אזהרה: הרחיקו ילדים ממאווררים

בעקבות הדיווחים על פגיעות ממאווררים מפרסם הממונה על התקינה אזהרה: "מנעו גישה של ילדים למאווררים ככלל, ולחלקים המסתובבים בפרט".

ידידיה בן אור , ט"ז בתשרי תשפ"א

אזהרה: הרחיקו ילדים ממאווררים-ערוץ 7
מאוורר. אילוסטרציה
צילום: istock

במשרד הכלכלה מתייחסים היום (ראשון) לדיווחים אודות פגיעות ילדים ממאווררים שנמכרו לאחרונה, ומפצירים בציבור לנהוג משנה זהירות.

במשרד מציינים כי בתקופת חגי תשרי ניכר שימוש מוגבר במאווררים במיוחד בחלל הסוכה. הסקרנות הטבעית של ילדים קטנים מביאה אותם "לחקור" את המאוורר ולנסות להגיע לחלקים המסתובבים בו.

"חדירת האצבעות דרך הרשת, שאמורה למנוע מגע עם הלהבים המסתובבים של המאוורר, יכולה לגרום לפציעות קשות ואף לקטיעת אצבעות", נאמר בהודעת המשרד.

בעקבות דיווחים על ילדים שהכניסו אצבעות לרשת המגן ונפגעו מלהב המאוורר המסתובב, הממונה על התקינה וצוות מינהל התקינה במשרד הכלכלה, חוקרים את האירועים, אשר אחד מהם הוביל לקטיעתה של אצבע בפעוט כבן שנה.

כן בודק הממונה על התקינה את מידת עמידת המאווררים המעורבים באירועים בהוראות התקן הרשמי ת"י 900 חלק 2.80 "בטיחות מכשירי חשמל ביתיים ומכשירים דומים: דרישות מיוחדות למאווררים", לרבות בדרישות שמהותן למנוע סכנות מכניות ובהוראות שימוש ואזהרה.

הממונה על התקינה מבקש מהציבור לדווח על כל מקרה פגיעה בילדים שנגרמו ממאווררים ואף מבהיר כי בהתאם לחוק התקנים, תשי"ג-1953 חלה על עוסקים חובת דיווח לממונה על אירועי פגיעה ממוצרים שחל עליהם תקן רשמי.

בהמשך וככל שממצאיי החקירות יצביעו על הצורך בהודעת אזהרה נוספת המתייחסת לדגם ספציפי של מאוורר, הממונה על התקינה יפרסם הודעת אזהרה נוספת בהתאם לסמכויותיו לפי חוק התקנים ואף יפעל נגד מפרי החוק.