חג הסוכות מלמד אותנו: לכולם יש מקום

רב אוגדת עוצבת הפלדה (162), רס"ן הרב ניר יפה, באגרת לקראת חג הסוכות בצה"ל.

רס"ן הרב ניר יפה , י"ד בתשרי תשפ"א

חג הסוכות מלמד אותנו: לכולם יש מקום-ערוץ 7
רס"ן הרב ניר יפה
צילום: דובר צה"ל

מערכת החגים שמתחילה בימי חודש אלול ומסתיימת בשמחת תורה, נקראת בסלנג הצבאי 'חגי תשרי' ובתוכם סוכות א' וסוכות ב'.

באוגדה שלנו חודש אלול נפתח בעשרות רבות של סיורי סליחות אותם פתח מפקד האוגדה בסיור בעיר דוד. מסע ההליכה במעמקי החפירות בירושלים, פתח בפנינו את מסע ההתבוננות שלנו על עצמינו פנימה ושליחותינו כמשרתים בצבא ההגנה בישראל.

בחג הסוכות נבנות עשרות סוכות, הנותנות מענה לכלל המשרתים ביחידות השונות. הקידוש בחג הסוכות ממש מזכיר את הפסוקים: "בסוכות תשבו שבעת ימים, כל האזרח בישראל ישבו בסוכות"(ויקרא כג', מב'). כך יושבים כאיש אחד בלב, חיילים מכלל גווני האוכלוסייה, תחת הסוכה האחת המלכדת ומחברת.

אף נטילת ארבעת המינים, הנלמדת מן הפסוק "ולקחתם לכם ביום הראשון פרי עץ הדר, כפות תמרים וענף עץ עבת וערבי נחל ושמחתם לפני ה' אלוקיכם שבעת ימים", ממנה למדו חכמינו ז"ל על כך, שארבעת המינים מציינים סוגים שונים של אנשים, כאלה שיש להם גם טעם וגם ריח-כדוגמת האתרוג, כאלה שאינם מושלמים ויש להם או טעם או ריח-כדוגמת הלולב או ההדס, וכאלה שיש להם ממש הרבה עבודה ואין להם לא טעם ולא ריח-כדוגמת הערבה.

המסר המרכזי בנטילת ארבעת המינים, שלכולם יש מקום, גם מי שנראה כערבה, יש בו הרבה טוב שהקב"ה טמן בו. היכולת לאהוב כל אחד מהיחידה, גם זה שאני לא מסתדר אתו, גם זה שנראה שהעולמות התרבותיים שלו כ"כ רחוקים ממני, טמונה במוטיב המאחד ומחבר של החג.

ערך הרעות הוא מהערכים המובלים וכך נכתב במסמך רוח צה"ל: "החייל יפעל מתוך אחווה ומסירות לחבריו לשירות, וייחלץ תמיד לעזרתם כשהם זקוקים לו או תלויים בו חרף כל סכנה וקושי, עד כדי חירוף נפש".

המפגש שלנו עם מעגל השנה חושף אותנו לערכי יסוד הקשורים לעבודת האדם שבין אדם לחבירו ובין אדם ליוצרו.

בברכת חג שמח
רס"ן, ניר יפה
רב אוגדת עוצבת הפלדה