקום ולהצביע כדי להודות לנשיא טראמפ, וגם בגלל הסכנה של ניצחון הדמוקרטים. כאן, בישראל, שלא כמו בארה"ב, היהודים מבינים מה האינטרס של העם היהודי ושל ישראל. כאן מבינים שיש מפלגה אחת שתומכת בישראל ולא בוגדת בישראל. אחרי שנות ממשל טראמפ רואים שהממשל הביא שורה ארוכה של הישגים שרק התפללנו עליהם, השגרירות, ההכרה בריבונות בגולן, מעמד יהודה ושומרון, הפסקת הסיוע לפלשתינים ולאו"ם בעניין הפלשתיני, הפסקת ההסכם עם איראן, ההסכמים עם האמירתים ובחריין ומי יודע אילו עוד מדינות יצטרפו, אולי עוד לפני הבחירות".

ומה באשר ליהודי ארה"ב? כאן מארק צל נשמע כמרים ידיים גם בניסיון לשכנע אותם לתמוך בטראמפ וגם בניסיון להבין את תפיסת עולמם. "75-80 אחוזים מהיהודים בארה"ב מצביעים לדמוקרטים. זה מעבר להיגיון. זה בלתי רציונאלי. הם מצביעים כך בכל מערכת בחירות ולא יכולים להתנער מהמפלגה הדמוקרטית. זה נגד האינטרסים שלהם כיהודים. אני לא משקיע זמן שלנו להסביר ליהודים בארה"ב למי להצביע".

לעומת זאת מציין מארק צל את "האוונגליסטים והנוצרים הפרו ישראלים שמסתכלים עלינו לראות אם אנחנו מצביעים לטראמפ ולרפובליקנים כדי לוודא שאנחנו איתם".

באשר להשלכות בחירה אפשרית של ג'ו ביידן, משוכנע צל כי מדובר יהיה בבחירה הרת אסון עבור העם היהודי ועבור ישראל. "הוא הרי הכריז שברגע שהוא ייכנס חס ושלום לתפקיד בינואר הוא יחדש את ההסכם עם איראן בנוגע לנשק הגרעיני. הוא גם אמר שמיד אחרי שהוא נכנס לבית הלבן הוא יחדש את המימון לרש"פ ולאו"ם בנוגע לפלשתינאים, אבל מעבר לכך, יש בתוך המפלגה הדמוקרטית צירי קונגרס שהם ממש אנטישמים. היהודים רואים את זה, מבינים את זה ולא איכפת להם. הם גם תורמים מאות מיליוני דולרים למפלגה הדמוקרטית. אין לי מילים", אומר צל ומוסיף תזכורת לכך ש"בניו יורק היה ציר דמוקרטי, אליוט אנגל, שהיה ידיד של ישראל וזורקים אותו לפח בפריימריז ומחליפים אותו באנטישמי".

על השפעות הקורונה על הבחירות, הן לנוכח הפגיעה הקשה בכלכלה והן לנוכח הידבקותו של טראמפ עצמו בנגיף, הוא אומר: "בעניין הכלכלה, לפני הקורונה הנשיא הצליח להביא את הכלכלה לשיאים של כל הזמנים, וגם אחרי הקורונה הוא הצליח להחזיר את הכלכלה והוריד את האבטלה לשמונה אחוזים".

עם זאת ברור גם לצל שתהיה לקורונה השפעה על מערכת הבחירות. "הקורונה משפיעה. אני לא יודע איך זה ישפיע על הציבור. יש כאלה שמאוד גאים בכך שהנשיא התנדב לקחת תרופות שהן עדיין בשלב ניסיוני וכנראה הצליח בזה. יש מי שאומרים שהוא חשף את הציבור שסביבו למחלה וזה לא אחראי. אני חושב שרוב הציבור רוצה נשיא מבצע שמקיים הבטחות ולא רק עסוק בדיבורים. זה טראמפ, שעושה למען העם והעם מרוויח מזה".

על הסקרים שב צל ואומר כי אמנם יש גם סקרים מחמיאים יותר לטראמפ, אך הוא מקפיד שלא להתייחס ברצינות רבה מדי לסקרים. "מה שישפיע זו ההתלהבות של הציבור ואת זה יש לרפובליקנים. אני רואה כדוגמא, אדם בן 87 שכל חייו היה דמוקרט וכאשר ראה איך הנשיא התנהל בנושא הקורונה שלו הוא החליט להצביע לרפובליקנים".

עוד ביקשנו את התייחסותו של צל לאופיו התוקפני של העימות בין טראמפ לביידן. תהינו אם הוא אהב את הסגנון הזה, והוא משיב: "זה לא הסגנון שלי, אבל ראינו אצל המצביעים שלנו, דווקא הצעירים, שמעריכים את הפייטריות. טראמפ הוא לוחם ולא הוא שהתחיל עם ההשמצות וההפרעות. זה היה ביידן, אבל המנחה היה לטובת ביידן". להערכתו בעימות סגני הנשיא שאמור להתרחש הלילה צפוי עימות בסגנון אחר לחלוטין. "הערב נראה את העימות בין המועמדים לסגנים ונראה עימות אחר לגמרי. אני מכיר את פנס. הוא ג'נטלמן, חכם ומנוסה וחשוב שיהיו כמה סגנונות".