הרב קנייבסקי נדבק בקורונה

מנהיג הציבור הליטאי-חרדי, הרב חיים קנייבסקי בן ה-92, אובחן חיובי לנגיף הקורונה. מצבו טוב והוא נמצא תחת השגחה רפואית צמודה.

ערוץ 7 , י"ד בתשרי תשפ"א | עודכן: 15:54

הרב חיים קנייבסקי
הרב חיים קנייבסקי
צילום: Aharon Krohn/Flash90

מנהגי הציבור הליטאי-חרדי, הרב חיים קנייבסקי בן ה-92, נדבק בנגיף הקורונה.

מצבו של הרב מוגדר טוב והוא ממשיך ללמוד תורה בביתו שבבני ברק, תחת השגחה רפואית צמודה.

מבית הרב נמסר: ''הציבור מתבקש להתפלל לרפואתו השלמה של רבינו שמריהו יוסף חיים בן פעשא מרים לאוי"ט. הרב הציע הבוקר שילמדו מסכת ברכות ויאמרו עשרה פרקי תהילים (אנשים ונשים) וזה יהיה לזכות''.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא תפילה לרפואת הרב: ״לקיים בנו חכמי ישראל. תפילתי מעומק דליבא לרפואה שלמה למרן הרב חיים קנייבסקי שליט״א, הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא יִמָּלֵּא רַחֲמִים עָלָיו לְהַחֲלִימוֹ וּלְרַפְּאֹתוֹ וּלְהַחֲזִיקוֹ וּלְהַחֲיוֹתוֹ, וְיִשְׁלַח לוֹ מְהֵרָה רְפוּאָה שְׁלֵמָה מִן הַשָּׁמַיִם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר ''אני מאחל החלמה מהירה ושלמה לגאון התורה, הרב חיים קניבסקי. בשעה זו אני מצטרף לתפילות של המוני בית ישראל למען בריאותו של הרב, ברוח הכתוב: 'כִּי חַיִּים הֵם לְמֹצְאֵיהֶם, וּלְכָל בְּשָׂרוֹ מַרְפֵּא'".

אתמול פסק הרב קנייבסקי כי מותר לבצע בדיקת קורונה בחול המועד סוכות, היות והדבר גובל ב"פיקוח נפש".

בסביבת הרב הישיש נרשמה התפרצות קורונה רחבה, כאשר נהגו של הרב קנייבסקי נדבק בנגיף וגם מספר נכדים ובני משפחה.

נציין כי שני המנהיגים של הציבור החרדי-ליטאי, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, פרסמו השבוע מכתב שבו הם קוראים להתפלל במרחב הפתוח ומבקשים לא להתארח בחג.

הרבנים כתבו: "גבאי בתי הכנסת יראו לדאוג בימים אלו, לאפשרויות של מניני תפילה ככל האפשר במרחב הפתוח שבחצרות בית הכנסת וכו' וכל היכולים לסייע בזה בשאר מקומות שכרם גדול".

לגבי האירוח בחג הסוכות כתבו הרבנים: ״במהלך כל ימי החג הבעל"ט אין להתארח לסעודות וכדו', ובעלי סיכון ובכללם המבוגרים שיחיו לאוי"ט ישמרו מאוד דשכיח היזקא אצלם".

"אחד מהדברים שמאוד שומרים מפני הדבקה כשנמצאים בין אנשים הוא חבישת מסיכות ותועלתם מרובה מאוד ואין להקל בזה", הדגישו השניים במכתבם.

בתוך כך, אנשי רפואה והצלה חרדים יצאו בקריאה נחרצת להקפיד על כל הנחיות הבריאות, על רקע המספרים המדאיגים בתחלואת הקורונה.

במכתב שהופץ לכלל הציבור החרדי באמצעות עשרות אלפי חרדים בוגרי לימודים בתכניות קרן קמ"ח (קידום מקצועי חרדי) ועליו חתומים קבוצה של רופאים, אחים, ופרחי רפואה הם מתארים את ההתמודדות היומיומית הבלתי אפשרית במחלקות בבית החולים ומתריעים "אין לנו חיים מיותרים לוותר עליהם".

