הרב רפי פרץ: קחו אוויר, רק יחד ננצח

שר ירושלים ומורשת הרב רפי פרץ: ההנחיות וההגבלות באות להציל חיים. הבריאות נמצאת מעל הכל.

הרב רפי פרץ , י"ז בתשרי תשפ"א

רפי פרץ
רפי פרץ
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ההחלטה על הסגר הייתה קשה, לכל השרים ולראש הממשלה. אף אחד לא רוצה לסגור את אזרחי המדינה בתוך הבתים, וההחלטה על הסגר הייתה בלתי נמנעת לאור היקפי התחלואה שהיו לפני שבועיים.

כל ההגבלות וההנחיות נועדו אך ורק לדבר אחד – להציל חיים. הבריאות נמצאת מעל הכל - מעל כל ערך. גם ערך של תפילה בבית כנסת וגם ערך של הפגנה.

ההפרה של ההנחיות כפי שיש בפרסומים האחרונים, בתל אביב או בירושלים ובכל מיני מקומות בארץ, פוגעות בכל מי שמקפיד ואלו הרוב של אזרחי ישראל. וגם מאיתנו, נבחרי הציבור, מצופה לקחת אחריות ולהקפיד על הנהלים. דוגמא אישית זה הבסיס להשבת האמון.

יתרה מזאת, יש לי ציפייה גדולה משומרי תורה ומצוות, מאנשים שמבינים את החשיבות של ״ונשמרתם מאוד לנפשותיכם״, להקפיד על ההנחיות קלה כבחמורה. ואני כולל את עצמי בתוכם. הערך של שמירת החיים זהו ערך עליון ומוחלט של התורה. פיקוח נפש דוחה את כל המצוות של התורה. בספר ויקרא נכתב: “וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם אֲנִי ה'”, חז"ל לימדונו שכל המצוות ניתנו כדי שיחיו בהם, ולא שימותו בהן. לכן חייבים לשמור על ההנחיות בצורה קפדנית. לא להתקהל. להתפלל בחוץ ולקיים את מצוות החג בצורה מצומצמת.

צריך לקחת אוויר, שגרת הקורונה הולכת להימשך זמן, אך השאיפה שאט אט נחזיר את המשק לתפקוד ואת החיים לשגרה עם הגבלות.

סוכות זהו חג האחדות. כל עם ישראל מגיע לסוכה. 4 המינים המייצגים את כל הגוונים של עם ישראל מתחברים יחד. דווקא בחג הזה עלינו לשמור על האחדות שלנו. על הלכידות החברתית. לא לתת לכל מיני קבוצות שוליים לתת תחושה של כאוס, כי רק יחד ננצח.