אריה דרעי:
ההפגנות מדביקות, רוב הציבור החרדי שומע להוראות יותר מכל ציבור אחר

שר הפנים לא שולל הטלת סגר על ערים חרדיות אם המומחים יתמכו. "לא שייך לסגור בתי כנסת ואז להסביר לציבור למה הפגנות מותר".

ערוץ 7 , י"ג בתשרי תשפ"א

אריה דרעי
אריה דרעי
Flash 90

שר הפנים ויו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי מאשים את עצמו שלא עשה מספיק מאמצים בלשכנע שהציבור החרדי נשמע להוראות.

בריאיון למהדורה המרכזית בחדשות 12 אמר דרעי כי "למעלה מ-85 אחוז מהנדבקים המאומתים בציבור החרדי בשבועות האחרונים הם עד גיל 25. ולמה זה מתגלה? כי הם עושים בדיקות - וזה להבדיל מהציבור הכללי שהנוער לא עושים בדיקות ואני יודע שיש שם הרבה מאוד תחלואה".

שר הפנים לא מתחרט על פתיחת בתי הכנסת בראש השנה וביום הכיפורים. לדבריו התקנות לבתי הכנסת היו "פי שתיים יותר מחמירות מהמתווה של מקומות העבודה ושל כל הדברים האחרים שהיו פתוחים במשק. 4 מטר הרחקה בין אחד לשני, עם מסכות, לא אוכלים, לא שותים ולא רוקדים".

בהמשך הוסיף: "אני אומר לעצמי שאני אשם בדבר אחד, שלא הצלחתי ולא עשיתי מספיק מאמצים לשכנע אתכם שרוב רובו של הציבור החרדי, כמעט כולו, שומע להוראות, יותר מכל ציבור אחר".

"יש הרבה קבוצות בחברה החרדית ולכל אחת יש את הרב שלה", הסביר שר הפנים. "לציבור הספרדי יש הוראות חד משמעיות ממועצת חכמי התורה". לדבריו, "גם בציבור החסידי, כדי שלא נעשה לו עוול, החסידות הכי גדולה שיש, חסידות גור, כל בתי הכנסת שלהם, כולל בית המדרש הענק, סגור על בריח בהוראה של האדמו"ר".

דרעי לא שולל להטיל סגר על ערים חרדיות כחלק מתוכנית הרמזור: "אני הראשון בגל הראשון שהייתי אחראי על המגזר החרדי. אני עשיתי את הסגרים בערים החרדיות כי התחלואה הגבוהה הייתה שם. אני האמנתי שזה הפיתרון ולא לסגור את מדינת ישראל".

"אמרתי לגמזו אם תגיד לי מבחינה מקצועית, והפרופסורים יאששו את זה ויגידו שאין צורך סגר בציבור הכללי, ואם יעשו סגרים בציבור החרדי נגמור את הסגר – אני הראשון שיוביל את זה", הוסיף דרעי.

שר הפנים התייחס לסוגיית ההפגנות ולהשפעה שלה על הרחוב החרדי. "אני אומר בוודאות שההפגנות מדביקות. כשאנחנו הולכים לסגר כללי, סוגרים בתי כנסת, אז ההפגנות עושים בכל הארץ והשוטרים לא יכולים לאכוף את הסגר כי הם הולכים להפגנה. לא שייך לסגור בתי כנסת ואז להסביר לציבור למה הפגנות מותר".