דימונה: לא נותנים למגיפה לנצח את החג

ראש עיריית דימונה מספר על היערכות עירו לחגים בצל הקורונה ועל החשיבות אותה הוא רואה למיזם 'בואו נעשה לנו חג' המחבר אל המקורות.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ח בתשרי תשפ"א

ראש עיריית דימונה, בני ביטון, מספר על החג בעירו תחת צילה של הקורונה: "אנחנו רגילים לארח בסוכה, דימונה זו עיר חמה שיודעת לארח".

"הציבור אצלנו בדימונה הוא ציבור מסורתי עם המון סוכות ואח שעובר אצל השני", הוסיף ראש העיר והדגיש כי כך זה בכל שנה ושנה, אך בשנה זו הביקורים מתקיימים בטלפון בלבד.

על היערכות עירו הוא מספר רגע לפני ביקורו של אלוף פיקוד העורף בעיר, ביקור בו יקבל סקירה על האופן בו הפכה העיר דימונה מאדומה לכתובה, "ועכשיו בדרך לעיר ירוקה", אומר ביטון המתאר את סגירת המוסדות השונים בעיר על מנת להביא למעמדה המשופר של העיר.

"אנחנו בעירייה בודקים בדיקות אישיות לכל אחד ואחד. אני באופן אישי מתקשר לכל אחד ואחד שנמצא בבידוד. אם צריך משהו אנחנו מביאים לו את הקניות. קיימנו מיזם אדיר שבו כל העברנו לכל החיילים בני דימונה חבילות מההורים, וחלק מההורים שלא שלחו הבאנו להם אנחנו, עיריית דימונה, והגענו אליהם לבסיסים מאילת ועד החרמון".

באשר לחג הסוכות אומר ביטון כי החג הנוכחי הוא חג מעט מוזר כאשר מעבר לעובדי העירייה והאזרחים הצריכים לקניות הרחובות ריקים. "אנחנו העיר הראשונה שסגרה את כל בתי הכנסת. זה קרה בתיאום עם הרבנים הראשיים. לא הבנתי את המשמעות עד שאנשים אמרו לי שזה החיים שלנו. יש לנו שמונים בתי כנסת והעירייה עשתה סככות לכ מי שרצה, הקמנו מניינים נוספים, חילקנו את ספרי התורה לכל מי שרצה והכול בהתאם למסגרת החוק".

עיריית דימונה גם היא משתתפת במיזם 'בואו נעשה לנו חג' של ערוץ 7, האגף לתרבות יהודית והמשרד להשכלה גבוהה. "זה אחד המיזמים החשובים", אומר ביטון. "המיזם נותן לנו מתנה כפולה. זה גם משעשע את הילדים, אבל יש גם ילדים שלא היו בכותל ולא היו בירושלים ופתאום רואים את כל המקומות דרך הזום ואומרים להורים שרוצים להגיע לכותל ולמנהרות הכותל ולחברון מיד כשתיגמר הקורונה".

בדבריו קורא ביטון לכלל הציבור הישראלי לעצור את ההפגנות ואת השנאה המתלהטת בימים אלה, "אם אנחנו הציבור, הדתי והמסורתי, עצרנו את בתי הכנסת אז קל וחומר שתעצרו את ההפגנות. אנחנו מדינה דמוקרטית וזה בסדר גמור להפגין, אבל זו מלחמה ראשונה שאני לא רואה את כל עם ישראל נכנס מתחת לאלונקה. קרה פה משהו בעם ישראל", דברי ביטון המקווה שהמיזם יאפשר לכל ילד להתחבר למקורותיו של העם, ובהקשר זה הוא מזכיר את מבצע 'מחשב לכל ילד' המאפשר לכל ילד בדימונה למידה מרחוק, כך שבכל בית בדימונה יש מחשב ואינטרנט המאפשרים את ההתחברות למיזם ולכל מה שהא מייצג ומבטא.

מוכנים? בואו נעשה לנו חג