מומחי האוניברסיטה העברית: ירידה בתחלואה לא צפויה בקרוב, להקל בסגר

צוות האוניברסיטה העברית הכין נייר עמדה לקבינט הקורונה ולפיו הירידה ברמת התחלואה תיקח זמן רב והציבור התקשה לעמוד בהגבלות.

טליה איתן , י"ז בתשרי תשפ"א

קורונה
קורונה
צילום: איסטוק

צוות מומחי האוניברסיטה העברית המייעץ לקבינט הקורונה קובע שלמרות הירידה הקלה במספר הנדבקים והחולים הקשים בימים האחרונים, השגת היעד שקבעה הממשלה כדי לשחרר את הסגר, רחוקה מאוד.

הצוות, פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית, פרופ' נדב כץ, פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן ניר-פז, גורס כי יידרש זמן רב מאוד עד שתשתקף ירידה משמעותית בנתוני התחלואה.

עוד מעריכים המומחים כי הציבור יתקשה לעמוד בתקנות הנוכחיות של הסגר לאורך זמן ולכן כדאי לקבוע רמת פעילות מתאימה למשק ולמערכת החינוך, אולי תוך שימוש בקפסולות, כדי לאפשר חזרה לשגרה מסויימת.

לצד זאת, נרשמה מצד המומחים התנגדות לפתיחת הישיבות במגזר החרדי בתחילת חודש חשוון, משום שלדעתם ההתפרצות האחרונה החלה בפתיחת השנה בישיבות.

בצוות ממליצים לפי שעה שלא לחשוב על פתיחת מסגרות של ילדים בני יותר מעשר, שלא לפתוח את ענף האירועים ולמנוע התקהלויות באופן כללי.

במישור הכלכלי ממליצים המומחים לפתוח את המשק לאירוח, מלונאות ובילויים ולכל פעילות עסקית שאינה כוללת קבלת קהל. עם זאת, גם לשם כך לדעתם, יש להשתמש במודל הרמזור.