דווקא בסגר, הגיע הזמן לפתוח. את הלב והנשמה

במענה לאתגרי הסגר והסגירות מכון דמיון נובע פתח במתנה 4 קורסים בנושאים שונים הרלוונטיים לתקופה, ישבנו לשיחה לשמוע במה מדובר

בשיתוף 'דמיון נובע' , י"ז בתשרי תשפ"א

הגיע הזמן לפתוח. את הלב והנשמה
הגיע הזמן לפתוח. את הלב והנשמה
אולפני אביץ

איך להיות הורה טוב, איך לחיות במערכת יחסים וזוגיות נכונה, איך לפתח את כוח הדמיון ולהגיע לשליטה בעולם הרגש, איך להגשים חלומות ומטרות על ידי מחשבה חזקה וברורה?

את כל זה תוכלו למצוא בקורסים הדיגיטליים של מכון דמיון נובע שנפתחו לציבור הרחב לתקופת הסגר במתנה ללא עלות. ישבנו לשיחה קצרה עם נוריאל אהרן, מנחה ראשי ומנהל המכון, להבין לעומק במה מדובר ולמה דווקא עכשיו זה הזמן.

"הציווי 'ושמחת בחגך' מחכה למשמעות חדשה ועמוקה השנה. ככל שהזמן עובר, האתגרים נמשכים ומתעצמים", אומר אהרון. "השהות של הילדים ללא מסגרת לימודית וחברתית, שעמום וזמן רב ללא תעסוקה משמעותית עשויים להוביל אותנו ההורים למתח רב עם ילדינו. גם בזוגיות, כשאנו במערכת יחסים תחת אתגרים משותפים, לעיתים אף מאיימים, הדבר עשוי להוביל אותנו למתחים רבים.

מגבלות וסגרים, עשויים לגרום לתחושות שליליות של צמצום, הסתגרות ואף עצב עד דכאון. נוסיף על כל זה את אי הודאות שמרחפת מעל כולנו, חוסר היכולת לראות את האופק קדימה, לתכנן, או אפילו לחשוב מתי כל זה יגמר"

דמיון נובע
אולפני אביץ

נשמע פסימי...

"נכון, זה יכול בהחלט להישמע פסימי וגם מכאן רק להמשיך ולהידרדר. אלא אם כן נדע איך לספר את זה אחרת. לא ממקום של לעשות אידיאליזציה לקורונה, אלא מתוך הסתכלות בחירית ואקטיבית במקומות שנותרו בידינו. יש בפנינו תקופה חד פעמית, ויש בה גם הזדמנויות חד פעמיות.

לדוגמא, השהות הממושכת עם ילדינו, היא דווקא הזדמנות נדירה לחוות איתם משהו שאולי אף פעם לא תהיה לנו ההזדמנות לחוות אותו. לעבור תהליכי צמיחה וריפוי שלי כהורה. בדרך כלל בחיי השגרה אנחנו לא מגיעים לזה. כך גם בזוגיות, בשליטה העצמית, ביכולת להרגיש חופשי ומשוחרר ללא תלות חיצונית, בעצירה ותכנון של כל אחד את חייו והמשך דרכו. אלו בדיוק הנושאים שפתחנו לציבור הרחב מהחנות הדיגיטלית שלנו, קורסים מלאים בתוכן ותרגולים מעמיקים בדמיון. התקופה מזמינה אותנו לעצור, לחשוב ולדעת איך להיבנות בפנים."

בכל העומס הזה, למה דווקא עכשיו?

יש עכשיו הזדמנות אמיתית לשינוי פנימי. בסוכות אנחנו מתבקשים לצאת מדירת הקבע שלנו. אני מרגיש שהמציאות מבקשת מאיתנו לצאת מתפיסת הקבע שלנו. עד עכשיו היו לנו תפיסות, גם פרקטיות: איך נראה סדר יום, מתי לומדים, מתי עובדים; וגם מהותיות: מה משמח אותי, מה נותן לי תחושת סיפוק או חופש. בעל כורחנו תפיסות אלו משתנות, אנחנו נדרשים להרפות, לשחרר, להיות קשובים ולנהל את המציאות בכלים אחרים.

אתה מרגיש שדמיון נובע נותן את הכלים לכך?

בהחלט. אני מרגיש זאת יום יום עם עצמי ועם מאות האנשים שנפגשים עם השיטה מידי שנה. דמיון נובע מאפשר לאדם לשוחח עם נפשו בצורה הכי יעילה וכנה. הדרך להיפגש עם הנפש היא באמצעות השפה שלה, הדמיון. השלב הראשון מפגיש אותנו עם עולם של תפיסות אישיות המיוצג על ידי דימויים פנימיים שלמעשה מנהלים את חיינו ואחראים על המחשבות והרגשות שלנו, גם אם למדנו להתעלם מהם. בשלב זה מתגלה שהמציאות שלי היא מראה ואף אפשר לומר תוצאה של תפיסות אלו.

השלב השני לאחר הבירור בעולם הדמיון מחבר אותנו לנביעה פנימית עמוקה מאוד, שם הנפש מתגלה בשיא חוכמתה וידיעתה מה נכון ומדויק עבורנו. שלב זה פותח את הלב והנשמה. ידוע ש"מחשבה יוצרת מציאות" – השאלה הגדולה מי חושב עבורך - דימויים פנימיים לא מבוררים או שנפשך גלויה ופתוחה, ומי השולט פה? השאיפה היא שהאדם ישלוט במציאות ולא להפך, הקורסים שפתחנו בחינם הם התנסות ראשונית העמוקה והרלוונטית ביותר למה שאנו חווים יום יום.

נשמע טוב בתיאוריה, אבל אפשרי במציאות? נשמע שקשה מאוד להגיע לשינוי כזה פנימי.

"אני מבין מה את אומרת, אבל דווקא מהחוויה שלנו בשיטה זה בדיוק להפך."

מה זאת אומרת?

"מדהים כמה שזה פשוט. הקושי הוא דווקא בניסיון לשנות את המציאות, מה שהרבה פעמים, במיוחד בתקופה שלנו, בלתי אפשרי ויוצר המון תסכול וחוסר אונים. במקום להשקיע כל כך הרבה זמן ומאמצים לשינוי המציאות, אנו מציעים שינוי יסודי ושורשי שנמצא במקום אחר - במחשבה, בדמיון. ברגע שיהיו לנו את התפיסות והמחשבות הנכונות הנובעות מהנפש פנימה יגיעו אלינו גם המציאות וגם ההצלחה הנכונה המחכה והמותאמת לנו"

אז איך מגיעים לשינוי הזה, במחשבה ובדמיון?

"פשוט מקשיבים. לומדים להקשיב לנפש בשפה שלה – הדמיון, בצורה הנובעת שלו. מזמין אותך לנצל את ההזדמנות שפתחנו וליהנות מכניסה חינמית למספר קורסים בחנות הדיגיטלית שלנו. קורסים מקוונים וקצרים מלאים בעיקר בתרגילים מעולם הדמיון. בקורס על הורות נקבל כלים איך למצוא מחדש את האיכויות של הילד - את הסקרנות, החיות, ההתפעלות, השמחה, האהבה. לרפא באופן עמוק מקומות בהם יש חסימה או פגיעה מילדות.

נתבונן מחדש על ההורות שלנו על פי התפיסה לפיה התגובות והתייחסות לילד שלך, הן למעשה מראה ותוצאה לקשר עם הילד הפנימי בתוכך. כך גם בזוגיות, ניפגש עם המערכת היחסים הפנימית שלנו בין צד ימין ושמאל ונבין עד כמה השינוי בזוגיות מתחיל בשלום הפנימי. בקורסים לפיתוח הדמיון והמחשבה נתרגל על פי עצותיו של רבי נחמן מברסלב והרב מנחם אקשטיין בספרו "תנאי הנפש להשגת החסידות" איך לבנות מחשבה חזקה היכולה להגשים חלומות, לפתוח מרחבים עצומים בנפש ולהביא אותנו לשליטה בעולם הרגש"

למדריך המלא להרשמה לקורסים בחינם לחצו כאן

נוריאל מבקש לסכם "אנו מזמינים את הקוראים לנצל את ההזדמנות, לנצל את הזמן המיוחד של חול המועד, זמן שמחתנו, לאפשר שמחה פנימית ובלתי תלויה, לאפשר לימוד משמעותי שיכול להביא לשינוי פנימי ושורשי של המציאות. מאחלים לכולנו חג סוכות שמח, שנזכה לשמחה פנימית גם בזמנים אלה, ובע"ה בקרוב בבריאות ושגרה ברוכה".