סופית: קבוצות הספורט לא יוכלו להתאמן

בתום דיון ארוך ומתמשך, הצביעה ועדת חוק חוקה ומשפט נגד מתן רשות לקבוצות הספורט המקצועניות להתאמן בתקופת הסגר. העונה תסתיים?

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ג בתשרי תשפ"א

הבריאות או הכדורגל?
הבריאות או הכדורגל?
צילום: iStock

עונת 2020/21 של הספורט הישראלי תסתיים? בתום יום דיונים ארוך של ועדת חוק חוקה ומשפט בראשות ח"כ יעקב אשר שדנה בהגבלות הסגר, הצביעו חברי הועדה נגד מתן רשות לקבוצות הספורט המקצועניות בשתי הליגות הבכירות של ענפי הספורט הפופלריים לשמור על שגרת אימונים בזמן הסגר.

החלטת חברי הוועדה היא כי לפחות עד ה-14 באוקטובר, אז יחזרו חברי הכנסת לעבודה לאחר חג סוכות, לא יוכלו כלל קבוצות הספורט בישראל להתאמן ולשמור על בריאותם הנפשית והפיזית של השחקנים השונים, דבר שיפגע קשות בכלל הקבוצות, בנבחרת הלאומית ובבעלי הקבוצות.

איסור האימון אמנם נוגע לכל הקבוצות הישראליות, אך אלה המייצגות את ישראל במפעלים האירופיים דוגמת מועדוני הכדורגל והכדורסל של כבי ת"א ונבחרות ישראל השונות, יוכלו להמשיך ולהתאמן.

במנהלות הליגות בכדורסל וכדורגל פעלו רבות בניסיון לגרום לחברי הוועדה להצביע בעד החרגתם מהוראת הסגר, אך לא הצליחו בכך למעט הסכמה עקרונית מצד שר הבריאות יולי אדלשטיין כי שני הענפים יחזרו ראשונים בתום הסגר הנוכחי.

בינתיים במנהלת ליגת העל בכדורסל ניסו במקביל לקבל אישור להקמת מתחם אימונים סגור בדומה ל"בועה" הנהוגה ב-NBA, כשמלבד מתחם שכזה בכפר המכביה נעשו ניסיונות לאשר מתחמים דומים גם באילת ואף בבולגריה.

גם בענף הכדורגל לא עסקו רק במישור החוקתי ונתלו רק על חברי הכנסת והוועדה, כשמספר קבוצות סגרו מחנות אימון במדינות כמו בולגריה המאפשרת להיכנס לשטחה וכן מדינות מזרח אירופיות נוספות.

בינתיים, יש מי שטוען כי משמעות ההחלטה של חברי ועדת חוקה, תביא למכת מוות לקבוצות הרבות ותסיים את עונת הספורט בישראל מוקדם מהצפוי.

ממנהלת ליגת העל בכדורסל נמסר: "מאוכזבים מאוד מהחלטתו של שר הבריאות יולי אדלשטיין שלא לאפשר לקבוצות הכדורסל הישראלי להתאמן או לשחק. נמשיך לעשות הכל על מנת לשנות החלטה זאת ואת כל המאמצים לחדש את האימונים במהירות האפשרית".

במנהלת הליגות אמרו כי ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגות, שוחח עם ח"כ גדעון סער לאחר הדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט סביב דרישתו להחריג את אימוני ליגות הכדורגל והכדורסל.
"ח"כ סער עדכן את כלפון כי בשיחה עם שר הבריאות יולי אדלשטיין התחייב האחרון כי הנושא יהיה מהנושאים הראשונים שיעלו להקלות כשיתאפשר לקיים הקלות בסגר. יו"ר המנהלת הודה לח"כ סער על תמיכתו ותמיכת חברים נוספים בוועדה, על הסכמה נדירה בין קואלציה לאופזציה לחשיבות ההמשכיות בפעילות ענפי הספורט המקצוענים".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il