דיוויד פרידמן בחדר הסגלגל
דיוויד פרידמן בחדר הסגלגל Official White House Photo by Tia Dufour

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, גאה במהלכים שביצע הנשיא דונלד טראמפ בארבע השנים האחרונות ובשדרוג הדרמטי של יחסי וושינגטון וירושלים.

בראיון לעיתון מקור ראשון סיפר פרידמן כי החלת הריבונות ביהודה ושומרון לא צפויה להתרחש בעתיד הקרוב במטרה להשלים שורת הסכמי שלום עם מדינות ערביות.

"המינוח הנכון הוא השעיה", אמר השגריר. ''אי־אפשר לתרגם את המונח הזה לתאריך נקוב. כל הרעיון כאן הוא לתעדף את המאמצים ליצירת כמה שיותר הסכמים בין מדינות ערביות לישראל. הריבונות לא תקרה בעתיד הקרוב. זה נדחה לשנה, אולי לשנתיים ואולי יותר.

''אני לא יודע מתי זה כן יקרה. כשאנחנו, ישראל וארה"ב נגיע להחלטה משותפת בנוגע לריבונות, השאיפה היא שכבר יהיו כמה הסכמי שלום בין ישראל למדינות ערביות".

פרידמן גאה בתוכנית השלום של טראמפ שמשאירה במקומם את היישובים היהודיים ביהודה ושומרון ומאפשרת את החלת הריבונות בעתיד, "יצרנו שינוי עצום והזדמנות גדולה בעבור אלה שמאמינים בריבונות ישראלית ביו"ש. הצענו גם תוכנית שבמסגרתה, כפי שאני גורס כבר שנים רבות, שום קהילה ביו"ש לא תצטרך להתפנות מביתה.

''המציאות היום שדגל ישראל מתנופף מעל חברון, גוש עציון, מעלה־אדומים, שילה, בית־אל, ועל פי התוכנית שלנו הדגלים האלו יהיו שם לנצח", אמר פרידמן.

טראמפ ונתניהו נפגשים לע"מ

השגריר פרידמן נשאל על יחסו של ג'ו ביידן לישראל, והשיב: "הייתה לי ביקורת רבה על ממשל אובמה ואיני יודע אם ביידן יהיה כמו אובמה. איני מכיר אותו היטב. כאשר ממשל אובמה לא מנע את קבלת החלטה 2334 במועצת הביטחון (הקובעת כי ההתנחלויות אינן חוקיות), ביידן כסגן נשיא לא מנע זאת, ואני לא יודע אם הוא אפילו ניסה. זו הייתה בגידה גדולה בישראל.

''הזיכרון היחיד שלי מביידן בכל הקשור ליחסי ישראל וארה"ב הוא תגובתו המבישה להכרזה על בניית יחידות דיור ברמת־שלמה ב־2010. רמת־שלמה היא קהילה חרדית הנמצאת בשטח שעליו חלה ריבונות ישראל בשליטת עיריית ירושלים. באותה עת הוא ביקר בישראל ונפגש עם נתניהו. הוא התרגז מאוד וגינה את ההכרזה עוד בהיותו בישראל, בירושלים.

''זה מעשה שלא ייעשה. היה עליו להבין שישראל היא אומה ריבונית שהבנייה בה חופשית ולא כל בית נבנה בה על ידי נתניהו, במיוחד בירושלים, שלא כמו ביהודה ושומרון", כך פרידמן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו