דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן צילום: רויטרס

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן אומר בראיון לאתר חדשות אמירתי כי ניצחון של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות יוביל לשינוי מדיניות אמריקני כלפי איראן שיהיה רע לישראל ולמדינות המפרץ.

"ביידן היה חלק מממשל אובמה שניהל משא ומתן והוציא לפועל את הסכם הגרעין האיראני, שהנשיא טראמפ מגדר כעסקה הגרועה ביותר שארה"ב נכנסה אליה אי פעם", אמר פרידמן.

הוא הוסיף, "אנחנו נמצאים במקום טוב מאוד עם הסנקציות על איראן ואם נמשיך בדרך הזו איראן תהיה חייבת לשנות את דרכה. עבדנו קשה מאוד כדי להביא את איראן למקום הזה. עצוב לחשוב שממשל חדש עלול לפגוע בכל זה".

"אם ביידן ינצח, נראה שינוי במדיניות שלדעתי האישית יהיה רע לאזור, כולל עבור ישראל, ערב הסעודית, איחוד האמירויות הערביות, בחריין, קטאר וכווית", סיכם.

פרידמן התייחס בראיון ל'מקור ראשון' בסוף השבוע לסוגיית יחסו של ג'ו ביידן לישראל. "הייתה לי ביקורת רבה על ממשל אובמה ואיני יודע אם ביידן יהיה כמו אובמה. איני מכיר אותו היטב. כאשר ממשל אובמה לא מנע את קבלת החלטה 2334 במועצת הביטחון (הקובעת כי ההתנחלויות אינן חוקיות), ביידן כסגן נשיא לא מנע זאת, ואני לא יודע אם הוא אפילו ניסה. זו הייתה בגידה גדולה בישראל".

''הזיכרון היחיד שלי מביידן בכל הקשור ליחסי ישראל וארה"ב הוא תגובתו המבישה להכרזה על בניית יחידות דיור ברמת־שלמה ב־2010. רמת־שלמה היא קהילה חרדית הנמצאת בשטח שעליו חלה ריבונות ישראל בשליטת עיריית ירושלים. באותה עת הוא ביקר בישראל ונפגש עם נתניהו.

''ביידן התרגז מאוד וגינה את ההכרזה עוד בהיותו בישראל, בירושלים. זה מעשה שלא ייעשה. היה עליו להבין שישראל היא אומה ריבונית שהבנייה בה חופשית ולא כל בית נבנה בה על ידי נתניהו, במיוחד בירושלים, שלא כמו ביהודה ושומרון", דברי פרידמן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו