אחד בפה ואחד בלב - על התנהלות התקשורת החרדית בקורונה

בזמן שהתחלואה בחברה החרדית משתוללת, גם נגיף השנאה מתפשט, אך יתכן שלתקשורת החרדית יש חלק נכבד באשמה, על אף ניסיונה להגן על המגזר

עמיחי כהן , י"ג בתשרי תשפ"א

חרדים במאה שערים. למצולמים אין קשר לכתבה
חרדים במאה שערים. למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

מאז פרוץ מגפת הקורונה אנו עדים לתחלואה גבוהה יחסית במגזר החרדי,  אם בתחילת המערכה נגד נגיף הקורונה התחלואה הגבוהה הייתה מסיבות שאינן תלויות בו, כגון מחסור בהסברה ומגורים בצפיפות יחסית, מהר מאוד חלקים רחבים במגזר עברו למצב הכחשה.

בד בבד, מאז פרוץ המגפה ובעקבות התחלואה הגבוהה היינו עדים להסתה חריפה נגד הציבור החרדי, ראינו השתלחויות של בכירים ומפורסמים כלפי החברה החרדית, מערכות החדשות השתמשו באופן קבוע בתמונות חרדים כדי להמחיש את הנגיף והצטברו עדויות רבות של התנהגות בלתי הולמת כלפיהם.

אך מרכיב הנושא באחריות לשיח השנאה כלפי החברה החרדית היא התקשורת החרדית בעצמה, כאשר מרבית התקשורת החרדית התגייסה מההתחלה להגן על המגזר שלה, אך באותה מידה לא היססה להחצין לציבור הרחב אירועים המוניים ואת המגזר החרדי שאינו מקפיד על הנחיות משרד הבריאות. אם התקשורת החרדית מחצינה חוסר אחריות בחברה החרדית, פלא שיש הכועסים על המגזר?

בנוסף עידוד זה מסכן את הציבור באופן ישיר, האם אתם מוכנים לקחת אחריות על מוות של אדם כתוצאה מעידוד נלהב שלכם להפר את ההנחיות?

עיתונאי חרדי שמעלה תיעוד מהתכנסות רבת משתתפים ללא ריחוק חברתי ומסכות משפיע באופן ישיר על השאלה אם ההנחיות ישמרו על ידי אנשים אחרים ועל השאלה כמה אנשים יפגעו מהנגיף המשתולל, הגדיל לעשות אחד האתרים החרדים שהספיד אנשים שמתו מקורונה אך לא הזכירו כלל את סיבת פטירתו כדי לא להזכיר את הנגיף המסוכן. 

הבעיה הנוספת עם התקשורת החרדית הינה השמצת כל מי שמעז למתוח ביקורת על צורת ההתנהלות של המגזר החרדי, שבחלקו החליט לא לעצור את חיי הקהילה גם במחיר נפגעים. כך הסביר העיתונאי דב אייכלר שמשפחתו משתייכת לחסידות בעלז את החלטת החסידויות: "אין דבר כזה אלפי חרדים בבית כנסת או בטיש בניגוד להנחיות, אדרבה-אם הם לא יהיו בתפילה או בטיש, זה יהיה בניגוד להנחיות, שלהם." כלומר חלקים מהחרדים חיים עם הנחיות אחרות מבשאר המדינה.

ולאחרונה החלו אנשי תקשורת חרדים בהתפרצות בוטה כנגד אנשי הציונות הדתית בעקבות ביקורת על צורת התנהלות זו.
כך איש התקשורת יאיר לוי אשר הוביל בעצמו קמפיין רחב נגד השנאה לחרדים כתב: "רואים שחצי שנה בלי ביה"כ השכיחה מכם (הציונות הדתית) מה זה יהדות ואנושיות", ובעקבות ביקורת של עיתונאי ישראל היום עקיבא ביגמן הגיב פרשן קול ברמה ישראל כהן: "הצדקנים והטהרנים של הימין הקיצוני ממשיכים לעשות סיבוב על המגזר החרדי."

כהן ממשיך ועוקץ "חבר'ה, תתעסקו בקרבות בנגמ״ש אצלכם שהתפתחו מאוד בימים האחרונים ותעזבו אותנו בשקט. מתגעגע כבר לשמאל ההגון".

ומעל הכל, בעקבות הצטרפות של מספר עיתונאים סרוגים לביקורת של ביגמן נכתב באתר חדרי חרדים כי "הלבלרים הסרוגים במפגן הסתה נגד גדולי ישראל וציבור יראי השם" על עיתונאים סרוגים נכתב בהמשך אותה כתבה: "גם העיתונאים הסרוגים אראל סגל ואבישי גריניצייג חשו שאין הם יכולים לעמוד אל מול הזוהמה וקפצו אף הם אל בריכת המטנפים"

אנשי התקשורת החרדים, לצערנו עדיין יש הסתה לא קטנה נגד הציבור החרדי, אך אל לכם לחפש אותה בכל ביקורת ליגיטימית ולזעוק אנטישמיות על כל ציוץ, זה לא מוסיף לכבודכם ורק מוכיח- כשאין טענה עניינית אז ממציאים שנאה של הסרוגים לחרדים כדי לשמור על הרייטינג תוך התעלמות מהמציאות.

הגיע הזמן של אחינו החרדים לקחת אחריות ולעצור את ההתעלמות מההחנוית ואת ההשמצות, וחשוב מכך את שרשרת ההדבקה שמשפיעה על כולנו. זה לא עניין של משחקי כוחות, זה חיי אדם.

עמיחי כהן. 17. כיתה י"ב. כותב על פוליטיקה ותקשורת