התרגשות בעיירה ליובאוויטש: שוחזר "בית הכנסת של העקדה"

בית כנסת שהוקם בצמוד לציוני קברם של אדמו"רי חב"ד והושחת במלחמת העולם השנייה, נבנה מחדש בימים אלה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בתשרי תשפ"א

בית הכנסת המשוחזר
בית הכנסת המשוחזר
צילום: חב"ד

היום (י"ג בתשרי) חל יום השנה לפטירתו של האדמו"ר מהר"ש מליובאוויטש ובבית העלמין בעיירה ממנה צמחה החסידות ברוסיה, הולכת ונשלמת בימים אלו במלוא המרץ בנייתו של אחד ממבניה ההיסטוריים של החסידות, המכונה בשם "בית הכנסת של העקדה".

המבנה מוקם סמוך לאוהל בו טמונים שניים מאדמו"רי החסידות - בעל ה'צמח צדק' ובנו המהר"ש.

"בית הכנסת של העקדה" הוקם בקיץ תרכ"ו, חודשים אחדים אחרי פטירתו של ה'צמח צדק', בסמוך לציון קברו – כפי שהוקמו בתי כנסת גם בסמוך לציונו של האדמו"ר הזקן בהאדיטש.

הרב נחמן הכהן כתב בספרו 'ליובאוויטש וחייליה' מתקופת לימודיו בישיבה בעיירה כי "הכניסה לאוהל הייתה דרך בית כנסת שהי' בנוי לידו, בצפונו הי' דלת שבה נכנסים לאהל ושם מונח קרש לסימן שעד כאן מותר לכהנים להכנס".

במקום התקיימו תפילות מידי שבת וחג ושם גם התקיים "מעמד העקדה" החב"די, כפי שסיפר הרבי בהתוועדות י"ב תמוז תש"כ. "כאשר היה הרבי הריי"צ בן 15, לקחו אביו הרש"ב לבית הכנסת הזה, אחרי שטבל בנהר, פתח את ארון הקודש ואמר: 'הנני מביא היום את בני לעקידה. בענין העקידה יש עוקד ונעקד. אברהם אבינו ע"ה עקד את יצחק בנו כדי שלא יהיה בו פסול ח"ו. ברצוני שהעקידה תהיה כפי הרצוי. הנני כורת ברית עמך. מהיום הנני מוסר לך את העבודה בעסקנות הכלל בעניינים גשמיים ובעניינים רוחניים'".

אחרי עזיבת האדמו"ר הרש"ב וישיבת 'תומכי תמימים' את העיירה בשנת תרע"ח בשל מלחמת העולם הראשונה, הרסו המקומיים את בית המדרש והעלו אותו באש.

איש חב"ד האמון על העיירה ליובאוויטש הרב גבריאל גורדון, אשר מפתח את המקום ומשחזר את אתריו ההיסטוריים סיפר כי מצא את רצפת העץ מפויחת מתחת לשכבת אדמה. "גילינו גם, בתוך ערימות העפר, שאריות של מנורות, מסמרים וצירים מבית הכנסת שבו הייתה פרשת העקידה. ברצפה החדשה הותרנו מספר מקומות שבהם ניתן לראות חלקים מהרצפה של בית הכנסת שהיה במקום ונשרף. הנחנו שם רצפת זכוכית כדי שהבאים למקום יוכלו לראות במו עיניהם את הרצפה העתיקה. אנחנו עובדים בפיתוח בית העלמין ואיתור מצבות בליובאוויטש כבר למעלה מחמש שנים, תוך התייעצות עם הרבנים על כל צעד ושעל".

בימים אלה, בתום כשנה וחצי של עבודות, שוחזר בית הכנסת ההיסטורי של החסידות, בדרומו של המבנה שבו טמונים האדמו"רים.

הכניסה מבית הכנסת אל הציונים נמצאת בצפון בית הכנסת וחלון גדול מאפשר לכוהנים – שעד כה לא ניתנה להם האפשרות הזו - לראות את מקום מנוחתם של האדמו"רים. הקהל הקדוש יכול גם להתפלל וללמוד במקום ואף הוצבו שם ארון קודש וספרייה.

"אני מתרגש מאוד על הצלחת השחזור וגם על כך שכהנים יוכלו להתפלל שם, בסמוך מאוד לאוהל הקדוש", הוסיף הרב גורדון.

למרות הקורונה והמשבר הכלכלי בעקבותיה, גורמים בחב"ד ומחוצה ממשיכים לעמוד לימין הפרויקט, כשבראשם עומד ארגון 'גדר אבות' מיסודו של הרב משה יוסף רובין מקימפולונג זצ"ל ובמימונו של היוסף יצחק הלוי פופאק מניו-יורק.

יצוין כי בנוסף לבניית בית המדרש הצמוד לציון, נסללה גם מדרכה מהכניסה לבית העלמין ועד למבנה החדש והדבר יסייע חאלפי היהודים המגיעים מידי שנה להשתטח על קברי הצדיקים בליובאוויטש.