השופטת רות ביידר גינסבורג ז"ל תרמה צווארון למוזיאון העם היהודי

הצווארון של השופטת היהודייה האמריקנית יוצג במוזיאון היהודי החדש בתל אביב.

ערוץ 7 , י"ח בתשרי תשפ"א

השופטת רות ביידר גינסבורג ז"ל תרמה צווארון למוזיאון העם היהודי -ערוץ 7
הספר והצווארון שתרמה רות ביידר גינסבורג
צילום: Shula Bahat/Courtesy Museum of the Jewish People in Tel Aviv

השופטת היהודייה-אמריקנית רות ביידר גינסבורג ז"ל החליטה לתרום את סימן ההיכר הבולט ביותר שלה – צווארון רקום שענדה על צווארה בבית המשפט - למוזיאון היהודי הגדול ביותר בעולם, שיפתח בעוד כחודשיים במוזיאון העם היהודי (לשעבר בית התפוצות) באוניברסיטת תל אביב.

המוזיאון החדש יציג את דמותה של גינסבורג לצד נשים יהודיות פורצות דרך בתחומן.

במוזיאון מסבירים שלצווארונים של גינסבורג יש אמירה פמיניסטית בולטת: "היא ענדה אותם במקום החליפות והעניבות שבצבצו מתחת לגלימת השופט ולמעשה תוותה שפה עיצובית ששינתה את פניי עולם המשפט האמריקני - היא שינתה את הצווארון הגברי והלא מחמיא שהיה נהוג ללבוש והכניסה את הצווארון הנשי שהפך עם הזמן לסמל המסחרי שלה".

את הצווארון שיוצג במוזיאון העם היהודי (לשעבר בית התפוצות) היא ענדה כאשר היא הייתה בדעה חלוקה dissenting opinion - כלומר כשהיא התנגדה לדעת הרוב או כאשר הייתה בדעת מיעוט. מקרים אלו מאופיינים בהפיכת החלטת בית משפט ואז מדובר בדרמה של ממש.

לגינסבורג היה אוסף צווארונים בשלל סגנונות, האוסף נוצר ע"י מספר מעריצים שלה, חלקם אף רקמו לה צווארונים שהיא ענדה בגאווה גדולה.

את הצווארון שהיא תרמה למוזיאון החדש היא ענדה במלוא 20 שנים לכהונתה. לצד הצווארון, היא תרמה למוזיאון החדש ספר אוטוביוגרפיה שלה חתום בהקדשה אישית בכתב ידה.

שולה בהט, מנכל"ית בית התפוצות באמריקה יצרה עמה קשר לפני כמה חודשים, כאשר היא הייתה כבר על ערש דווי, וסיפרה לה על הקמת המוזיאון היהודי הגדול וכך, יחד עם צוות אוצרות המוזיאון החדש בישראל, בהובלת האוצרת הראשית ד"ר אורית שחם גובר -הצווארון שכה אפיין את גינסבורג, הצווארון הובא לארץ.

בהט מספרת כי לגינסבורג, יהודייה אמריקנית גאה, היה חשוב שמורשתה תסופר בארץ ישראל - "היא רצתה שיזכרו אותה כפי שהייתה בחייה - אישה יהודייה פורצת דרך".