מייק פומפאו
מייק פומפאו Official White House Photo by Andrea Hanks

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ביקר בתחילת השבוע בסלוניקי וביקש להיפגש עם ראשי הקהילה היהודית.

אלא שאנשיו של פומפאו ביקשו לאשר את הביקור ביום הזה דווקא, היום היחיד שבו איפשר לוח הזמנים של המזכיר להגיע לעיר, למרות שבו ציין העם היהודי את יום הכיפורים.

הרב אהרון ישראל, רבה הראשי של סלוניקי עמד בפני דילמה. כל ביקור של אישיות רמת דרג, ודאי של שר בכיר אמריקני, מקדם את המאבק העיקש שהוא מנהל נגד האנטישמיות מחד ולמען הכרה בשואת יהודי סלוניקי מאידך.

במהלך השואה הצטמקה קהילה סלוניקי שמנתה בין 50 ל-60 אלף יהודים לפני מלחמת העולם, ל-2,000 בלבד. רבים מבני הקהילה נשלחו על ידי הגרמנים במסע ארוך ומפרך למחנות השמדה ולא שרדו.

"זו הייתה דילמה, כי התגובה המיידית לבקשה כזו היא: 'סליחה, אנחנו לא יכולים'", סיפר הרב אהרון ישראל לסוכנות הידיעות JTA. "אני לא יכול לומר שההחלטה היתה קלה. התייעצתי עם רבנים גדולים והבנתי שאיננו צריכים לומר לא".

הביקור נמשך 20 דקות בלבד וכלל סיור במוזיאון היהודי הקטן בסלוניקי, משום שביום הכיפורים לא היה שייך להביאו לבית הכנסת. בשל קדושת היום, התקבל פומפאו בקטע חזנות למלים מספר תהילים, 'אלי אלי למה עזבתני'.

"יכולתי לראות שהמזכיר פומפאו התרגש עמוקות מהמעמד, ואנחנו בתורנו התרגשנו מהעובדה שברור שהיה חשוב לו לבקר את הקהילה", אמר הרב ישראל.

"המזכיר פומפאו יודע הכל על יום כיפור ובכל זאת אם היינו דוחים את הצעתו לבקר, אחרי כל מה שהוא עשה למען העם היהודי וישראל, אני מאמין שהוא היה נעלב במקום כלשהו", סיכם הרב ישראל.