פרופ' גבי ברבש
פרופ' גבי ברבשצילום: חדשות 12

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, הפרופ' גבי ברבש, הגיב בראיון לקרן נויבך בכאן חדשות להחלטת קבינט הקורונה ואמר כי יש להקל בסגר רק כשיהיו עשרות נדבקים ביום.

"החזרנו את מערכת החינוך כשהיו 2,000 ותראו מה קרה. זו טעות. אנחנו נתחיל עם 2,000, נוציא את המשק ורוב הסיכויים שניתקע על השלב הראשון בתכנית ולא נוכל לעבור לשלב השני משום שנראה עלייה מהשלב הזה, ואז יתחילו לחצים".

"אסור שיהיו יותר מ-200 נדבקים ליום. אני מציע להמתין ליום שני, ולבצע הערכה, בנטרול החברה החרדית, למועד ביטול הסגר. יש פער ענק מהגל הראשון. נצטרך להסתכל בימים הקרובים ולהבין את הכיוון שאליו אנחנו הולכים. אני משער שאנחנו יורדים בתחלואה, ככה זה נראה".

יש טענה שרוצים להידבק בקורונה במגזר החרדי, "זו אמירה מטומטמת. את רואה את הפטירות במגזר הזה, קשה מאוד לבודד את הגיל המבוגר מהגיל הצעיר בסביבה כזו צפופה. אנחנו עלולים לגלות עוד 5-10 שנים שאנשים שנדבקו בווירוס הזה סובלים מהשלכות קשות".

ברבש נשאל על היציאה המהירה של טראמפ מבית החולים "את רואה איש מבוגר שכנראה חלה ומבריא, ובמקום לומר 'הצילו אותי', הוא בא ואומר 'תקשיבו, המחלה הזו קלה', ומשדר את המסר הכי הפוך ממה שאיש אחראי אמור לשדר. זה טראמפ. בשבילי הוא פשוט יורק בפרצוף של הצוות הרפואי שטיפל בו".

נזכיר כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שב לפנות בוקר (שלישי) לבית הלבן אחרי שהייה בת שלושה ימים בבית חולים. טראמפ כתב בטוויטר כי ישוב למסע הבחירות "בקרוב" ובסרטון שפרסם אחרי חזרתו אמר: "למדתי כל כך הרבה על נגיף הקורונה. ודבר אחד בטוח: אל תתנו לזה לשלוט בכם, אל תפחדו מזה. אתם תנצחו את זה יש לנו את הציוד הרפואי והתרופות הטובים ביותר שפותחו לאחרונה ואתם תנצחו את זה".

לאחר חזרתו, עלה טראמפ למרפסת בבית הלבן ועל פי הדיווחים בתקשורת נראה שהתקשה לנשום.