מיכל שיר ויוסי דגן
מיכל שיר ויוסי דגןצילום: רועי חדי

חברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד סיירה היום (שלישי) בשומרון יחד עם ראש המועצה יוסי דגן. השניים ביקרו בחוות יאיר, בנופי נחמיה ובחוות גלעד, והגיעו גם ליישוב הוותיק איתמר.

ח"כ שיר הזדעזעה לגלות באילו תנאים חיים התושבים בישובים הצעירים שלא חוברו למים וחשמל בניגוד להבטחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"מאוד מרגש להיות בחוות גלעד, לראות את ההתיישבות, אבל זה פשוט חורה שאזרחי המדינה שעומדים בכל החובות שלהם - נאבקים כדי להדליק קומקום, נאבקים כדי לחמם את הילדים שלהם בחורף", סיפרה חברת הכנסת.

''זה לא ייאמן שמדינת ישראל אחרי החלטת ממשלה שקבעה שהמקום הזה, חוות גלעד, צריך להיות מחובר למים וחשמל כמו בני אדם, התושבים נלחמים על קיום בסיסי. אנחנו צריכים לפתור את הבעיה הזו ובעזרת השם אנחנו נפתור אותה בקרוב. היישוב הזה ילך יגדל וישגשג".

שיר סיפרה כי שוחחה על הנושא עם השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, ''יש היענות מצד משרד הביטחון לחבר את היישובים הצעירים ביהודה ושומרון למים וחשמל בהקדם האפשרי. בשבוע הבא נשב שוב עם משרד הביטחון כדי שנראה איך זה קורה עכשיו, לא מחר ולא מחרתיים, כדי שאנשים יוכלו להתחמם בחורף. אנחנו נדאג לכל ההתיישבות הצעירה עוד בחודש-חודשיים הקרובים".

ח''כ מיכל שיר סיימה בהבטחה: "אני בחורף הקרוב אגיע לכאן עם המשפחה שלי והילדים בני שנתיים ושלוש כדי לוודא שכמו שלילדים שלי ברמת השרון חם בחורף בלילה גם לילדים בשומרון יהיה חם בכל מקום בו הם נמצאים".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, חיזק את דבריה: "אנחנו חצי מיליון אזרחי ישראל שגרים ביהודה ושומרון, לא נהיה סוג ב'. נוצר מצב היום שבזכויות אנחנו סוג ת'. המציאות שראינו היום בחוות יאיר ובמקומות נוספים ביהודה ושומרון, מקומות שמדינת ישראל החליטה להכיר בהם כיישובים מן המניין, כעבור שנתיים וחצי אין תכנון ואין מים ואין חשמל, זה לא מתקבל על הדעת''.

דגן פנה לשיר: ''אני מודה לך מאוד שנכנסת לזה באופן אישי. זה תיקון עוול ממדרגה ראשונה, כל אדם מוסרי צריך להתקומם נגד הדבר הזה".

כזכור, בינואר 2018, מיד לאחר רצח תושב חוות גלעד הרב רזיאל שבח בפיגוע ירי, התקבלה החלטת ממשלה להסדיר את חוות גלעד וניתנה הוראה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחבר את הישוב למים וחשמל. עד עתה הדבר לא נעשה ונתניהו לא עמד בהבטחתו.