תחת הכותרת "זעקה דחופה" הם מספרים על העבודה השוחקת יחד עם עוד אלפי עובדי מערכת הבריאות שנלחמים מלחמת חורמה בנגיף, "כמי שפוגשים יום יום במשך חצי שנה את החולים ואת סיפורי הטרגדיות של נפטרי הקורונה, בהן גם רבים מאנשי שלומנו מהציבור החרדי, אנו חשים שהגיעה העת לזעוק ולהתחנן: די!".

בהמשך מתייחסים אנשי הרפואה החרדים לשמירה על ההנחיות בציבור החרדי: "אנו רואים את הצורך הדחוף בחיזוק הערך הנעלה ביותר של קדושת החיים וחובת השמירה על הנפש ועל הבריאות. לזלזול והציניות הרווחים בקרב חלקים מהציבור החרדי, אין כניסה למחלקות הקורונה. לכאן נכנסים רק הכאב, הסבל, הצער ועוגמת הנפש".

לצד הפניה לעמיתיהם בוגרי תכניות הלימודים של קרן קמ"ח לסייע בהעברת המסר למשפחות והקהילות בציבור החרדי, הם מוסיפים קריאה מיוחדת לחרדים לבוא ולחזק את כוחות הרפואה בישראל. "הצלת החיים וסיוע לכלל ישראל בעתות מצוקה, הם חלק בלתי נפרד מהזהות החרדית, אנו בטוחים שרבים נוספים מהציבור היקר שאנו חלק ממנו, יכולים וצריכים להצטרף אלינו לעבודת הקודש".

מוטי פלדשטיין מנכ"ל קרן קמ"ח: "מתוך הבנת הצרכים הכלכליים של הציבור החרדי מחד והחובה לעורר את הציבור לשמור על הנחיות משרד הבריאות וגדולי ישראל, קמה הזעקה של הבוגרים שלנו שמשולבים במחלקות הקורונה בבתי החולים, בקופות החולים, בסיעוד ובגופי ההצלה. זאת זעקה אותנטית שבאה מתוך הציבור החרדי על ידי רופאים ואנשי הצלה שמתמודדים עם התחלואה הנוראית באופן יומיומי ועדים גם לנעשה בקהילות החרדיות. זאת האחריות הציבורית שלנו להביא את דברי הרופאים החרדים לכלל הציבור בתקווה שהדברים ישפיעו ויסייעו להפחית את התחלואה בציבור הישראלי כולו".

במהלך היממה האחרונה אובחנו 7,639 מאומתים חדשים, בעוד שמאז חצות אובחנו 671 נוספים. מניין הנדבקים מאז פרוץ המגפה עומד כעת על 255,771, בהם 70,660 חולים פעילים.

מניין החולים שמצבם קשה עומד על 807, בהם 196 מונשמים, זאת לאחר שאתמול בוצעו 64,458 בדיקות. כמו כן, מספר הנפטרים נותר 1,622, כשמנגד עד כה החלימו 183,488 ישראלים שנדבקו בנגיף.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש (חמישי) כי בישיבת קבינט הקורונה ביום שני יוחלט אם להדק את הסגר הכללי שהוטל בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.

בשידור לייב בחשבון הפייסבוק שלו, הזהיר נתניהו כי "אם נראה שהסגר לא עובד מספיק טוב - נהדק אותו". לדבריו, "זה ייקבע על פי נתונים ולא באופן שרירותי או לפי גחמות. אנחנו במלחמה".

נתניהו התייחס גם להחלטה לאסור את הטיסות לחו"ל ואמר כי "הגבלנו טיסות כדי למנוע התקהלויות וגם לאות סולידריות".

במהלך השידור, מתח נתניהו ביקורת על שרי כחול לבן. "לא היה מצב כזה שמתוך הממשלה ערערו כל הזמן על החלטות הממשלה. זה מצב לא תקין", אמר.