נראה מרגיע?
נראה מרגיע? צילום: iStock

למרות שבסלובניה גרים רק כ2 מיליון תושבים, יש בשטחה למעלה מ10,000 כוורות ביתיות- כוורת לכל 200 תושבים. הקשר לדבורים ולכוורות הצמיח בשנים האחרונות תחום ייחודי- הרגעת תלמידי בית ספר באמצעות דבורים וטיפול בכוורת.

בעוד ברחבי העולם הדבורים הולכות ונעלמות, סלובניה היא אחת המדינות היחידות בעולם המערבי שמספר הדבורים בה לא ירד בשנים האחרונות. בניית כוורת והפקת דבש היא חלק בלתי נפרד מהתרבות המקומית- ובשנים האחרונות היא אפילו הפכה לכלי להרגעת עובדים לחוצים ואפילו תלמידי בית ספר חסרי מנוח.

לדברי ממציאי תרפיית הדבורים, קולות הזמזום של הדבורים, יחד עם הרטט שהכנפיים שלהן יוצרות באוויר, מנקות את האוויר וגורמות לתחושת רוגע. בנוסף, לטענתם אפילו לעקיצות דבורים מדי פעם עשוי להיות אפקט מרגיע ולשחרר כימיקלים בריאים בגוף.

בבתי ספר רבים במדינה מותקנת בחצר בית הספר כוורת קטנה אליה מגיעים תלמידים שמתקשים להתרכז בשיעור. התלמידים יכולים להקשיב לצלילי הדבורים העובדות ולהירגע, או אפילו לעבוד בכוורת ולסייע בהפקת דבש.

ויש אפילו מי שרוצה להירגע מזמזום הדבורים תוך כדי שינה. בית מרפא מיוחד מציע לאורחים לישון על גבי כוורות ולהירגע מזמזום הדבורים יחד עם טעימות דבש. אחת המשתתפות סיפרה שלמרות שבהתחלה היא פחדה שהדבורים יעקצו אותה, היא הבינה עם הזמן שהן לא יכולות להגיע אליה- ודווקא זה נתן לה להירגע ולהרגיש בטוחה.

אמנם לא בטוח עד כמה זמזום הדבורים יצליח להרגיע גם אנשים מחוץ לסלובניה, אבל בעולם מקווים שהטרנד יעבור גם למדינות נוספות ויעזור להציל את אוכלוסיית הדבורים הנעלמת.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו