סמוטריץ': מנדלבליט שוכח את הדמוקרטיה

בראיון לעיתון 'המבשר' הסביר ח"כ סמוטריץ' כי "יש דברים שמנדלבליט עושה מצוין ויש מקומות שבהם הוא שוכח את יסודות הדמוקרטיה"

בן שאול , ט"ז בתשרי תשפ"א

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' טוען כי בישראל יש שלטון פקידים מובנה, אין חיה שנקראת 'שומרי סף' והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לעיתים שוכח את יסודות הדמוקרטיה.

בראיון לכתב הפוליטי של העיתון 'המבשר', מאיר ברגר, טען סמוטריץ' כי שלטון הפקידים בישראל נוצר כתוצאה מהתחזקות המערכת המשפטית והיחלשות גדולה של המערכת הפוליטית. "כך שנותרנו עם 'אתוס השירות הציבורי'. הוא צובר ידע, ניסיון, מנגד הפוליטיקאים מתחלפים. ברבות השנים נוצר מצב שהוא קובע כאן סדר יום. וזה רעיון מאד לא דמוקרטי".

בדבריו הסביר כיצד המערכת הפוליטית נחלשה. "המערכת הפוליטית נחלשה כי החלישו אותה הרבה שנים. אנו עדים לשורה של דמגוגיות ש'כולם מושחתים, כולם אינטרסנטיים'. התקשורת עשתה דמוניזציה למערכת הפוליטית וזו התוצאה. היתה צריכה להתייצב מערכת פוליטית חזקה שיודעת לבלום את שלטון הפקידים. אז נכון, שר שיודע לעבוד שולט על הפקידים, אבל לצערי לא כולם כאלה".

אישר לניסיון הפקידותי, אמר כי "יש ערך לזיכרון ארגוני. אני חושב שזה נכון. אני לא רוצה לבטל לחלוטין את כוחה של הפקידות. מדינת ישראל צריכה את הניסיון והידע של הפקידים ואי אפשר בלעדיהם. אבל בסופו של יום יש נבחר ציבור והוא צריך לבצע את ההחלטה.

"זה האיזון של מערכת בריאה. זה בסדר שיהיו וויכוחים. אני כשר ביקשתי שלא ישתיקו אף דעה ואפשרתי לכלל הפקידים להשמיע את דעתם גם כשהיא לא היתה נוחה לי. זה בסדר להקשיב לדעות אחרות אבל בסוף השר הוא זה שאמור להכריע ולא הפקיד".

סמוטריץ' הבהיר כי "אין דבר כזה שומרי סף". לדבריו, "זה חלק מהפיקציה שנבנתה כאן כדי להעצים את השלטון המלוכני שצמח כאן. השלטון המלוכני סבור שהעם הוא כביכול טיפש וצריך לשמור עליו באמצעות 'שומרי סף'. אבל אין דבר כזה 'שומרי סף'.

"אשר למקרה שאול מרידור, מדובר באירוע שבו נרשמו מחלוקות בלתי ניתנות לגישור בין השר לבין הפקיד. יש לי הערכה גדולה לשאול מרידור, אני לא מכיר עד הסוף את המחלוקות, אבל דבר אחד אני יודע: אני יודע שהמחלוקות הללו לא ניתנות היו לגישור. ולטעמי, במצב שבו יש התנגשות בין השר לפקיד, ברור שידו של השר גוברת. הפקיד צריך ללכת ולא השר. זו בדיוק המשמעות של דמוקרטיה. אין כאן מישהו רע או טוב. יש שלטון והוא אמור לשלוט".

בדבריו התייחס לתפקיד היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה. "יועצים משפטיים צריכים לסייע לשרי הממשלה לממש את מדיניותם, מול בית משפט, מול כל גורם. אם בית המשפט חושב שהשר פעל שלא כדין - הוא הרי יעשה זאת. זה לא תפקידו של היועץ.

"צריך להבין, הרי אין עמדה משפטית אחת. משפט הוא אחד הדברים הכי רחבים שיש. יועץ משפטי כשמו כן הוא: לייעץ משפטית. לא להכתיב מדיניות. יצחק רבין אמר פעם ש'אין סמכות בלי אחריות ואין אחריות בלי סמכות'. היום האיזון הזה נפרם. יש אנשים שאין להם שום אחריות מיניסטריאלית אבל הם נוטלים סמכות. זה מצב לא תקין בדמוקרטיה. כאשר קומץ קטן שסיפח בלא היתר סמכויות נרחבות ומתרחבות ושלח אג’נדה זו לתוך משרדי הממשלה במסווה של ייעוץ משפטי ופקידות, זה הדבר הכי רחוק מדמוקרטיה".

אשר ליועמ"ש מנדלבליט אמר כי "יש דברים שהוא עושה מצוין ויש מקומות שבהם הוא שוכח את יסודות הדמוקרטיה. אין לי צל צילו של ספק שרודפים את נתניהו. המערכת פועלת בניגוד עניינים. הדבר היחיד שמעציב הוא שנתניהו עצמו טיפח במשך שנים את המפלצת הזו. הוא אשם בכך".