השרה עומר ינקלביץ'
השרה עומר ינקלביץ' Hadas Parush/Flash90

שרת התפוצות, ח"כ עומר ינקלביץ', מרחיבה את המאבק נגד סחר בספרות מכחישת שואה.

ממחקר שערך מרכז הניטור של המחלקה למאבק באנטישמיות במשרד התפוצות, עולה כי בעשרת החודשים האחרונים חלה ירידה של 62% במספר הכותרים האנטישמיים הנמכרים בפלטפורמת אמזון, אולם עדיין ישנם עשרות כותרים אנטישמיים ומכחישי שואה שלפי ההערכות נמכרים באלפי עותקים ברשת וחלקם מוענקים חינם תוך ניצול יכולת ההפצה שהן מספקות.

יוגב קרסטי, מוביל המאבק באנטישמיות במשרד התפוצות, מספר כי "בעקבות ריבוי דיווחים שהגיעו אלינו על מכירת ספרות אנטישמית ברשת אמזון, החלטנו לבצע מחקר בכדי לאמוד את ממדי התופעה. מצאנו באתר עשרות רבות של כותרים אנטישמיים המפיצים מסרים של הכחשת שואה ותיאוריות קונספירציה המייחסות ליהודים ולמדינת ישראל שליטה כלכלית בעולם, הנדסת תודעה ועידוד הגירה ממדינות האסלאם לאירופה וארה"ב. מפיצי הספרים הללו למעשה מנצלים את רשתות המסחר הפופולריות להפצה ומימון פעילותם האנטישמית".

המחקר נערך בשני שלבים: בדיקה ראשונה, שהחלה בדצמבר 2019 והעלתה כי נמכרו ברשת אמזון 107 כותרים אנטישמים, ובדיקה שניה, שנערכה בחודש האחרון (ספטמבר 2020) אשר העלתה כי 40 כותרים עדיין נמכרים ברשת אמזון וחלקם אף ניתנים להורדה בחינם.

מתוצאות המחקר עולה, כי בעשרת החודשים האחרונים, חלה ירידה של 62% בהיקף הכולל של מכירת הספרים האנטישמיים ומכחישי השואה בזירת מכירת הספרים של אתר אמזון. הירידה המשמעותית ביותר הייתה בכותרים בשפה הצרפתית, שמספרם ירד בכ-85% בתקופה שנבדקה: 46 כותרים בדצמבר 19' לעומת 7 כותרים בספטמבר 20'. לאחר מכן, בכותרים בשפה האנגלית שמספרם ירד ב50% (34 כותרים בדצמבר 19' לעומת 17 כותרים בספטמבר 20') ולבסוף, בשפה הגרמנית ירד מספר הכותרים בכ40% (27 כותרים לעומת 16 כותרים בהתאמה).

במכתב ששיגרה שרת התפוצות, עומר ינקלביץ' למנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, ציינה לשבח את המאמץ, אולם הדגישה, "לא יתכן שפלטפורמה מכובדת כמו שלכם, תשמש במה להפצת משנה אנטישמית ולהכחשת השואה. תופעת הסחר בספרות אנטישמית היא תופעה מגונה שיש להפסיק אותה באופן מיידי. לא יעלה על הדעת, שלאחר המחיר הנורא ששילם העם היהודי ושילמה האנושות כולה במלחמת העולם השנייה, הדורות הבאים ילמדו היסטוריה מעוותת שמלבינה את הפושעים הנאצים ומאשימה את קורבנותיהם היהודים באחריות לגורלם בשואה".

בנוסף השרה הציעה למנכ"ל אמזון שיתוף פעולה עם מרכז הניטור של משרד התפוצות אשר מתמחה בזיהוי והסרה של כותרים בכל השפות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו