הרב יעקב שפירא מספר על אביו הרב אברהם שפירא זצ''ל אביתר פיזוב, ישיבת מרכז הרב

בחג הסוכות לפני 13 שנה הסתלק רב הראשי לישראל וראש ישיבת מרכז הרב הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל.

הרב שפירא הגיע לתפילות ראש השנה בשנת תשס"ח בישיבת מרכז הרב, כשהוא ישוב על כסא גלגלים ומחובר לבלון חמצן.

בתום התפילה פרש לביתו, ומאז לא הופיע לתפילות וחלה הידרדרות במצבו הבריאותי. במהלך הימים שלאחר מכן נערכו תפילות רבות לרפואתו של הרב.

מסע ההלויה יצא ביום שישי ט"ז בתשרי תשס"ח, בשעה 10:30, מישיבת מרכז הרב בירושלים לכיוון בית הקברות בהר הזיתים.

הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל אמר בהלוויה "אוי לו לעולם שאבד מנהיגו ואוי לספינה שאבד קברניטה. שני אוי, אוי לעולם כל רבני העולם שקשורים אליו בשאלות ובפסיקות. הספינה טובעת בים ואין מי שינהיג אותה".

הרב הראשי ורבה של תל אביב יפו, הרב ישראל מאיר לאו, אמר, כי יתמות גדולה נפלה על עם ישראל, על בתי הדין, על ירושלים ועל מוסד הרבנות. "שאתה מסתכל על ישיבת מרכז הרב, כותלי בית המדרש יעידו, הכתלים האלה ששמעו את השעורים את החידושים, הכתלים האלה יעידו על דברי התורה שנשמעו למעלה מיובל שנים כאן ובמבנה הישן ברחוב הרב קוק. איש שיודע לפסוק, לחתוך, ולהחליט, להדריך ולכוון. אתמול כשקיבלנו את הבשורה "זמן שמחתנו" מה נהיה? כבה מאור גדול, כל כך הרבה יתומים".

הראשון לציון הרב שלמה עמר, אמר בהלוויה, כי גדלות בתורה כמו זו של הרב שפירא לא תהיה עוד, "אני מרגיש יתמות אישית. תמיד מצאתי אוזן קשבת אצל הרב. לא רק ששמע, יעץ ועודד, אלא היו מקרים שעמד כמו בחור צעיר ונלחם את מלחמתה של תורה", אמר הרב עמר.

הרב עמאר סיפר כי כשעלתה סוגיית הנישואין האזרחיים הוא הגיע לרב ואמר לו כי יש מתלמידיו שנותנים יד לעניין, "ביקשתי ממנו שידבר איתם והוא מיד נזעק 'אני אדבר איתם?אני אצעק עליהם!, נודע לי שהוא צעק עד ששמעו בבית ממול, אך אלה לא היו צעקות של כעס אלא צעקות של כאב".

הרב יעקב שפירא, בנו של הרב שפירא מירר בבכי על מות הרב וסיפר כי הרב תמיד הייה מליץ יושר, "תמיד מצאת נקודת זכות". "היית מליץ יושר על הרופאים שטיפלו בך במסירות", אמר הבן בבכי. הרב שפירא מונה באותו יום למלא את מקום אביו בראשות ישיבת מרכז הרב.

צילם: הרב שמואל מינקוב (מתוך מראה כהן)

השר בנט: הולכים בדרכו של הרב שפירא אלירן אהרון
שר החינוך דאז, נפתלי בנט, באירוע לציון עשור לפטירת הרב אברהם שפירא זצ"ל.

"אחד היה אברהם" - לזכרו של הרב שפירא זצ"ל אליצור הפקות, מעלה המרכז לציונות דתית

בשנה שעברה, במלאת 12 שנה להסתלקותו של הרב הראשי לישראל וראש ישיבת מרכז הרב, הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל, סיפר לערוץ 7 הרב איתן איזמן, מי שהיה מנהל לשכתו של הרב שפירא, על החוסר הגדול אותו הוא חש מאז לכתו של הרב שפירא ועל מורשתו שממשיכה להתקיים יום יום.

"הרב שפירא חסר לעם ישראל בכל רגע ורגע. החיים המעשים וגדלות התורה נתנו לרב כוחות ועוצמות גדולים ומיוחדים, כאלו שרואים פעם בכמה דורות", אומר הרב איזמן.

"הרב שפירא היה גאון בלימוד תורה עם התמדה בלי גבול", הוא מוסיף, "אנשים לא הבינו כמה התמדה היתה לו וכמה היה כוח חידוש התורה שלו. בשנים האחרונות מצאו כל מיני ניירות שהוא כתב בהיותו ברבנות הראשית. בין פגישה לפגישה הוא כתב חידושי תורה. כוחו היה להמשיך ולחדש חידושי תורה בכל עת, ויש עוד הרבה דברים שלא התפרסמו".

עם זאת מציין הרב איזמן כי הרב שפירא היה גם 'גאון בתפילה': "לראות את הרב מתפלל, צפון בתוך הסידור, עטוף בטלית ובימי חול גם עטור בתפילין וכל כולו אומר כבוד, ברצינות עד אין סוף. בימים שהרב היה עובר לפני התיבה כמו ראש השנה ויום כיפור, הוא היה מסיים את התפילה והולך להחליף את בגדיו מרוב זיעה פנימית, מרוב השקעה אדירה במילים ובחשיבה של התפילה".

להתיר עגונה

הרב איזמן ממחיש את גדלותו של הרב שפירא גם בצד המעשי של פסיקת ההלכה בסוגיות סבוכות במיוחד, "מעבר לכוחו בתורה ובתפילה היה כוחו אדיר בחכמה – לתת פתרונות מעשיים לדברים מיוחדים. החשיבה של הרב הייתה מפרה את האנשים סביבו. פעם נסענו מחוץ לעיר לכנס רבנים אני ישבתי ליד הנהג והרב שפירא מאחור, עייף ומנמנם, ופתאום הרב התעורר ואומר לי 'בא ניכנס לבית של אחד הרבנים, אני צריך לפתוח גמרא. נראה לי שמצאתי היתר לעגונה'. אתה רואה אדם שנראה לך שהוא מנמנם אבל באותו הזמן הוא מחדש ומצא פתרון לעגונה. נכנסנו לבית של הרב, הוא פתח גמרא ובאיזה תוספות הוא מצא פתרון לעגונה, זה היה הרב שפירא".

על משרתו ברבנות הראשית מספר הרב איזמן: "הרבנים נהנו לדבר עם הרב שפירא. היה לרב שפירא קשר עם רבנים מכל העולם ובחשיבתו כל העולם היה על כתפיו. נסענו פעם אחת בלי הרב לקצה העולם לבדוק שחיטה, ותוך כדי התייעצות עם הרב הוא נותן לי הוראה לפעול למען גיורת שמרננים על הגיור שלה. הרב שפירא יושב בירושלים וכל מה שחשוב לו זה אותה גיורת בקצה העולם. הוא הרגיש שהכול על הכתפים שלו ובאמת פתרנו את הבעיה".

"הייתה לרב אחריות לפתור בעיות. יש ספר של הרב עובדיה יוסף זצ"ל שיצא על עגונות ושם הוא מסתמך על תשובות של הרב שפירא. הגאונות של הרב וחכמת החיים שלו התבטאו גם בפתרונות שהוא נתן להמון עגונות", הוא מוסיף.

רבין אחר

"כשהרב שפירא ביקר בארה"ב הוא ביקש לפגוש שלושה גדולי תורה. הרבי של חב"ד, הרב סולובייצ'יק והרב משה פיינשטיין. כל אחת מהפגישות של גאוני עולם הייתה חוויה בפני עצמה. בפגישה עם הרב סולובייצ'יק בישיבה, הוא חיבק ונתן נשיקה לרב שפירא וכולם התפלאו איך בבית המדרש נותנים נשיקות. הרב שפירא אמר להם 'לספר תורה מותר לתת נשיקה בבית מדרש'", מספר הרב אייזמן.

לדבריו, "היה לרב חיבור עם פוליטיקאים והם מאוד אהבו אותו. פעם אחת ביקשו את התערבותו של הרב בשביתת האחיות במדינה והוא קרא לפגישה את מי שעמדה בראש ארגון האחיות ושאל אותה מה הדרישות שלהן. היא ענתה לו שהן רוצות יותר כסף והטבות. הרב שפירא אמר לה 'כולם רוצים עוד כסף, תגידי את האמת שאתן רוצות עוד תקנים', וכמובן שהוא זימן את ראשי האוצר וביקש מהם לקבל את דרישות האחיות והנושא נפתר".

"כל נושא של השתלת האיברים היום, זה הכול פסיקות של הרב שפירא שהוביל מהלכים איך אפשר להסתמך על הניתוחים", מציין הרב איזמן.

"כל השרים שהוא קרא להם להתייעצות הם תמיד באו אליו ותמיד הקרין אליהם אהבה והם מאוד אהבו אותו. גם כשרבין הגיע לפגישה עם הרב שפירא והרב אליהו ראית רבין אחר, רבין ביישן וצנוע. זו הייתה תקופה יוצאת מן הכלל של הרבנות הראשית. כבר 12 שנים שהרב חסר לנו מאוד ואנחנו זוכרים אותו לטובה ובערגה רבה", הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו